Szándékosan és akaratlanul is csalnak a játékosok életkorával

Az afrikai korosztályos futballválogatottak sorra nyerik az érmeket a világbajnokságokon, ám már konkrét csalásokra is fény derült: olykor a játékosok jóval idősebbek a hivatalosan megadott koruknál. Az Origó írt átfogó cikket a problémáról, amelyből kiderül, hogy olykor a csalás nem is tudatos, és megtudjuk azt is, hogy a FIFA merre keresi a megoldást.

Magyar Nemzet
Forrás: Origo2023. 02. 18. 10:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta húzódó és időnként előbukkanó probléma, hogy egyes afrikai országokban meghamisítják a labdarúgók születési anyakönyvi kivonatát, ezzel óriási káoszt okozva a nemzetközi futballban. Legutóbb januárban ütötte fel a fejét csalási botrány, amikor az U17-es kameruni válogatottba meghívott harminc játékos közül huszonegyről kiderült, hogy idősebbek, mint ahány évesnek mondták magukat. Vajon mi az oka ennek és mi lehet a megoldás?

Az Origó terjedelmes cikkben járja körül ezt a problémát, felidézve több érdekes esetet, megállapítva, hogy az afrikai futballban bevett szokás csalni az életkorral, olyannyira, hogy az amatőr ligákban szereplő játékosoknak konkrétan két életkoruk van: a focistakor és a valós. Ez a gond Kameruntól Nigérián át, egészen Dél-Afrikáig mindenhol jelen van és jelentősen beárnyékolja az afrikai labdarúgás megítélését. Tavaly nyáron például nyolc klubból összesen negyvennégy játékost tiltottak el, mert kiderült róluk, hogy hazudtak az életkorukról.

A probléma valódi okát amúgy azzal magyarázzák, hogy a szörnyű társadalmi és gazdasági állapotok miatt még mindig nehéz hiteles dokumentumokat szerezni, és egyes vélemények szerint néhány országban ezt tudatosan kihasználják annak érdekében, hogy a korosztályos tornákon sikeresek legyenek. A 2009-es U17-es vb-n a rendező Nigéria bő 38 fős keretéből összesen 15 játékost kellett hazaküldeni, mert idősebbek voltak. Olykor még az Európában komoly karriert befutó játékosoknál is felmerült a gyanú. 

Az Inter egykori sztárja, Obafemi Martins például az útlevele szerint 1984. október 28-án született, azonban a nigériai szövetség honlapján 1978. május elsejét jelölték meg születési dátumként. Amikor ez kiderült, a szövetség elvitte a balhét, mondván, ők követtek el adminisztrációs hibát, de a csatárnak sokáig magyarázkodnia kellett. 

Az Ajaxszal 1995-ben Bajnokok Ligáját nyert Nwankwo Kanu ugyancsak idősebbnek tűnt fiatalabb korában, a ghánai Nii Lamptey pedig kóros fáradtságtól szenvedett, ami az életkora alapján meglepő volt.

Az Origó írása feltárja azt is, hogy a csalás gyakran nem szándékos, de természetesen vannak ügynökök, akik kihasználják az afrikai állapotokat, és tudatosan manipulálnak az életkorral. Szó esik arról, hogy a FIFA milyen megoldást talált ki a probléma kezelésére, és mit tehetnek olyan egykori sztárok, mint például Samuel Eto’o, a teljes cikket ide kattintva olvashatja el.

Borítókép: Fotó: Nigéria nyerte a legtöbb U17-es világbajnokságot (AFP/Andres Pina)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.