A kiváló sakkozó, Rapport Richárd a magyar állampolgárságát a románra cserélné, és úgy tűnik, a közeljövőben nem látjuk őt magyar színekben versenyezni. A furcsa eset egyedi vonásokkal rendelkezik, de volt néhány hasonló eset a kézilabdázóknál.
Szűcs Gabriella elmondhatja magáról, hogy előbb a magyar válogatottban játszott, később a románokhoz „igazolt”. A nagybányai születésű átlövő 2004 és 2011 között a magyarokat erősítette, világ- és Európa-bajnoki bronzérmet, junior világ- és Európa-bajnoki ezüstérmet és ifjúsági Európa-bajnoki bronzérmet nyert nálunk. Majd meggondolta magát, és a románokat választotta, akikkel egy vb-bronzéremmel gazdagította az éremgyűjteményét.
Mátéfi Eszter pályaíve más irányt vett. A romániai Mezőbándon született átlövő 1985-től 1991-ig 130-szor szerepelt a román válogatottban, sőt csapatkapitánya volt a szomszédos ország csapatának. 1995-ben megkapta a magyar állampolgárságot. Tagja volt az 1985-ös osztrák–magyar közös rendezésű világbajnokságon ezüstérmes, valamint az 1996-os atlantai olimpián harmadik helyezett magyar válogatottnak (mind az öt meccsen játszott, 35 gólt szerzett). Később a magyar női válogatottat is irányította.
Mátéfi karrierjét, állampolgárságát a politikai helyzet nagyban befolyásolta. A rendszerváltás után vehette fel a magyar állampolgárságot, majd folytathatta magyar színekben a pályafutását.
Ilyés Ferenc Székelyudvarhelyen született, a későbbi olimpiai negyedik, KEK- és EHF-kupa-győztes játékos felnőtt szinten nem szerepelt román klubban. Ennek egyebek mellett az is volt az oka, hogy a románoknál a női szakág sokkal eredményesebb, mint a férfi. Ilyés egy rövid lengyelországi kitérőt leszámítva Magyarországon szerepelt, nálunk érte el a sikereit.
Borítókép: Szűcs Gabriella pályafutása bővelkedett a fordulatokban (Fotó: MTI)