A 37 éves Sadegh Beit Sayah nem állíthatja, hogy nincs tisztában a szabályokkal, a gerelyhajító már 2014-ben ezüstérmes volt az ázsiai parajátékokon a dél-koreai Incshonban, 2021-ben a tokiói paralimpián szintén a dobogó második fokára állhatott, miként tavaly Párizsban a paraatlétikai világbajnokságon is.
S úgy nézett ki, hogy Sadegh Beit Sayah a párizsi paralimpián felért a csúcsra. A záró hétvégén az F41-es kategóriában 47,64 méteres paralimpiai csúccsal nyerte meg a versenyt, büszkén is feszített az eredményjelző mellett, kezében az iráni zászlóval. Igen ám, de előtte a nagy dobását úgy ünnepelte meg, hogy a sportpályákon szokatlan mozdulatot tett, torokmetszést imitált.
Sadegh Beit Sayah elbukta az aranyérmét
S ezért sárga lapos figyelmeztetést is kapott. Ami még nem lett volna végzetes sámára, az viszont már az aranyérmébe került, hogy a verseny végén megint formabontó módon ünnepelt, és legalább ilyen ijesztően – legalábbis azok számára, akik nincsenek otthon az iszlám vallásban. A sportoló a táskájából előhúzott egy fekete zászlót, rajta piros, arab felirattal, és azt lobogtatta.
A történtek után az iráni gerelyhajítót kizárták a versenyből. Az irániak fellebbezését pedig elutasították, kiemelve, hogy a sportolók csak nemzeti lobogókkal ünnepelhetnek. Mint kiderült, Sayah zászlója egyébként vallási jelkép volt, amivel az iszlám világ az első síita imám felesége, Hazrat Umm al-Banin emléke előtt tiszteleg.
Aliasghar Hadizadeh, az Iráni Paraatlétikai Szövetség elnöke arról is beszélt, hogy a torok előtt elhúzott kéz pedig az országukban megszokott ünneplési mód a sportban, amikor megdöntenek – „lefejeznek” – egy rekordot; és igazságtalannal tartják, hogy sportolójukat megfosztották az aranyéremtől.