Végül, a tenisznek: szeretlek, és soha nem hagylak el.
Ezzel a mondattal zárta Roger Federer csütörtöki közleményét, amelyben bejelentette, hogy a jövő hét végi Laver-kupa lesz pályafutása utolsó versenye.
Végül, a tenisznek: szeretlek, és soha nem hagylak el.
Ezzel a mondattal zárta Roger Federer csütörtöki közleményét, amelyben bejelentette, hogy a jövő hét végi Laver-kupa lesz pályafutása utolsó versenye.
A kiválasztott búcsúesemény egyben előre is mutat: a svájci legenda a játékos-pályafutását követő időszakra is fontos szerepet épített fel magának szeretett sportágában. Az Európa, illetve a többi kontinens legjobbjait egymás ellen eresztő, az Open érában a férfiak között egyedüliként naptári Grand Slamet teljesített Rod Laver nevét viselő versenyt Federer menedzserügynöksége, a Team8 hozta létre 2017-ben.
Ez a projekt pedig biztosíték arra, hogy a svájci a jövőben is fontos szereplője lesz a teniszéletnek: a Team8 egyengeti többek között az idei Roland Garroson tizennyolc évesen döntőt játszott Coco Gauff pályafutását is. Versenyek terén is terjeszkedne az ügynökség, amely idén már tárgyalásokat folytatott a US Open hagyományos felvezető tornája, a cincinnati mesterverseny rendezési jogának megszerzéséről.
Roger Federer tehát a továbbiakban is nagy trófeákra hajt, amelyekben a pályafutása is bővelkedett. A svájci zseni első meghatározó győzelmét a 2001-es wimbledoni tornán aratta, amikor legyőzte az akkori Grand Slam-rekordert, Pete Samprast.
A szimbolikus jelentőségű, a korszakváltást jelző mérkőzés után ugyan eltelt még két év, mire Federer ugyanott megszerezte első Grand Slam-trófeáját, az utána következő esztendőkben azonban elképesztő dominanciája jellemezte a férfiteniszt.
2006-ban tizenhét versenyéből tizenhatszor eljutott a döntőig, és tizenkétszer az övé lett a győztesnek járó trófea. A négy elvesztett döntőben kivétel nélkül Rafael Nadal állt a háló túloldalán, aki szép lassan felnőtt hozzá, majd csatlakozott a duóhoz Novak Djokovics is, de Federer az erős, fiatalabb riválisok ellenére továbbra is sikeres maradt.
Roger Federer néhány meghatározó csúcsát már megdöntötte a tenisz nagy hármasának másik két tagja: Nadalé a legtöbb Grand Slam-trófea, Djokovicsé a legtöbb ranglistaelsőként töltött hét. De még mindig Federer az egyetlen a férfiak között, aki három különböző évben (2006, 2007, 2009) is négy Grand Slam-döntőt játszott, aki nyolc wimbledoni tornát, aki hat év végi világbajnokságot nyert... És a sor folytatható, szinte a végtelenségig. |
Példakép volt a teniszpályán: karrierje során a versenyzőtársak tizenhárom évben választották meg az ATP Tour legsportszerűbb játékosának, a szurkolók pedig tizenkilenc alkalommal közönségkedvencnek. S az elért eredmények mellett igazi nagykövete lett sportágának, a legnagyobb versenyek helyszínén jótékonysági teniszeseményeket szervezett természeti katasztrófák áldozatai számára. A 2003-ban, még sportági legendává válása előtt létrehozott alapítványán keresztül rengeteg hátrányos sorsú gyereknek segített, hogy elérhető legyen számukra a tanulás és a sport, Malawiban több mint nyolcvan óvodát alapított.
Jótékonysági tevékenységei is hozzájárultak, hogy ismertsége túlmutatott a sportvilágon.
2011-ben második lett a leginkább tisztelt, csodált és megbízható emberek nemzetközi listáján, 2016-ban Tell Vilmos és Albert Einstein előtt élen zárta a legismertebb svájci személyek rangsorát, 2019-ben pedig az első ember lett hazájában, akinek a képe még életében hivatalos pénzérmére került.
Utóbbi év a sport szempontjából az utolsó volt, amelyet még a csúcs közelében töltött: a wimbledoni döntőben meccslabdái voltak Novak Djokovics ellen a huszonegyedik Grand Slam-trófeájához, de végül nagy csatában kikapott a szerbtől, aki azóta, Nadalhoz hasonlóan túlszárnyalta Federert GS-győzelmek számában. A svájci elmúlt két éve már térdsérülésekről, operációkról és visszatérési kísérletekről szólt, de legutóbb a tavalyi wimbledoni versenyen láthattuk a pályán, ahol a negyeddöntőben a harmadik játszmát 6:0-ra vesztette el Hubert Hurkacz ellen.
Az idei tervben a Laver-kupa és a hazai versenye, a bázeli ATP 500-as torna szerepelt, hogy megalapozza a visszatérést a 2023-as Grand Slam-idényre. Azonban a negyvenegy éves Federernek be kellett látnia, hogy erre az újabb nekirugaszkodásra már nem alkalmas a térde.
A búcsú helyszínéül pedig nem szülővárosát választotta, ahol labdaszedőként először belekóstolhatott az ATP-versenyek hangulatába, ugyanis nem lezárni akarja a kört. Inkább karrierje legnagyobb riválisai, Nadal és Djokovics jelenlétében, az ünnepélyesebb hangulatú Laver-kupán köszön el, amely a maga módján jelképezi, hogy Roger Federer valami újat és maradandót adott a tenisznek.
Borítókép: Roger Federer Londonban búcsúzik el (Fotó: AFP/Adrian Dennis)
A balhés olasz csatár négy év után először játszott a Serie A-ban, és öt perc után lapot kapott.
Az angyalföldiek a hajrában gyűrték le hazai pályán az NB II egyik legszegényebb csapatát.
Ma a BL-ben a három győzelemmel álló Vörösök a szintén veretlen Leverkusent fogadják.
Ha csak a szurkolókon múlna, akkor a Budapest Honvéd nem a másodosztály utolsó helyén állna.
Orbán Viktor azonnali kérdésekre válaszol - élőben az Origón
Trump vs. Harris – Amerika választ
„Fogtam a kezét, imádkoztam" – megtörte a csendet a mekis hamburger halálos áldozatának lánya
Vezércikk – Már háromezren lennének „tiszás” képviselőjelöltek + videó
„Tiszta apja” – 5 hónapos lett Shane Tusup és Nagy Viktória Zoé kislánya
Megszólalt az elhunyt Forgács Gábor lánya
Erdei kamera rögzítette a Bükkben kóborló medvét + videó
Keddi sportműsor: Marco Rossi keretet hirdet
Már nem lehet kapni klasszikus Sport szeletet, de nem kell lemondani róla + videó
Így fogadták Orbán Viktort Kirgizisztánban
Dombi Tibort a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya válthatja
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
A balhés olasz csatár négy év után először játszott a Serie A-ban, és öt perc után lapot kapott.
Az angyalföldiek a hajrában gyűrték le hazai pályán az NB II egyik legszegényebb csapatát.
Ma a BL-ben a három győzelemmel álló Vörösök a szintén veretlen Leverkusent fogadják.
Ha csak a szurkolókon múlna, akkor a Budapest Honvéd nem a másodosztály utolsó helyén állna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.