A Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ), Abony és a térség vezetői, valamint természetesen az olimpiai, világ- és Európa-bajnok névadó, a Nemzet Sportolója jelenlétében felavatták a Varga János Birkózócsarnokot a Pest megyei városban, a legendás birkózó szülőhelyén. Az eseményen Németh Szilárd, az MBSZ elnöke úgy fogalmazott, hogy a magyar sport, ezen belül a birkózás nemzeti kulturális örökségünk egyik legsikeresebb része. Hozzátette, az a tény, hogy az új létesítmény a Gyulai Gaál Miklós általános iskola udvarán épült fel, azt üzeni, a magyar közoktatás, nevelés és kultúra szorosan összekapcsolódik a sporttal.
Németh Szilárd elmondta: az elmúlt nyolc évben a kormány 3,7 milliárd forintot fordított a sportág létesítményeinek fejlesztésére. Tíz csarnok és terem már megépült, köztük a fővárosban további több mint ötmilliárd forintból megvalósult, Kozma István nevét viselő sportági akadémia, a KIMBA; hét épület tervezése van folyamatban. Az alapkő tavaly októberi letétele után kevesebb, mint egy évvel elkészült abonyi csarnok előtt ott áll a névadó Varga János mellszobra is.
Elvették a második aranyérmét Az ünnepségen beszédet mondott Jocha Károly újságíró, Varga János régi tisztelője, sőt barátja. Felidézte, hogy a kiváló birkózónak Mexikó után Münchenben is nyerni kellett volna, csak éppen igazságtalan bírói döntéssel megfosztották ettől. A teljes beszéd a Jochapress oldalon olvasható. |
A 82 éves Varga János a legnagyobb sikerét az 1968. évi mexikóvárosi olimpián érte el, ahol kötöttfogásban légsúlyban lett aranyérmes.
Borítókép: Varga János a családja és a róla készült szobor társaságában (Fotó: Jochapress)