Hetvenöt éve, 1947. április 25-én született Johan Cruyff háromszoros aranylabdás holland labdarúgó, edző, minden idők egyik legjobb játékosa. A holland válogatott mezét 1966-ban a magyarok ellen húzhatta fel első alkalommal, az utolsó percben szerzett góljával ő alakította ki a 2-2-es végeredményt. A nemzeti tizenegyben 1977-ig 48 találkozón 33 gólt lőtt, az Oranje kapitányaként 1974-ben a németországi világbajnokságon ezüstérmet, 1976-ban az Eb-n bronzérmet szerzett.
Az Ajaxban és az FC Barcelonában a 9-es mezben játszott, a holland válogatottban azonban a 14-es számú mezt viselte. Ebből adódott a mára már legendássá vált mezzel kapcsolatos története. Ugyanis a holland labdarúgó-szövetséget (KNVB) az Adidas szponzorálta, így a klasszikus narancssárga mezen az oroszlános címer mellett a sportszermárka jellegzetes három csíkja is szerepelt.
Azonban Cruyffnak a Puma volt a személyes szponzora. Köztudott, hogy a két márka egymással erősen rivalizált. Az ok pedig oda vezethető vissza, hogy az eredeti, közös sportszergyártó céget két testvér alapította az 1920-as években, de a második világháború után, miután összevesztek egymással, külön úton indultak el és megalapították az Adidas és Puma cégeket.
Egyik márka sem volt hajlandó engedni abban a kérdésben, hogy a holland csapat legnagyobb sztárja, a világ egyik legjobb játékosa milyen mezben lépjen pályára az 1974-es világbajnokságon.
Végül úgymond salamoni döntés született:
Cruyff volt az egyetlen játékos, aki a szokásos három Adidas-csík helyett csak kétcsíkos mezt viselt a tornán. Így egyik márka sem érezte magát vesztesnek. Ez a furcsa megoldás ikonikussá tette Johan Cruyff legendás 14-es számú, speciális, két csíkkal díszített válogatottmezét.
Mindenesetre két csíkkal a mezén Cruyff brillírozott az 1974-es vb-n, annak ellenére, hogy az Oranje „csak” az ezüstérmet tudta megszerezni a házigazda Gerd Müllerékkel szemben.
Itt talál meg mindent, amit a katari vb-ről tudni érdemes: https://magyarnemzet.hu/futball-vb-2022
Borítókép: Johan Cruyff az 1974-es vb-n a legendás kétcsíkos válogatott mezben (Forrás: Flickr)