Az Aranycsapat kapitánya 2006. november 17-én hunyt el, a lélekemelő ceremóniát és búcsúztatót pedig 2006. december 9-én tartották: a Puskás Stadionban a labdarúgók, a sportvilág búcsúzott a névadó ravatalánál (eljöttek az egykori madridi csapattársak is), aztán az ágyútalpra helyezett koporsót a katonai tiszteletadás helyszínére, a Hősök terére, majd a világhírű magyar futballista végső nyughelyére, a Szent István-bazilikába kísérték a családtagok, pályatársak és a tisztelők, rajongók többezres tömege. A nemzet búcsúja teljes vetítéséhez mégis a halálozási évfordulót tartja megfelelőnek a közmédia és Szöllősi György, aki Puskás-nagykövetként, a Kegyeleti Bizottság és a család egykori szóvivőjeként támogatta a szertartás vetítését.
– Puskás Ferenc életének és munkásságának társadalmi jelentőségére való tekintettel a közmédia kiemelt feladatának tekinti, hogy méltóképp emlékezzen meg a Nemzet Sportolójáról. Halálának 15. évfordulója alkalmából az m4sport.hu felületen valós időben, az eredeti közvetítéssel megegyező hosszúságban mutatjuk be a legendás magyar labdarúgó temetési szertartását A nemzet búcsúja címmel – fogalmazott Papp Dániel az MTVA vezérigazgatója.
Az ötórás közvetítést és búcsúztatót számos külföldi díszvendég, hazai sportolói és közéleti nagyság jelenléte tette emlékezetessé és valóban világraszóló eseménnyé. Ez alkalommal ígérte meg a Real Madrid elnöke, hogy Puskás Ferenc szobrot kap a madridi klub edzőközpontjában. A megható ceremónián szavalt Csurka László, énekelt mások mellett Demjén Ferenc, a Kiss-Rigó László által celebrált gyászmisén a hívek könyörgéseit olvasta fel többek között Grosics Gyula, Franz Beckenbauer, Détári Lajos, Bozsik Péter, gyászbeszédet mondott Sepp Blatter, Szepesi György, Buzánszky Jenő vagy Juan Antonio Samaranch.
– 2006 őszén, kiábrándító közéleti környezetben kellett a Schmitt Pál elnök úr által vezetett, a család által felkért Kegyeleti Bizottságnak és a monstre búcsúceremóniát rendező Koltay Gábornak méltó temetést szerveznie a világ legismertebb magyar emberének, a töretlen és általános népszerűségével a magyarokat egyesítő Puskás Ferencnek – jelentette ki Szöllősi György, Puskás életrajzírója, a család egykori barátja, ma a Puskás-ügyek hivatalos nagykövete –, s azt hiszem, hogy aki 15 év távlatából végignézi ezt a megindító közvetítést, meggyőződhet róla, hogy úgy köszöntünk el Öcsi bácsitól, ahogyan illett és hogy abból ma is erőt meríthetünk.
Borítókép: Puskás Ferenc portréja a Puskás Ferenc Stadion látogatóközpontjának falán (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)