Mindent szeret benne, de nehezebb volt a dolga, mint a Puskás Arénával

A Papp László Budapest Sportaréna és a Puskás Aréna építésze, a ma délután átadásra kerülő multifunkcionális Budapesti Kézilabda-aréna megálmodója, Skardelli György elmondta, hogy miért hektikus a kivitelezés, melyik építészeti megoldásra a legbüszkébb az új csarnokban, és miért a székesfehérvári nemzeti emlékhely felújítása a szívügye.

Magyar Nemzet
2021. 12. 16. 11:55
Budapest 20191106 Labdarúgás Puskás Aréna stadion Skardelli György főépítész Foto Szabó Miklós Nemzeti Sport Fotó: Nemzeti Sport–Szabó Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Puskás Arénához képest a Budapesti Kézilabda-aréna kivitelezési munkálatai sokkal feszesebbek voltak – mondta a Nemzeti Sportnak adott interjúban a mai átadó ünnepség előtt Skardelli György építész, aki korábban a Papp László Budapest Sportarénát és a Puskás Arénát tervezte.

Skardelli több okra vezeti vissza a hektikus kivitelezési folyamatot. Egyrészt a többütemű járványhullám a külföldi beszállító cégek munkáját is akadályozta, másrészt a költségvetési megszorítások miatt át kellett szabni a terveket is. „Tízezer négyzetméterrel kisebb területet kellett figyelembe vennünk, és az ezzel járó egyeztetési folyamat »gyilkos« volt. A kivitelező már építeni akart a szorító határidő miatt, de mi még javában átterveztük a házat az új elvárás szerint. És persze, mint minden építkezésen, a végére sűrűsödött be minden” – fogalmazott az építész.

Skardelli György elmondta, mire a legbüszkébb az új sportlétesítményben. „Úgy, ahogy van, szeretem! Persze vannak olyan megoldások, amelyek jobban a szívemhez nőttek, ilyen például a sajátos, tízszázalékos dőlésű dinamikus homlokzatkialakítás, amely jól befogadható forma, akárcsak a Budapest-arénánál a kavicsalak. A belső arénatér eleganciája, amely nagy küzdelmek során jött létre. De ilyen a díszkivilágítás is: egyedi, mert nem kívülről világítja meg a létesítményt, hanem a homlokzati palástban találhatók a led világítótestek. Ez lehetőséget ad különböző színösszeállítások kialakítására. Az ötlet a Market Építő Zrt. alapító vezérigazgatójáé, Scheer Sándoré, ő Dubaiban látott hasonlót. De a megvalósítás többlépcsős építészeti és elektromos áttervezéssel járt, hogy úgy jelenhessen meg, ahogy láthatjuk minden este. Valóban páratlan megoldás, derekasan megdolgoztatta az elektromos szakembereket.”

Az építész hamarosan szeretne visszavonulni a Középület-tervező Vállalatnál, de a cég megnyerte a 2023-as atlétikai vb-re felépülő stadion mellé megálmodott fedett atlétikai csarnok tervezésére kiírt közbeszerzési pályázatot, és ő segíteni akarja a projektet a tapasztalatával. A jelenleg méltatlan állapotban található székesfehérvári nemzeti emlékhely felújítása lenne Skardelli György még meg nem megvalósított álma.

A teljes interjút ITT lehet elolvasni.

Borítókép: az építész újabb fontos munkával jelentkezett (Fotó: Nemzeti Sport/Szabó Miklós)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.