Jöhet a strandbirkózás az olimpiai programba, de csak a nőknek + videó

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság vizsgálata alapján a birkózás vezeti a küzdősportok mezőnyét, és az összes sportág között is az első harmadban van. Az ötkarikás program Párizsban nem változik, 2028-ban, Los Angelesben jöhet a strandbirkózás. Módosult a szabály: 1-1 után az első pont szerzője győz – ez mindenképpen jó változtatás.

Magyar Nemzet
Forrás: MBSZ2022. 01. 24. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint arról a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) beszámolt, a napokban online ülést tartott a nemzetközi szövetség (UWW) legfőbb döntéshozó testülete, a büró, és több fontos döntés, adat látott napvilágot. A UWW szerb elnöke, egyben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottságának tagja, Nenad Lalovics értékelésében beszámolt arról, hogy a birkózás helyzete minden eddiginél szilárdabb az olimpiai mozgalomban. A tavalyi tokiói játékok után a NOB különböző ismérvek alapján (nézettség, eladhatóság, közösségi médiás aktivitás, követők száma stb.) végzett vizsgálattal hasonlította össze az ötkarikás sportágakat. Kiderült, hogy a birkózás ott van a teljes mezőny első harmadában, a küzdősportok között pedig magasan vezet.

Ami a konkrét olimpiai programot illeti, 2024-ben, Párizsban marad a tokiói minta, azaz a három szakágban hat-hat súlycsoport 16-16 fős mezőnyökkel. A némileg módosuló kvalifikáció során a 2023-as krasznojarszki világbajnokságról kategóriánként öt versenyző szerez kvótát. A versenyben a két ötödik helyen végző birkózó megmérkőzik egymással, ami újdonság – a tokiói olimpia előtt a 2019-es nurszultani vb-n a súlycsoportokban mindkét ötödik helyezett kvótát szerzett – vagyis hatan örülhettek –, a női 65 kg-ban Sastin Marianna is így kvalifikálta magát az egyik ötödik helyezettként. A 2024-es kontinentális selejtezőkről két-két, a világkvalifikációról pedig három fő ér révbe, utóbbin a bronzérmeseknek meccselniük kell egymással. A világkvalifikációs torna megrendezésére mi is pályázunk. 2021-ben az európai kvalifikációs tornának adhattunk otthont, és a kötöttfogású 67 kg-ban Korpási Bálint élt is a hazai pálya előnyével, második lett. A világkvalifikációs tornáról egyébként eddig súlycsoportonként csak ketten juthattak ki az olimpiára.

Párizzsal ellentétben a 2028-as Los Angeles-i játékokon bővülhet a sportági műsor, hiszen nagy esély látszik a női strandbirkózás bevezetésére. Ezen még dolgoznak, de valószínűleg három női kategóriában rendeznének versenyeket. Arról, hogy a férfi strandbirkózás is műsorra kerülne, nincs szó, s ez a „diszkrimináció” kétségkívül visszhangot kap majd. Az biztos, hogy a röplabdában a strandröplabdázók versenyei rendkívül népszerűek az ötkarikás játékokon, ezekre nagyon gyorsan elkapkodják a jegyeket.

Így zajlik a sportág a homokban:

A büró ülésén több kisebb szabályváltozásról is döntöttek.

A napokban a Nemzetközi Sportlövő Szövetség is változtatott a szabályrendszerén, ami jelentős ellenérzéseket szült. Sokak véleménye, hogy a pontozástól (!) nem lesz érthetőbb a sportlövészet. S a szerencsefaktor nagyobb szerepet kap, így az egyes számokat nem feltétlenül a legjobban, legpontosabban célzó versenyző fogja megnyerni.

A birkózásban viszont mindenképpen jót léptek. Az egyik legfontosabb módosítás, hogy 1-1-es végeredménynél az első pontot szerző versenyző lesz a győztes, így megszűnik a taktikázás és „negatív birkózás” a mérkőzés elején két, nagyjából hasonló tudású birkózó között. Eddig mindenki úgy kalkulált, hogy nem baj, ha megintik őket, mert ezt az intést az íratlan szabály értelmében visszakapják, és a később szerzett ponttal megnyerhetik a találkozót. Ez most megszűnt, s az aktív birkózásra serkentik a versenyzőket.

A sorsolás is módosult némileg, a jövőben a tábla két felére ugyanannyian kerülnek (eddig csak az alsó ágra sorsolták a selejtezőket, most egyenlően osztják el). Jó hír a versenyzőknek, hogy a világranglista alapján összesen háromszázezer svájci frankot osztanak ki a súlycsoportok legjobbjainak, a kategóriák élén végzők ötezer, a másodikak háromezer, a harmadikak kétezer frankot kapnak.

Borítókép: Az Eb-ezüstérmes Németh Zsanett számára a strandbirkózás sem ismeretlen terep (Forrás: MBSZ)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.