Michael Smith, miután 7-4-re legyőzte Michael van Gerwent a dartsvilágbajnokság döntőjében, egyből a családjához szaladt, puszit nyomott a felesége és két gyermeke arcára. Aztán a világbajnoknak járó méretes trófeának is adott egy csókot, hiszen megküzdött a megszerzéséért, a harmadik nekifutásra emelhette a magasba – korábban Van Gerwen (2019) és Peter Wright (2022) ellen elveszítette a finálét.
Hiába a várva várt siker, Smith a győzelem után is szívhez szólóan emberi maradt, amikor így nyilatkozott: – Nem a világbajnoki cím életem csúcspontja, hanem a két gyermekem, akik itt ülnek. Még egy második világbajnoki elsőség sem múlhatná őket felül.
Smith felesége, Dagmara, aki regionális szinten maga is dartsozott, korábban is mindig feltűnt a meccsei alatt, a vb-döntőben viszont a 2014-ben született Michael Jr és a 2017-ben világra jött Kasper is a helyszínen szorított apa sikeréért. – Néha csak nézem az arcukat, és arra gondolok, hogy ha megszerzem a trófeát, még jobban felragyognak majd – mondta Smith még a döntő előtt.
Az örök vesztes fantasztikus teljesítménye
Aztán Van Gerwen ellen élete játékát nyújtotta, amelynek egyik csúcspontja a második szettben dobott kilencnyilasa volt, a ritka bravúr neki sikerült először a vb-n, döntőben pedig 2011 óta nem volt példa hasonlóra.
De egyáltalán nem ez volt Smith sikerének az egyetlen kulcsa, ugyanis lényegében az összes fontos mutatóban felülmúlta a háromszoros világbajnok holland ellenfelét. Smith kiemelkedő, 100,87-s átlagot nyújtott a döntőben (MVG: 99,58), huszonkét 180-ast dobott (MVG: 15), 47,3 százalékos hatékonysággal kiszállózott (MVG: 38,5 százalék), három 100 fölötti kiszállója volt, 141-ről, 130-ról és 106-ról (MVG-nek csak kettő).
A 32 éves Michael Smith korábban az örök vesztesként volt elkönyvelve a dartsvilágban, hiszen novemberig pályafutása mind a nyolc premier döntőjét – köztük az említett két vb-finálét – elveszítette, aztán közvetlenül a vb előtt megnyerte a Grand Slam of Dartsot, amivel megtört a jég, a világbajnoki cím elhódítása után pedig már ő vezeti a világranglistát is.
Mankóra támaszkodva dobta az első 180-ast
Smith nem készült mindig profi dartsjátékosnak. A merseyside-i kisvárosban, St. Helenben 1990-ben született újdonsült világbajnok tinédzserkorában kezdett dobálni, mígnem biciklibalesetet szenvedett úton az iskolába, s eltörte a csípőjét. 15 éves volt akkor, és négy hónapig mankót kellett használnia, ami nem tartotta vissza a gyakorlástól – ebben az időszakban dobta élete első 180-asát.