Vettel pontszerzéssel búcsúzott, Verstappen-győzelem az idényzárón

Senkitől sem zavartatva nyerte meg az idényzáró Abu-dzabi Nagydíjat a Formula–1 kétszeres világbajnoka, Max Verstappen. Mögötte Charles Leclerc és Sergio Pérez értek célba, akik ebben a sorrendben zártak a vb-pontversenyben is.

2022. 11. 20. 15:46
Max Verstappen
Red Bull's Dutch driver Max Verstappen drives during the Abu Dhabi Formula One Grand Prix at the Yas Marina Circuit in the Emirati city of Abu Dhabi on November 20, 2022. (Photo by Ben Stansall / AFP) Fotó: AFP

A brazíliai félresikerült versenyhétvége után Abu-Dzabiban (Red Bull) visszatért az élre, és szombaton megnyerte az idei utolsó időmérő edzést . Sergio Pérez egészítette ki az első sort a másik Red Bull-lal, majd a két Ferrari, Charles Leclerc és Carlos Sainz, illetve a két Mercedes, és George Russell következett.

Míg a tavalyi szezonzáró futam idejére még a leglényegesebb kérdés nem dőlt el, a két bajnokaspiráns, Verstappen és Hamilton azonos pontszámmal érkezett meg az emírségbe, idén már Japánban elhódította a vb-címet a holland pilóta, emellett a Red Bull diadalmaskodott a konstruktőrök között is. Ezúttal az ezüstéremért folyt a 2021-eshez hasonló csata a holtversenyben álló Pérez és Leclerc között.

A rajt után nem kerültek közelebb a megoldáshoz, Verstappen, Pérez és Leclerc simán eljött, mögöttük Sainz és Hamilton kezdett el párbajozni egymással, amely egészen a 8. körig tartott, és előbbi jött ki belőle győztesen.

Az első három helyen autózó versenyző viszont elhúzott tőlük, senkitől sem zavartatva vezettek egészen a 16. körig, amikor is Leclerc felzárkózott Pérezre, ezért a Red Bull kihívta a mexikóit a bokszba. Sainz a 18. körben, Verstappen a 21.-ben, Leclerc a 22.-ben cserélt kereket. Az élmezőny tagjai a pályán nemigen csaptak össze, helyette taktikai csata bontakozott ki, néhányan egy, mások kétkiállásos stratégiára szavaztak.

Pérez nyakára másodszor is megérkezett Leclerc, ezért előbbi újra a bokszba hajtott. Később Sainz is követte a példáját, az éllovas Verstappennél és a második Leclerc-nél azonban egy kerékcsere mellett döntöttek a csapataik agytrösztjei. Pérez így hajtóvadászatba kezdett, több mint 20 másodperces hátrányt kellett ledolgoznia a második hely megszerzéséért. A Red Bull pilótája az utolsó körre utolérte vetélytársát, de megtámadni nem volt ideje. A futamgyőztes Verstappen mögött így Leclerc lett a második Abu-Dzabiban, és a vb-tabellán is övé lett az ezüst, míg Péreznek a harmadik hely jutott mindkét tekintetben. Sainz, Russell, Lando Norris (McLaren), Esteban Ocon (Alpine), Lance Stroll (Aston Martin), illetve az idény végén búcsúzó duó, Daniel Ricciardo (McLaren) és a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel (Aston Martin) végeztek még pontszerző helyen. A többi távozó közül Mick Schumacher (Haas) a 16. lett, Nicholas Latifi (Williams) pedig nem ért célba.

Műszaki probléma miatt Hamilton is kiesett, és ezzel Formula–1-es pályafutása első olyan idényét fejezte be, amikor egyszer sem állt fel a dobogó legfelső fokára.