A 2026-os, amerikai–kanadai–mexikói közös rendezésű labdarúgó-világbajnokság selejtezője már tavaly októberben elkezdődött Ázsiában, az európai szövetséghez tartozó válogatottak azonban csak ma kapnak ellenfeleket. Ötvennégy ország vesz részt a selejtezőben, az UEFA-tagállamok közül csak az ukrajnai háború miatt eltiltott Oroszország nem játszik egyik csoportban sem. Jövőre hat csoportban négy-négy, másik hat csoportban pedig öt-öt válogatott küzd a közvetlen vb-kvalifikációt érő első és a pótselejtezős részvételre feljogosító második helyért. Magyarország a második kalapból várja a sorsolást, azaz egy, papíron erősebb ellenfelet és két vagy három, az aktuális ranglista alapján gyengébb riválist kap.
Nem biztos, hogy véglegessé válik a magyar válogatott vb-selejtezős ellenfeleinek listája a Zürichben ma délben kezdődő sorsoláson: a Nemzetek Ligája-negyeddöntős párosítások győztesei, illetve vesztesei úgy kerülnek csoportokba, hogy a kilétükre csak jövő márciusban derül fény.
Melyik csapat lehet a magyar válogatott első kalapos ellenfele?
Nem derülhet ki ma, hogy Magyarország ellenfele Spanyolország lesz az első kalapból, csak például az, hogy a mieinkre a Spanyolország–Hollandia NL-negyeddöntő győztese vár.
A sorsolást ennek alapján kezdik meg az első kalappal, s az NL-negyeddöntők győztesei csak négycsapatos csoportba kerülhetnek, ugyanis a nemcsak a márciusi, hanem a négyes döntő miatt a júniusi játéknapokon sem lesznek elérhetők, hogy vb-selejtezőt játszanak. Véglegessé csak annak a négy csoportnak az összeállítása válik ma, amelybe az első kalapból Anglia, Belgium, Svájc, illetve Ausztria kerül.
Hány csapatos csoportba kerülhet Magyarország?
Márciusban Magyarország sem fog vb-selejtezőt játszani, Marco Rossi csapatára akkor a Törökország elleni NL-osztályozó vár.
Ez egy korábbi sorsoláslebonyolítási tervezettel ellentétben nem jelenti automatikusan, hogy a mieink négycsapatos csoportba kerülnek, azt viszont igen, hogy erre nagyobb az esély, mint az ötcsapatos csoportra. Utóbbiba csak úgy kerülhet a magyar válogatott, ha a négy ellenfele közül egyik sem érdekelt márciusban NL-párharcban, azaz le tudnak játszani két teljes vb-selejtezős fordulót márciusban, amíg Magyarország Törökországgal meccsel a Nemzetek Ligája elitjében maradásért.
Ha tehát a magyar válogatott ötcsapatos csoportba kerül, abban az első kalapból csak Anglia vagy Svájc lehet az ellenfele.
A második kalap után mindegyik csoportba kerül egy-egy válogatott a harmadik és a negyedik kalapból is, majd a G–L csoportokba az ötödikből is. Az A–F csoportokban versenyez majd négy válogatott, ezekben csak szeptemberben, októberben és novemberben rendeznek két-két fordulót.
Hogyan juthat ki a magyar válogatott a 2026-os foci vb-re?
A csoportgyőztesek részt vehetnek az első negyvennyolc csapatos vb-n, a tizenkét csoportmásodikra, valamint a Nemzetek Ligája-eredmények alapján hozzájuk csatlakozó négy válogatottra 2026 márciusában pótselejtező vár, ekkor talál gazdára az utolsó négy európai vb-kvóta.
A magyar válogatott reálisan San Marinóval ellentétben nem reménykedhet abban, hogy a Nemzetek Ligája-szereplésével kerül a pótselejtezős csapatok közé, így legalább a második helyet mindenképpen meg kellene szereznie a selejtezőcsoportjában.
Labdarúgó-világbajnokság, kalapok az európai selejtezősorozatra1. kalap: Spanyolország, Hollandia, Franciaország, Horvátország, Portugália, Dánia, Olaszország, Németország, Anglia, Belgium, Svájc, Ausztria. |