– Mit tud tanítani egy parlamenti képviselőnek? Hogyan vetődjön vagy lépjen ki egy beadásra?
– Ahogy mondja. Nádudvari Zoltán a parlamenti válogatott kapusa, aki semmit sem tudott, amikor beállt erre a posztra, és szép lassan megtanulta a labdafogást, a legördülést, a vetődést, azaz a szakmai fortélyokat. Amikor kapura rúgok neki, akkor gyakran odajönnek mezőnyjátékosok is, nézik, hogyan tartom a lábfejemet, és elfogadják a tanácsaimat. Jól érzem magamat közöttük, nyolcvan felett ez jó elfoglaltság.
– A hatvanas évek második felében nem értettem, hogy édesapám egy alkalommal miért egy Honvéd–DVTK meccsre visz, aztán azt mondta, megyünk megnézni a diósgyőri csodakapust, Tamás Gyulát. Tényleg csodakapus volt?
– Diósgyőrben annak számítottam, mert vidékről nagyon nehéz volt bekerülni a válogatottba. Akinek sikerült, annak igen csak megnőtt a tekintélye. Egyszer a Vasas jött hozzánk, akkor is nagyon jól ment a védés, így az angyalföldiek edzője, Illovszky Rudolf odajött hozzám, és azt mondta, maga egyszer a Vasas kapusa lesz. Kisvártatva meghívott a B válogatottba, amellyel Franciaországban játszottunk, és az egyik meccs után bejött az öltözőnkbe Puskás Öcsi. A fülem hallatára kérdezte meg Rudi bácsit, hogy ki ez a gyerek, mire ő azt felelte, hogy egy diósgyőri srác, Tamás Gyulának hívják.
– Mindig is ilyen csodakapus akar lenni?
– Dehogy! A diósgyőri vár alatti utcában születtem és nőttem fel, állandóan fociztunk, az iskolában, majd eleinte a klubban is középcsatár voltam, és rengeteg gólt rúgtam. Aztán egyszer elegem volt abból, hogy még többet kapunk, és beálltam a kapuba, megnézni, milyen az, megtetszett, és ott ragadtam. Ugyanakkor nagyon jól jött, hogy ballal, jobbal kitűnően rúgtam meg a labdát, ilyen kapus akkoriban nemigen akadt sehol sem, pedig nagyon hasznos tulajdonság ezen a poszton.
– Azt mondják, ritka bátor kapus volt, aki bármilyen talajon eldobta magát, és belevetődött a játékosok sűrűjébe is.
– Ez így volt, ha betonon játszottunk, ugyanúgy repültem a labdára, mint a füvön. De meg is lett az ára, kétszer törött el az orrom, az állkapcsom, gyakran ütköztem is, de nem érdekelt.
– Válogatott kapusként hogyhogy még évekig maradt Diósgyőrött, és nem engedett a fővárosi klubok csábításának?
– Sokáig nem akartam jönni, mert jól éreztem magamat, pedig az Újpest nagyon meg akart szerezni. Nem tudom miért, de nem volt kedvem odamenni, majd Rudi bácsi hetvenben beváltotta a „fenyegetését”, hívott, és neki igent mondtam. Nem volt egyszerű, mert a Diósgyőr egy évig nem engedett el, csak akkor adta az áldását az átigazolásomra, amikor cserében megkapta értem a Vasastól Mathesz Imrét.
– Ha nem Illovszky Rudolf hívja, nem jött volna Budapestre?
– Egyértelműen az ő személye döntött. Nála lettem először B válogatott, majd később válogatott, és már ott is sokat foglalkozott velem. Akkoriban még nem léteztek külön kapusedzők, és az öreg rendszeresen kint maradt velem az edzések után.
Fantasztikusan sok fogásra megtanított, ehhez is remekül értett. Sőt azt is elmondta, hogyan irányítsam a védelmet, kezeljem a játékostársaimat, majd a fővárosba kerülve segített a beilleszkedésben is, szóval én nagyon sokat köszönhetek neki.
– Hogy ne csak a szépről essék szó, beszéljünk a hatvannyolcas, a szovjetek elleni Eb-selejtező visszavágójáról!
– Hát, ha muszáj… Itthon kettő nullra nyertünk. Fatér Károly védett, de a visszavágó előtt sérültet jelentett. Én másfél hónapja nem védtem, mert elrepedt az egyik kézcsontom, de mindenki győzködött, vállaljam a játékot. Nagyon nem akartam, de végül a vezetők azt mondták, te vidéki gyerek vagy, ne kéresd magad, te védesz. Kikaptunk három nullra, szerintem egy gólban voltam benne, ám a közvélemény előtt mindhármat rámvarrták. Én lettem a bűnbak, a szurkolók mindenütt szidtak, és bár első számú jelölt voltam az olimpiai csapatban, emiatt nem vittek el Mexikóba.
– Volt egy másik fontos és szomorú meccs is egy évvel később, ami pedig azért is lett emlékezetes, mert sokan mondták, hogy ha Tamás véd, akkor nem kapunk ki.
– Igen, Marseille, a csehszlovákok elleni pótselejtező. Sós Károly volt a szövetségi kapitány, sohasem kedvelt engem igazán, és ezt nem is leplezte. Ennek ellenére a felkészülési meccseken én álltam a kapuban, majd Marseille-ben megkérdezte, mennyit védtem villanyfényben. Mondtam, Diósgyőrött nincsen világítás, így nem sokat, mire közölte, hogy na, akkor nem én védek, hanem Szentmihályi. Az pedig sohasem derülhet ki, hogy mi lett volna az eredmény velem, kikapunk-e négy egyre, nincs is értelme erről beszélni.