Nem hétköznapi társaságba került a paralimpiai, világ- és Európa-bajnok Ekler azzal, hogy ott van a legjobb hat jelölt között az Év parasportolója kategóriában a Laureus-díjon, amelynek átadója április 22-én Madridban esedékes. A 2000 óta létező díjat eddig a legtöbb alkalommal – négyszer – a teniszező Roger Federer nyerte el. Az idei gálán ott lesz többek között a 24-szeres Grand Slam-győztes szerb teniszező, Novak Djokovics, a Manchester City BL-győztes norvég labdarúgója, Erling Haaland vagy éppen a Formula–1 háromszoros világbajnoka, a holland Max Verstappen.
– Óriási megtiszteltetés a jelölés, és nehezen felfogható, hogy ilyen sok világsztár között lehetek majd – fogalmazott lapunknak Ekler Luca.
Magyar díjazott még nem volt, ugyanakkor 2006-ban a paralimpiai ezüst- és bronzérmes kerekesszékes vívó, Krajnyák Zsuzsanna szintén bekerült a legjobbak közé ugyanebben kategóriában. 2000-ben a román színekben versenyző, magyar származású atléta, Szabó Gabriella került a legjobb háromba a hölgyek mezőnyében, míg 2019-ben egy szlovák színekben versenyző magyar alpesi síző, Farkas Henrietta (Henrieta Farkasova) el is nyerte a díjat, szintén parasport kategóriában.
Ekler hozzátette, hogy nagyon várja már a napot, amikor találkozhat az említett sportolókkal. – Hihetetlen példaként állnak előttem a többi kategória jelöltjei – mondta a 25 éves sportolónő, aki a tavalyi para-atlétikai világbajnokságon három arany- és egy ezüstérmet szerzett, ráadásul 200 és 400 méteres síkfutásban világcsúcsot is döntött. Ekler idén címvédőként utazik a párizsi paralimpiára, ahol távolugrásban, valamint 100 és 400 méteren indul majd.
Ekler Luca az érmek számáról nem beszél Párizs előtt
– Edzőmmel, Szalma Lászlóval együtt mindent megteszünk a sikerért. A kétszáz méter nem szerepel a paralimpia programjában, de távolugrásban és a sprintszámokban is a tőlem telhető legjobb eredményt szeretném elérni, ugyanakkor pontos helyezést nem mondok a céljaimról és az érmek számáról – jelezte az atlétanő, aki 2009-ben kapott stroke-ot, melynek következtében lebénult a bal oldala. Fokozatos fizioterápiás és gyógytornás kezelés után az állapota javulni kezdett, ebből mára a bal kézfején maradtak látható tünetek.
A paralimpiai bajnok végül megemlítette, hogy számára fontos a fiatalokkal való kapcsolattartás, és rendszeresen tart előadásokat általános iskolákban.
– A gyerekek a leghálásabb közönség. Rengeteg érdekes kérdést tesznek fel és nagyon jól lehet velük közösen beszélgetni a fogyatékos személyek mindennapi nehézségeiről és sikereiről. Szerintem fontos, hogy a fiatalok minél hamarabb megismerjék ezeket a témákat – hangsúlyozta Ekler.