Ez a bravúr csak most jött össze először Szilágyi Áronnak

Remekeltek kardvívóink az elmúlt hét végén a budapesti BOK-csarnokban: szombaton a Gerevich–Kovács–Kárpáti egyéni világkupát Szilágyi Áron nyerte meg, vasárnap pedig a csapatverseny is magyar győzelemmel zárult, a Szilágyi, Szatmári András, Decsi Tamás, Iliász Nikolász összetételű négyesünk állhatott a dobogó legfelső fokára.

Magyar Nemzet
Forrás: MOL Csapat2022. 03. 21. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilágyi Áron számára különleges volt az egyéni verseny eredményhirdetése, mert hiába háromszoros olimpiai bajnok, a budapesti világkupán vagy Grand Prix-n eddig még nem szerezett aranyérmet. Ami pedig a teljes hét végét illeti, soha nem fordult vele elő a sikerekben gazdag pályafutása során, hogy ugyanazon versenyen egyéniben és csapatban is aranyérmet nyerjen. Most megtörtént.

„Nem lehet mondani, hogy a szerencsés ág vitt be a döntőbe”

– Már önmagában az nagy dolog, hogy hazai páston, ráadásul nem zárt kapuk mögött, hanem nézők előtt vívhattam, ehhez jön még a dupla arany, úgyhogy most tényleg nagyon boldog vagyok – nyilatkozta Szilágyi Áron a Mol-csapat honlapján – amelynek ő is az egyik támogatott sportolója.

A Vasas 32 esztendős világklasszisa a verseny előtt saját bevallása szerint kíváncsian várta, ki milyen meglepetéssel készül a versenytársak közül. Meglepetések végül történtek, de nem az egyéni versenyben, és nem is úgy, ahogy várni lehetett. Az egyéni annyiból a papírformát hozta, hogy az első kiemelt magyar vívófenomén a nehéz ága ellenére szemre igencsak könnyedén kaszabolta halomra az elitmezőnyt.

– Már a második asszómra egyéni világbajnok honfitársammal, Szatmári Andrissal kötöttünk be, de újravívtuk az olimpiai döntőt Gigi Samelével, majd a szintén világbajnok Kim Jung Hvannal csörtéztem. (Aki csapatban nem mellékesen kétszeres olimpiai bajnok – a szerk.) Sokan azt gondolják, az egyiptomi  el-Szisszi kilóg a sorból, de ez nem igaz, tizenhatodik kiemeltként abszolút az élmezőnyhöz tartozik, és rendkívül képzett vívó ő is. Szóval azt nem lehet mondani, hogy a szerencsés ág vitt be a döntőbe – mondta széles mosollyal Szilágyi Áron.

A rendkívül nehéz ág az eredményeken nem igazán látszott, az egész hétvégén ihletett formában vívó klasszisunkat az elődöntőben szorították meg először, de a fordulatos, izgalmas asszó végén  győzte le 15-14-re a dél-koreai ellenfelét. A döntőben esélye sem volt a legjobb olasznak, Luca Curatolinak, a 15-7-es végeredményt hozó asszó egy pillanatig sem volt szoros.

– Az egyéni verseny egyetlen komoly meglepetése az volt, hogy Curatoli az elődöntőben rendkívül simán, 15-8-ra legyőzte a koreaiak klasszisát, Oh Szang Ukot. Nem is a világranglista miatt, hiszen a harmadik győzte le a másodikat, hanem azért, mert a koreait ritkán verik meg ennyire simán. A döntőben viszont szerencsére végig tudtam dominálni Curatolival szemben – nyilatkozta Szilágyi Áron.

A csapatversenyben bőven akadt meglepetés

A kardvívás csapatversenyei az utóbbi években a dél-koreai–magyar–olasz hármas csatáiról szóltak, amibe néha beleszóltak a németek is. Ám ellentétben az egyéni versennyel, a csapatok között most alaposan a feje tetejére állt a világ.

– Álmunkban sem gondoltuk volna, hogy a döntőért a rendkívül fiatal román csapattal kell vívnunk. A koreaiakat vártuk, de a románok legyőzték őket a legjobb nyolc között, és történt még egy meglepetés a másik ágon is: a franciák kiejtették az olaszokat, sőt az elődöntőben a németeket is, így velük vívtunk meg a fináléban.

Szilágyi Áron elmondta, a franciák döntőbe jutása azért is meglepő, mert Tokióba például ki sem jutott a csapatuk, bár klasszisunk hozzátette azt is, hogy a németek legyőzése már nem volt akkora meglepetés a részükről.

– Most generációváltás zajlik a kardvívómezőnyben, mindenki keresgéli a fiataljai helyét a csapatban. Az olaszoktól Aldo Montano, a németektől Benedict Wagner és Max Hartung is visszavonult, ráadásul elég sok a sérült is, úgyhogy most minden ellenfelünk keresi a megfelelő embereket a csapatába. Persze nem azt mondom, hogy ez bármit is levon a győzelmünk értékéből, mert nekünk azt kellett legyőznünk, aki a pást másik felén állt, és ezt megtettük – szögezte le háromszoros olimpiai bajnokunk.

Vannak kérdőjelek a sportágban a közeljövőt illetően

Sajnos a koronavírus továbbra is hatással van a vívósportra, idén már elmaradt a varsói világkupa-verseny, a padovait pedig – Szilágy egyik kedvenc versenyét – elhalasztották, ráadásul az ukrajnai helyzet miatt a moszkvai GP biztosan elmarad. Talán a moszkvai viadal helyét veszi át a májusra halasztott padovai világkupa, de sok más mellett még ez sem dőlt el biztosan.

– A szándékosan hosszúra hagyott pihenő után most már visszatértem a nemzetközi mezőnybe, ezért szeretnék a következő időszakban minden versenyen elindulni. A következő verseny a szöuli GP lenne, de igencsak kérdőjeles, hogy megrendezik-e, mert arrafelé újra elég rossz a vírushelyzet. Aztán jön a madridi verseny, majd a padovai, ezek már a nyári Európa-bajnokság és világbajnokság felvezetői is lesznek. Örülök, hogy jól sikerült a visszatérésem, élveztem a vívást, jól éreztem magam a páston. Ebben nagy szerepe volt a fantasztikus magyar közönségnek is, de már most nagyon várom a következő versenyeket. Jó formában vagyok, bizakodva várom a következő időszakot – zárta a gondolatait a Mol-csapat legendája.

Szilágyi Áron a Facebook-oldalán is köszönetet mondott a szurkolóknak:

Borítókép: Szilágyi Áron legyőzhetetlen volt a budapesti világkupán (Forrás: Facebook/Mol-csapat)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.