„Látjátok, ilyen hosszú élete lesz annak, aki tornázik!” – csapott reklámot a sportágnak egy félmosoly kíséretében még 2011-ben egy júniusi napon Magyar Zoltán, a lólengés kétszeres olimpiai bajnoka, amikor a honi tornaszövetség elnökeként átadta a Magyar Tornasportért Díjat az 1956-os melbourne-i olimpián aranyérmes kéziszercsapatunk tagjainak. Az ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnes abban az esztendőben töltötte be a 90-et, s bár a hallása már nem volt a régi, ruganyos léptekkel mozgott, s Köteles Erzsébet 86, Tass Olga 82, Bodó Andrea 76, Kertész Alice 75 évesen is őrizte a fittségét. Keleti Izraelből, Bodó az Egyesült Államokból ruccant haza, míg a csapat hatodik tagja, a 78 esztendős Koronás Margit betegsége miatt nem tudott jönni a tengerentúlról, de internetes videókapcsolaton keresztül ő is csatlakozott a társaihoz. Nagy találkozás volt ez, Melbourne után ötvenöt éven keresztül nem voltak így együtt.
– Óhatatlanul akadtak súrlódások közöttünk, de amikor verseny volt, együtt dobbant a szívünk, egyszerre ragyogott fel a szemünk – jegyezte meg akkor Köteles Erzsébet.
Öt esztendővel később, 2016 decemberében Fűrész Attila Forradalmi győzelem című könyvének bemutatóján – amellyel a szerző a nagy diadaluknak állított emléket – Keleti Ágnessel (95), Köteles Erzsébettel (92), Tass Olgával (87) és Kertész Alicével (81) újra találkozhattunk, az anyaföldtől távol letelepedett Korondi Margit (84) és Bodó Andrea (82) pedig „igazoltan” hiányzott.
A többiek azonban feleleveníthették a nagy sztorit. Azt, hogy az olimpián a gyakorlatukkal Fülöp herceget, Erzsébet királynő férjét is megbabonázták. A kérésére a verseny után még egyszer bemutatták a gyakorlatukat a hat szalaggal. Az olimpia egyik kedvelt „színes” híre volt, hogy csapatunk öt piros-fehér-zöld és egy hirtelen előkapott szivárványszínű szalaggal tornázott, mert az eredeti hatodik, nemzeti színűnek nyoma veszett. A verseny előtti este a mieink egy étteremben vacsoráztak, és Tass Olga ottfelejtette a magáét. Csak másnap reggel vette észre, hogy nincs meg, és hiába szaladt vissza, már nem találta meg. Az együttesnek azonban tartalékban volt egy szivárványszínű szalagja, és azt kezdték el terjeszteni, a zsűri fülébe is az jutott el, hogy eredetileg is ezzel versenyeztek volna. Tudniillik a nemzeti színű szalagok mellett a szivárvány a remény jelképe, és a magyar nemzetet abban a vérzivataros időben csakis a remény éltetheti. A csapat furfangos vezetőedzője, Herpich Rezsőné, a sportág Vali nénije meggyőzte a pontozókat – mert szigorúan nézve a szabályokat, bizony hat egyforma szerrel kellett volna versenyezni.
Ám nem csak emiatt akadt izgalom. A csarnok ventilátorai jelentős légörvényt kavartak, ami a karikákat és a tömör buzogányokat kevésbé zavarta (akkoriban szabadon lehetett szert választani), nem úgy a mi szalagjainkat! Amikor együttesünk bevonult a szőnyegre, még javában forogtak a lapátok, Vali néni azonban még éppen időben odaért a műszaki személyzethez, és gyorsan kikapcsoltatta a masinákat.
Sokadszor is bizsergető volt hallani mindezeket, és ekkor még nem tudhattuk, hogy a nagy csapatot többet már nem hozhatjuk össze. Köteles Erzsébet 2019-ben 94 évesen, Tass Olga 2020-ban 91 évesen távozott közülünk.
Idén pedig Korondi Margit (89) és Bodó Andrea (88) is. Döbbenetes, de Magyarországra csak április 21-én jutott el a hír, hogy a kétszeres olimpiai bajnok Korondi Margit – aki 1952-ben, Helsinkiben felemás korláton is a legjobbnak bizonyult húszévesen – március 6-án elhunyt Las Vegasban, s már régen el is hamvasztották. Az 1956 után, ugyancsak a tengerentúlon letelepedett Bodó Andrea (88) kaliforniai otthonában, Novatóban hunyt el.
– Erzsike és Olga életük végéig mozogtak, Gréti és Dea is esküdött a tornára, én is sportolgatok naponta egy órát, gimnasztikázom, sétálok. Borzasztó, hogy nincsenek velünk… Erzsike egy idősotthonban hunyt el három éve, hozzá nem méltó körülmények között. A kilencvenéves Olgit még én köszöntöttem, átadtam neki a virágot, és azt mondtam, remélem, a következő kerek születésnapon is én köszönthetem. A sors azonban nem így akarta, a szívem szakadt meg, annyira megviselt a halála – nyilatkozta ősszel a Nemzeti Sportnak a 87 éves Kertész Alice.
A Nemzet Sportolói közé beválasztott Keleti Ágnes már 101 éves, és december elején mutatták be a róla készült Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes című portré-dokumentumfilmet. A földkerekség legidősebb olimpiai bajnoka 97 évesen a Got Talent tehetségkutató show-műsor izraeli változatában még könnyedén lement spárgába. Mielőtt a színpadra szólították, egy ideig várakoztatták, amit rosszul viselt, zsörtölődve szóvá is tette, de aztán egy pillanat alatt átlényegült, és élvezte a rivaldafényt.
Ez az 1956-os melbourne-i olimpián kijárt a magyar kéziszercsapatnak is. Amely örökre velünk marad.
Borítókép: Keleti Ágnes, a földkerekség legidősebb olimpiai bajnoka (Forrás: Budapest Film)