Hiányoztak a milliók, Gerrarddal bukott be a szaúdiak álomprojektje
Bár januárban egy két és fél éves, 2027 júniusáig szóló szerződést írt alá Steven Gerrard, a gyenge eredmények miatt a Liverpool korábbi legendás játékosa közös megegyezéssel mégis távozott a szaúd-arábiai al-Ettifak vezetőedzői posztjáról. Ez az újabb kudarc szomorú állomása Gerrard edzői pályafutásának, aki néhány éve még az angol futball egyik legígéretesebb fiatal menedzsereként volt számon tartva. A szaúdi klub és az angol edző különválásnak okai között szerepel, hogy az al-Ettifak pénzügyi lehetőségei beszűkültek, és nem tudta felvenni a versenyt a nagyobb költségvetésből gazdálkodó csapatokkal.
Steven Gerrard számára véget ért a szaúdi kaland az al-Ettifak élén Fotó: AFP/Oli SCARFF
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A The Athletic nevű angol sportlap január utolsó hetében számolt be arról, hogy Steven Gerrard hamarosan távozhat a szaúdi együttestől, miután a téli szünet utáni négy mérkőzéséből csupán egyet nyert meg csapatával. Az al-Ettifak később megerősítette a szakítást, és a 114-szeres angol válogatott játékos mellett távozott a segítője, Michael Beale is és a játékosok technikai képességeit fejlesztő szakember, Tom Culshaw is.
– Élveztem, hogy egy új országban, egy más kultúrában dolgozhattam. Sokat tanultam, de a futball kiszámíthatatlan, és néha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan szeretnénk. Nagy tisztelettel távozom a klubtól, és nincs kétségem afelől, hogy a most zajló munka a jövőben sikert hoz majd – búcsúzott Gerrard a szaúd-arábiai Pro League-ben szereplő klub közösségi oldalán. Az angol edző helyzete már hónapok óta egyre bizonytalanabb volt, különösen azután, hogy tavaly októberben csapata 3-1-re kikapott a másodosztályú al-Jabalain együttesétől a szaúdi Király-kupában. Az egyik legfájóbb pontnak az számított, amikor a tizenhetedik fordulóban az al-Ettifak 2-2-es döntetlent játszott a kiesés ellen küzdő al-Wehdával, és ezzel a 12. helyre csúszott vissza a bajnokságban, 24 ponttal lemaradva az éllovas al-Hilal mögött.
A Liverpool korábbi középpályása, Steven Gerrard boldog volt, amikor kinevezték az al-Ettifak vezetőedzőjének (Fotó: AFP /Al Ettifaq Football Club)
Gerrard hitt benne, hogy sikeres lehet
2023 nyarán Steven Gerrard széles mosollyal az arcán egy szaúd-arábiai nemzeti színekben pompázó sálat, a hagyományoknak megfelelő fehér thawb köntöst, és az ahhoz illő arab fejfedőt viselt, amikor hivatalosan is bemutatták őt az al-Ettifak élén.
A klub újonnan kinevezett vezetőedzője arabul szólalt meg, és nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy segíteni akarja a szaúdi bajnokság fejlődését.
Egy Liverpool-ikon megszerzése, majd az, hogy egyúttal sikerült leigazolniuk az angol klub legutóbbi csapatkapitányát, Jordan Hendersont is, hatalmas dolog volt a dammami egyesület számára, amely Szaúd-Arábia ötödik legnagyobb városát képviseli.
Gerrard az előző szezonban még a hatodik helyre vezette az együttest, azonban 2023. júliusi kinevezése óta nehezen találta meg a nyerő csapat összeállítását. Az irányítása alatt 59 mérkőzésen mindössze 23 győzelmet aratott, és ezek az eredmények távolról sem azok, amit a klub és a szurkolók reméltek, amikor megszerezték a korábbi Liverpool-legendát. Az al-Ettifak tavaly 48 ponttal maradt le a bajnok al-Hilal mögött a 34 forduló során. Gerrard azonban hitt benne, hogy képes lehet a csapatot a legjobb négy közé juttatni, de hamar egyértelművé vált, hogy a klub nem tudta felvenni a versenyt a lényegesen nagyobb költségvetésből gazdálkodó csapatokkal, és ez egyre jobban megviselte a korábbi Liverpool- és angol válogatott középpályást.
Steven Gerrard hitt benne, hogy sikeres lehet a szaúdi al-Ettifaq élén (Fotó: AFP /Ali Alhaji)
A Szaúdi Közberuházási Alap (PIF) – amely nyolcvanszázalékos tulajdonrésszel bír a Premier League-ben szereplő Newcastle Unitedben – a Szaúd-arábiai Pro League négy elitklubját is irányítása alatt tartja : al-Ittihad, al-Ahli, al-Hilal és al-Nasszr mindegyikének hetvenöt százaléka PIF tulajdonában van, míg a fennmaradó huszonöt százalékot egy nonprofit szervezet kezeli. Szaúd-Arábia második legnagyobb petrolkémiai vállalata, a SABIC által támogatott al-Ettifak olyan játékosokat szerződtetett, mint az egykori liverpooli cséká Jordan Henderson, Demarai Gray, Georginio Wijnaldum, Jack Hendry és Dembele, de ezek az igazolások eltörpültek a rivális klubokhoz érkező sztárok (Jhon Durán – al-Nasszr, Moussa Diaby – al-Ittihad, Ivan Toney – al-Ahli, stb.) mellett.
Ezért Gerrard feladata volt, hogy a csapatát a vártnál jobban szerepeltesse, miközben saját edzői karrierjét is újjáépítse, amely komoly csorbát szenvedett a legutóbbi állomáshelyén.
Frusztrált volt az al-Ettifak élén
Amikor 2021 novemberében Gerrard megérkezett az Aston Villához, jól indított, de az utolsó 22 Premier League-mérkőzéséből mindössze négyet tudott megnyerni a birminghami csapattal. Több probléma is nehezítette a munkáját a Villánál töltött utolsó hónapjaiban, beleértve Diego Carlos és Boubacar Kamara sérüléseit, akiktől sokat vártak. Emellett Philippe Coutinho gyenge teljesítménye, és az, hogy John McGinn legyen a csapatkapitány Tyrone Mings helyett, szintén feszültségeket keltett a csapaton belül.
Az Aston Villa élén eleinte sikeres volt Steven Gerrard (Fotó: AFP or licensors)
Ugyanakkor Gerrard korábban már bizonyította edzői képességeit: a 2020-21-es skót Premiershipben veretlenül vezette bajnoki címre a Rangerst, és ezzel megtörte a Celtic kilenc éven át tartó uralmát. Az Aston Villánál elszenvedett kudarc után az al-Ettifak-projekt lehetőséget adott neki arra, hogy tiszta fejjel, teljes erőbedobással vágjon bele egy új kihívásba. Nem akart a szaúdi kikötővárosban, Dammámban élni, így egy kényelmesebb, családbarát helyet választott magának a közeli Bahreinben, ahonnan másfél órás autóúttal érkezett az edzésekre. Igyekezett beilleszkedni a helyi kultúrába, és több volt, mint egy egyszerű edző.
Hosszú távon akarta építeni a klubot, a teljes utánpótlásrendszer fejlesztésében és az edzői stáb színvonalának emelésében is aktívan részt vett. Ez azonban néha frusztrációkhoz vezetett nála.
Amikor az al-Ettifak Horvátországban tartott nyári edzőtábort, Gerrard elégedetlen volt a körülményekkel. Egyenetlen pályák, a hotelben és a wellnessrészlegen hiányzó privát szféra. Viszont a klub saját létesítményei Premier League-színvonalúak voltak: modern edzőközpont, csúcstechnológiás edzőterem és egy új, 15 ezer férőhelyes stadion állt rendelkezésre. A játékosok és a stáb többsége élvezte a munkát Gerrarddal, de a fejlődés hamarosan megtorpant.
Henderson alig néhány hónap után eligazolt az Ajaxhoz, és Gerrard nem talált megfelelő helyettest a középpályán. Edzői stábja is változásokon ment keresztül, Ian Foster, akit az angol U20-as válogatottól csábított el, visszatért Angliába, hogy átvegye a Championshipben szereplő Plymouth Argyle irányítását. Ian Foster távozása az al-Ettifaq 12 meccses nyeretlenségi sorozata közben történt, amely még sötétebb jövőképet vetített elő az angol edző számára.
Bár Gerrard minden mérkőzés után átbeszélte a helyzetet a klub vezetőivel, érezte, hogy több segítségre lenne szüksége. A klub végül két évvel meghosszabbította a szerződését, s ezzel együtt érkezett Dean Holden segédedzőként, valamint Mark Allen, aki korábban a Rangers sportigazgatójaként már dolgozott együtt Gerrarddal.
Végül mindketten mindössze kilenc hónapon belül távoztak.
A játékosok szerződtetése egyre nehezebbé vált, amint a klub pénzügyi lehetőségei beszűkültek, így több átigazolás is meghiúsult.
Gerrard még el sem tudott búcsúzni
Az egyetlen pozitívum a borzalmas szezon során az volt, hogy az al-Ettifak bejutott a Gulf Club Champions League elődöntőjébe – ez a nyolc közel-keleti ország csapatai számára kiírt regionális torna. Ez azonban nem volt elég, hogy Gerrard motivációját fenntartsa, aki elbúcsúzni sem tudott a játékosoktól, mert a hivatalos bejelentés már azután történt, hogy elhagyta az edzőközpontot.
Egykori játékosként Gerrard legendás státusza megkérdőjelezhetetlen, de most már világos, hogy amit a pályán meg tudott csinálni labdával, az nem garancia a kispadon való sikerre. A következő állomását pedig nagyon meg kell fontolnia, ha ismét fel akar kapaszkodni az edzői ranglétrán.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.