Történelmi jelentőségű siker volt a 6:3, hiszen az angol futball addigi 90 éve alatt először fordult elő, hogy egy kontinensről érkezett válogatott saját otthonában győzze le Angliát. Ennek emlékére és az Aranycsapat tiszteletére az MLSZ 1993-ban, a mérkőzés 40. évfordulóján november 25-ét a magyar labdarúgás napjává nyilvánította.
1953. november 25-én az angol válogatott a legendás Wembley Stadionban fogadta Puskásékat, ahol az „évszázad mérkőzésére” több mint százezren voltak kíváncsiak. Bár a Walter Winterbottom által menedzselt csapat tisztában volt az Aranycsapat képességeivel, a hírek szerint az angolok nem sokat aggódtak a magyarok elleni meccs miatt. Így aztán Anglia számára valóságos traumát, sokkot okozott Puskásék 6:3-as győzelme.
Ez volt az a siker, ami megalapozta az Aranycsapat legendáját, és kőbe vésett tizenegy nevet: Grosics Gyula, Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály, Bozsik József, Zakariás József, Budai II. László, Kocsis Sándor, Hidegkuti Nándor, Puskás Ferenc, Czibor Zoltán. (A klasszikus Aranycsapat, ebben az összeállításban veretlenségi sorozata alatt kezdőként mindössze négyszer lépett pályára.)
„Talán élete legjobb formájában játszott” – így értékelte a Népsport a mesterhármast szerző Hidegkuti Nándor teljesítményét. „Fáradhatatlanul küzdött, ragyogó labdákat adott társainak, veszedelmesen lőtt és a fejelés terén is kitűnt.”
A 6:3 megrázta az angol közvéleményt és a sajtót is. Az Evening Standard már aznap este magyar címmel közölt cikket a meccsről: „Micsoda csapas” (így, ékezet nélkül) – állt öles betűkkel a fekvő kapus képe alatt. A Times „a futballistenek alkonyáról” írt: „A magyarok történelmet írtak azzal, hogy földön, levegőben és taktikában egyaránt megverték Angliát.” Áradozott a Daily Mail is: „Az angol játékosokban csalódott közönség bámulattal adózott a magyarok lenyűgöző labdaművészetének. Húsz éve nem láttak olyan labdarúgást Angliában, mint amilyent a magyarok bemutattak, akik klasszisokkal múlták felül az angolokat.”
A hagyományoknak megfelelően az MLSZ idén is ünnepi megemlékezést tart a magyar labdarúgás napja alkalmából a Puskás Arénánál található emlékműnél. A koszorúzásra hétfőn 11.30-tól kerül sor.
Megnyílik a Puskás Múzeum
Az idei ünnepség különleges eseménye lesz a Puskás Ferencről, minden idők legnépszerűbb magyarjáról elnevezett múzeum megnyitója a Puskás Aréna részét képező, az egykori Népstadion Toronyépületében.
A budapesti Puskás Múzeum nemcsak az olimpiai arany- és világbajnoki ezüstérmes magyar labdarúgó, Puskás Ferenc életét hivatott bemutatni, hanem az Aranycsapat valamennyi játékosáról felvonultat ereklyéket. Az alapítók célja a kiállítással, hogy emléket állítsanak az Aranycsapatnak, illetve kézzelfogható közelségbe juttassák a leghíresebb nemzeti tizenegy ereklyéit.
A jeles alkalomból beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök és Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Puskás Múzeum vezető kurátora mellett Csányi Sándor, az MLSZ elnöke és a FIFA alelnöke, valamint Emilio Butragueno, a Real Madrid nemzetközi igazgatója, korábbi legendás játékosa is.