2006 óta rendezik meg a villámsakk-világbajnokságot, de a 2024-es kiírás lett az első, amelynek két győztese is lett a nyílt kategóriában. A norvég Magnus Carlsen és az orosz Jan Nyepomnyascsij korábban kétszer összecsaptak a klasszikus világbajnoki címért is, azokban a párharcokban Carlsen kerekedett felül, a 2024-es év utolsó napján viszont 3,5-3,5-es állásnál a két sakkozó megállapodott a bajnoki cím megosztásáról. Ez nem az első szokatlan eset volt a norvég körül az évzáró világbajnokságon: Carlsen a rapidversenyen a ruházata miatt került bajba, és végül visszalépett. A FIDE engedett, hogy a norvég asztalhoz üljön a villám-vb-n, amelynek negyeddöntőjében az amerikai Hans Niemann ellen aratott érzelmes sikert.
Haladjunk időrendben: New Yorkban először a rapid (2×15 perces játszmák, lépésenként 10 másodperc bónuszidővel) világbajnokságot rendezték. A címvédő Magnus Carlsen nem fejezte be a tornát, miután a kilencedik fordulóban a ruházati szabályok megsértése, egészen pontosan farmernadrág viselése miatt automatikusan vesztesnek nyilvánították.
Farmercsata: Carlsen győzelme a FIDE ellen
A norvég klasszis a visszalépésével együtt kijelentette, hogy a villámversenyen sem vesz részt, s elege van a Nemzetközi Sakkszövetségből. A FIDE belátta, hogy jobb engedni.
– Sajnálatos, hogy a dresszkód, bár jogilag megalapozott és következetes, az aránytalanság érzetét kelthette, és olyan helyzethez vezetett, amelyet mindenki legszívesebben elkerült volna – hangsúlyozta Arkagyij Dvorkovics, a szervezet orosz elnöke. – A villám-vb-n is kötelező betartani a hivatalos öltözködési előírásokat, de apró elegáns eltérések megengedettek, különösen a megfelelő farmer és kabát kombinációja.
Carlsen így asztalhoz ült a villámtornán (2×3 perc, lépésenként plusz 2 másodperc), s be is jutott a rájátszásba, ahol újabb pikáns csata várt rá.
Carlsen és Niemann szemtől szemben
A tizenhárom fordulós alapszakasz után az első nyolc helyezett a negyeddöntőben folytatta a tornát, s Carlsennek az amerikai Hans Moke Niemann jutott ellenfélül, akit korábban teljesen nyíltan vádolt meg csalással.
A négyjátszmás párharcban egy döntetlen után Niemann került előnybe, Carlsen viszont két győzelemmel fordított, majd a sportágban ritkán látható ünneplést rendezett, a királyát például teátrális mozdulattal vágta az asztal közepére, hogy jelezze: ő a győztes.
Niemannt egyébként nem egyedül Carlsen gyanúsítja, a villámsakk-vb során az orosz Danyiil Dubov tett arra utaló megjegyzést, hogy nem véletlenül maradt le az amerikai elleni partijáról. Dubovnak sokba került az akció, mert ugyan ő is részese volt az alapszakasz élén a tízes holtversenynek, a 9,5 pontosok között a kihagyott játszma miatt az utolsó helyre sorolták. Ha átlagos vereségként szerepelt volna a jegyzőkönyvben a Niemann elleni játszmája, az orosz nagymester is részt vehetett volna a rájátszásban.
Carlsen és Nyepomnyascsij: megegyeztek a sorstársak
Carlsen az elődöntőben simán, 3-0-ra nyert a lengyel Jan-Krzysztof Duda ellen, majd újabb két partit nyert a döntő elején, ott azonban az orosz Jan Nyepomnyascsij kiegyenlített ellene. A következő három játszma döntetlenre végződött, s ezután újabb hirtelenhalál-parti helyett Carlsen javaslatára megosztották a vb-címet.
– Addigra már nagyon régóta játszottunk, boldogan fejeztem be a döntőt. Úgy éreztem, hogy mindkettőnk számára nagyon kegyetlen lett volna mindkettőnk számára, ha egyikünknek elsőnek, a másiknak másodiknak kellene lennie – indokolta a példátlan döntést Carlsen.
Ki tudja, talán az is közrejátszott a döntésben, hogy a rapidtorna alatt a norvéghoz hasonlóan Nyepomnyascsij is gondba került az öltözete miatt, igaz, az orosz sakkozó végül a figyelmeztetés után még azelőtt lecserélte a sportcipőjét, hogy játszmát veszített volna miatta.