Szilágyi Liliána-ügy: az édesapa nemkívánatos személy az uszodában
A Magyar Úszószövetség külön vizsgálóbizottságának megállapítása szerint megfelelnek a valóságnak Szilágyi Liliána azon nyilatkozatai, amelyekben az édesapjától, Szilágyi Zoltántól elszenvedett súlyos bántalmazásokról beszélt a múlt év végén.
Magyar Nemzet
2022. 03. 30. 16:48
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Magyar Úszószövetség (MÚSZ) több szakember együttműködésével eseti bizottságot alakított, amelynek a feladata volt kivizsgálni a korábbi ifjúsági olimpiai bajnok sportoló, Szilágyi Liliána tavaly decemberben tett drámai bejelentése alapján az édesapja és közte a múltban fennálló, a családon belüli erőszak jeleit magán viselő kapcsolatot.
Szilágyi Liliána 2021. december 29-én jelentette be, hogy az olimpikon édesapja, dr. Szilágyi Zoltán bántalmazta őt. Az apa tagadta a vádakat, és arra kérte lányát, hogy tekintsen el a vezetékneve használatától. Az Eb-ezüstérmes úszónő 18 éves testvére, az édesapával egy háztartásban élő Gerda nyílt levelében hazugságnak nevezte nővére szavait.
Január ötödikén jelentette be a MÚSZ, hogy az Eb-ezüstérmes Szilágyi Liliána ügyét Papp Gábor ügyvéd vezetésével kivizsgálja. A bizottságba delegálták Ugrin Tamás ügyvédet, Tausz Katalin szociológust, Danks Emesét, a MÚSZ gyermekvédelmi bizottságának vezetőjét, valamint Tornyossy Mónika igazságügyi, klinikai, mentálhigiénés és sportpszichológust.
A szövetség elnöke, Wladár Sándor a margitszigeti Thermal Hotelben rendezett sajtótájékoztatón kijelentette: „Számomra nem volt kérdés, hogy meg kell védeni Lilut az édesapjától.”
Wladár közölte, hogy az úszószövetség 15 tagú elnöksége megkapta az eseti bizottság véleményét. – Az emberi méltóságot sértő testi és lelki bántalmazás nem összeegyeztethető a szövetség értékrendjével. Az elnökség elítéli ezeket a cselekedeteket, és méltatlannak tekinti. Dr. Szilágyi Zoltánt a MÚSZ által szervezett rendezvényeken nemkívánatos személynek tartja. Az ellene foganatosítható esetleges intézkedésekről a MÚSZ elnöksége a későbbiekben dönt – fogalmazott Wladár. Az elnök hozzátette: lehet, hogy az állásfoglalás jogilag nem állja meg a helyét, de erkölcsileg ez az egyetlen helyes válasz.
Az eseti bizottság elnöke, Papp Gábor azzal kezdte, hogy több hivatás ötvöződött a bizottságban, amelyik nem bíróság vagy rendőrség, nem voltak hatósági eszközeik. Az eljárási rendet maguk határozták meg, hogy kiket hallgattak meg. A Szilágyi Liliána-ügy összes szereplője személyesen megjelent, és valamennyien elmondták az élményeiket. Sporttársak, edzők, a válogatott edzői is rendelkezésre álltak.
Papp elmagyarázta, hogy a bizottság kizárólag az eset azon aspektusait vizsgálták, amelyek a szövetségre tartoznak, hiszen az úszószövetségnek van gyermekvédelmi szabályzata. Az édesapa állításával ellentétben Szilágyi Zoltán érvényes edzői akkreditációval dolgozott a lánya mellett több különböző világversenyen, ezzel Papp szerint cáfolható az állítás, hogy az apa soha nem volt a lánya edzője. Ebből adódóan nem nehéz levonni a következtetést, hogy rá is vonatkoznak etikai szabályok.
Szilágyi Liliána bántalmazásról számolt be a pszichológusának. Többen alátámasztották ezt az esetet, az egyik versenyzőtársa sírva fakadt, amikor erről az esetről beszélt előttük.
A hazai szövetség azt ígérte, hogy a jelentést nyilvánosságra hozza, és több ehhez hasonló üggyel már nem lesz kénytelen foglalkozni.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.