Magyar átok, bronzátok, olasz folyó és az elveszett meccs
Június 14-én kezdődik a labdarúgó Európa-bajnokság, amelyen a magyar válogatott a házigazda Németország, valamint Svájc és Skócia csapatával szerepel egy csoportban. Ez lesz a harmadik Eb, amelyen huszonnégy csapat vesz részt. A létszámot háromszor emelte, a lebonyolítást négyszer is megváltoztatta az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA), s akadt olyan döntés, amelynek a magyar válogatott szempontjából is nagy jelentősége volt.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az 1980-as labdarúgó Európa-bajnokság egyedi marad az Eb-k történetében. A torna létszámának emelését fokozatosan végezte az UEFA, öt torna zajlott négyes döntővel, négy Eb nyolc csapattal, öt Európa-bajnokság tizenhat válogatottal, s az idei lesz a harmadik huszonnégy csapatos foci Eb. Olyan lebonyolításra azonban sem előtte, sem utána nem volt példa, amelynek végén Németország – pontosabban az NSZK – az első kétszeres Európa-bajnok lett.
Az első, több erős válogatott által jelentéktelennek gondolt Európa-bajnokság után egyre nőtt a selejtezőbe nevező válogatottak száma, s az 1980-as torna előtt érett meg az UEFA-ban, hogy az addigi négyes döntő helyett nyolc csapat részvételével rendezzen Eb-t. A lebonyolításra a világbajnokságtól vették a példát, ami az 1978-as történések ismeretében furcsa döntés volt.
Az argentínai világbajnokságon két csoportkört rendeztek, a másodikban nyolc válogatott volt érdekelt, s utóbbi fázis két csoportelsője a döntőbe jutott, míg a második helyezettek a bronzéremért játszottak. A vb utolsó csoportmeccse előtt Argentína pontosan tudta, hány góllal kell nyernie a már biztos kieső Peru ellen, hogy ne a bronzért, hanem a nagy rivális Brazília kárára az aranyért léphessen pályára. A szükséges 4-0 helyett végül gyanúsan csekély perui ellenállás mellett 6-0-ra nyertek az argentinok, majd négy nappal később hazai pályán világbajnoki címet ünnepeltek.
Olaszország csoportkörös drámái az Eb-ken
Az UEFA-nak szerencséje volt: habár semmit nem tett azért, hogy elkerülje a hasonló helyzeteket, az egyik csoportban a németek már biztos döntősként léphettek pályára az utolsó, Görögország elleni csoportmeccsükön, míg a másik négyes elődöntőnek beillő csoportdöntővel zárult a rendező Olaszország és Belgium között. Egy fontos különbség volt: mivel csoportmeccsről volt szó, a gól nélküli kilencven perccel véget is ért, ami Belgium döntőbe jutását jelentette.
1984-ben visszatértek az Eb-re az elődöntők, a programból viszont kikerült a bronzmeccs, amelyet azóta sem rendeznek meg az Európa-bajnokságokon. Az elveszett meccs hátterében az állt, hogy az egyébként is váratlanul alacsony nézőszámokat hozó 1980-as torna bronzmeccsét annak ellenére is kevesen követték figyelemmel, hogy a rendező Olaszország volt az egyik résztvevő.
Míg 1980 az utolsó Eb-bronzmeccset hozta, távolról sem az utolsó olasz főszerepléssel zajló csoportbeli drámát. Az 1996-os, első tizenhat csapatos Európa-bajnokság Olaszország számára 0-0-s csoportmeccsel ért véget. A csoportelső – és későbbi aranyérmes – Németország elleni döntetlen csak a csehek Oroszország elleni veresége esetén ért volna továbbjutást az olaszoknak, a csehek a 88. percben egyenlítettek, Vladimír Smicer vette be Sztanyiszlav Csercseszov kapuját.
2004-ben az olaszok szereztek az utolsó pillanatban, a 94. percben gólt, amely győzelmet ért, továbbjutást viszont nem. Antonio Cassano elrohant ünnepelni a találatát, majd elsírta magát, amikor a csapattársai közölték vele, hogy Dánia és Svédország meccse 2-2-re végződött, ami a három ötpontos válogatott közül a dánok és a svédek továbbjutását, valamint az olaszok kiesését eredményezte.
Olaszország 2012-ben majdnem belelépett ugyanebbe a folyóba. Két forduló után két döntetlennel felkínálta a lehetőséget a spanyoloknak és a horvátoknak egy hasonló 2-2-re. Ezúttal azonban nem golyózták ki a riválisok az olaszokat, a spanyolok 1-0-ra nyertek, később a döntőben pedig bebizonyították, hogy nem kellett félniük az olaszok továbbjutásától, az Eb-k történetének legegyoldalúbb fináléjában 4-0-ra verték az azúrkékeket.
A legújabb lebonyolítással a 2004-eshez hasonló végkifejlet gyakorlati esélye megszűnt, mivel immár a négy legjobb csoportharmadik is továbbjut, öt ponttal csak elméletben lehetséges kiesni csoportból, sőt mind a 2016-os, mind a 2021-es tornán volt három ponttal továbblépő csoportharmadik is.
Másfajta záróköri drámára viszont lehetőséget teremtett az új forma, s 2016-ban éppen az olaszokat átkozták a törökök. Olaszország biztos továbbjutóként a 85. percben kapott góllal vereséget szenvedett Írország ellen, az addig negyedik legjobb csoportharmadiknak tűnő törökök pedig az ötödik, már kiesést jelentő helyre csúsztak a rangsorban.
Csak a magyar átok tört meg azonnal
Számunkra sokkal fontosabb változás volt, hogy a 2016-os létszámnövelésnek köszönhetően a magyar válogatott visszatért a foci Eb-re, az 1972-es, még négycsapatos torna óta először. S a magyar átok megtörése nemcsak egyszeri csoda volt, nemzeti csapatunk a 2021-es Eb-n is részt vett, az idei tornára pedig akkor is kijutott volna, ha az UEFA visszatért volna a tizenhat csapatos lebonyolításhoz.
Egy másik átkot viszont nem tört meg azonnal a bővítés. Hiába növelték 1996-ra tizenhatra az Eb-résztvevők számát, az első három ilyen tornáról lemaradt az aktuális vb-bronzérmes – sorrendben Svédország, Horvátország, majd Törökország. A németeken persze nem fogott az átok, de az első huszonnégy csapatos Eb-re még visszatért, óriási meglepetésre Hollandia a kibővített mezőnybe sem fért be. Azóta viszont Belgium, majd az idei tornára Horvátország is kijutott, így úgy tűnik, ez az átok is már végleg a múlté.
Az Európa-bajnokság eddigi győztesei
Németország az egyetlen, amely három különböző lebonyolítású torna végén is Európa-bajnok lett, míg a szintén háromszoros győztes Spanyolország az egyetlen, amely címet tudott védeni, 2012-ben. Ha idén is címvédés lenne, akkor Olaszország is csatlakozna az említett két országhoz a rekordbajnok körében, ugyanezt megtenné végső sikere esetén Franciaország is. A Szovjetunió és Csehszlovákia már megmarad egy győzelemnél, s idén a görögök sem szerezhetik meg második Eb-aranyukat, mert nem jutottak ki a németországi Eb-re. Dánia, Hollandia és Portugália viszont eljuthat egyről a kettőre az idei tornán.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.