Egy éjszaka alatt több mint a duplájára, 63 fősre nőtt a magyar vb-csapat

A múlt hét végén még csak 25 atlétánk lehetett biztos abban, hogy rajthoz állhat a jövő szombaton kezdődő, és kilenc napon át tartó budapesti világbajnokságon. Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) elnöke azonban az M1 aktuális csatornán ma reggel 63 fős csapatnévsort ismertetett: 32-en szereztek kvótát a kvalifikációs lista alapján, a többi indulónk szabadkártyás.

Magyar Nemzet
2023. 08. 08. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világbajnokságra alapvetően a nemzetközi szövetség (WA) által meghatározott magas nevezési szintek teljesítésével lehetett kijutni. A magyar atléták közül öten teljesítették a világbajnoki szintet: Molnár Attila (400 m),  Halász Bence (kalapácsvetés), Kozák Luca (100 m gát), Kéri Bianka (800 m) és Madarász Viktória (35 km gyaloglás). Ám az már korábban eldőlt, hogy Helebrandt Máté (20 km gyaloglás), Récsei Rita (35 km gyaloglás) és Szabó Nóra (maratonfutás) is révbe ért, később pedig „várólistáról” maratonfutásban Kovács-Garami Katalin is kvótához jutott. A gyaloglószámokban és maratonfutásban a WA már korábban összeállította a vb-mezőnyt.

Az elv ugyanaz volt, mint valamennyi számban. A nemzetközi szövetség a ranglistákról feltöltötte a versenyszámok mezőnyét – az atlétáknak pontokat kellett gyűjteniük –, ez alapján 25 fősre bővült a a vb-csapatunk, de várható volt, hogy amikor hivatalosan hétfő éjjel a WA – miután beérkeztek a nemzeti szövetségek nevezései – meghúzza a vonalat, még nagyobb létszámú lesz a delegációnk. Jó néhány ország van ugyanis, többek között a britek és a svédek, amelyek csak olyan versenyzőket visznek ki a vb-re, akik a döntőbe jutásra esélyesek, a visszalépések miatt felszabaduló helyekre pedig a tartaléksorból több, a kvalifikáció határán billegő versenyzőnk is pályázott. A magyar szövetség hozzávetőleg 40 fős csapat indításában bízott, így kétségkívül meglepetésként hatott, amikor Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) elnöke ma az M1 aktuális csatornán 63 fős csapatnévsort ismertetett. Mint kiderül, rengeteg szabadkártyához jutottunk.

Gyulai Miklós elmondta, hogy a 63 indulónkból 32-en szereztek indulási jogot a kvalifikációs lista alapján, ugyanakkor a rendező ország jogán 31 „megfelelő tudásszinttel” rendelkező atlétát is nevezhetett a MASZ, és a kérelmeinket a nemzetközi szövetség (WA) jóváhagyta. Így öt magyar váltó is rajthoz állhat a vb-n – ez a lehetőség a kvalifikációs időszakban végig bizonytalan volt.

Gyulai Miklós kiemelte, a rekordszámú részvételi létszám már önmagában nagy siker és bizonyítja, hogy eredményes volt a Budapest 2023 Zsivotzky Gyula-program, teljesítve küldetését, hogy minél nagyobb létszámú magyar válogatott induljon a hazai rendezésű világeseményen. Hozzátette, ennek megfelelően nagyon sok a fiatal versenyző a csapatban. A MASZ elnöke hangsúlyozta, a vb olyan verseny, amelyen már a jövő évi párizsi olimpiára is lehet szintet teljesíteni. Férfi-kalapácsvetésben és női 100 méter gáton is a maximális három hazai versenyző szerepel majd a Nemzeti Atlétikai Központban. S mindössze négy olyan szám lesz – férfi és női 10 ezer méter, női 3000 méteres akadályfutás és férfirúdugrás –, amelyben nem indul magyar atléta.

Megjegyzendő, hogy az eddigi legnépesebb magyar vb-csapat 1999-ben, Sevillában 28 fős volt. Tavaly az Egyesült Államokban, Eugene-ban csak két versenyzőnk állt rajthoz (a kalapácsvető Halász Bence ötödik lett, a hétpróbázó Krizsán Xénia nem fejezte be a versenyt), a MASZ ezt azzal indokolta, hogy az év legfontosabb versenyének a vb-hez időben közeli müncheni Eb-t tekinti.

A magyar vb-csapat:

férfiak:
Boros Bence (100 m), Wahl Zoltán (200 m), Molnár Attila (400 m), Huller Dániel (800 m), Vindics Balázs (800 m), Szögi István (1500 m), Kovács Ferenc Soma (5000 m), Szeles Bálint (110 m gát), Bánóczy Árpád (400 m gát), Palkovits István (3000 m akadály), Szemerei Levente (maraton), Tóth Balázs (súlylökés), Szikszai Róbert (diszkoszvetés), Halász Bence (kalapácsvetés), Rába Dániel (kalapácsvetés), Varga Donát (kalapácsvetés), Herczeg György (gerelyhajítás), Németh Mátyás (távolugrás), Török Gergely (magasugrás), Szenderffy Dániel (hármasugrás), Helebrandt Máté (20 km gyaloglás), Venyercsán Bence (35 km gyaloglás), 4×100 m váltó: Boros Bence, Bundschu Patrik, Illovszky Dominik, Pap Márk, Szabó Dániel, Wahl Zoltán, 4×400 m váltó: Huller Dániel, Kovács Árpád, Molnár Attila, Nadj Levente, Steigerwald Ernő, Wahl Zoltán

nők: Takács Boglárka (100 m, 200 m), Sulyán Alexa (200 m), Rapai Fanni (400 m), Kéri Bianka (800 m), Vindics-Tóth Lilia Anna (1500 m), Wagner-Gyürkés Viktória (5000 m), Szabó Nóra (maraton), Kovács-Garami Katalin (maraton), Kozák Luca (100 m gát), Kerekes Gréta (100 m gát), Tóth Anna (100 m gát), Molnár Janka (400 m gát), Bánhidi-Farkas Petra (távolugrás), Lesti Diána (távolugrás), Fekete Fédra (magasugrás), Klekner Hanga (rúdugrás), Szabó Beatrix (hármasugrás), Márton Anita (súlylökés), Kerekes Dóra (diszkoszvetés), Gyurátz Réka (kalapácsvetés), Moravcsik Angéla (gerelyhajítás), Szilágyi Réka (gerelyhajítás), Krizsán Xénia (hétpróba), Nemes Rita (hétpróba), Oláh Barbara (20 km gyaloglás), Madarász Viktória (20 és 35 km gyaloglás), Récsei Rita (35 km gyaloglás), 4×100 m váltó: Csóti Jusztina, Kerekes Gréta, Kocsis Anna Luca, Kozák Luca, Nguyen Anasztázia, Sulyán Alexa, Takács Boglárka, 4×400 m váltó: Kéri Bianka, Kriszt Sarolta, Nádházy Evelin, Mohai Regina, Molnár Janka, Rapai Fanni, Simon Virág, 4×400 m vegyes váltó: Kéri Bianka, Molnár Janka, Rapai Fanni, Molnár Attila, Steigerwald Ernő, Wahl Zoltán

Borítókép: Női 100 méter gáton három versenyzőnkért is szoríthatunk (Forrás: Facebook/Nemzeti Atlétikai Központ)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.