A Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára, Schmidt Ádám nyitóbeszédében rögtön azt hangsúlyozta, hogy az új rendszer hatékonyabbá teszi azt a munkát, segíti a sportvilág valamennyi szereplőjének mindennapi tevékenységét, és az államtitkárság által korábban meghirdetett LA10-program célkitűzéseihez is kiváló támaszt nyújt a jövőben.
– Az LA10 program, amely az éremtáblázaton az első 10 ország közé kerülést, vagy 10 aranyérem megszerzését tűzte ki célul a Los Angeles-i olimpiára, meglátásom szerint inkább ideológia, mint program. Ahhoz, hogy az LA10-ben megfogalmazott célkitűzéseket meg tudjuk valósítani, minden potenciált ki kell használnunk, amivel a magyar sport rendelkezik – így folytatta Baji Balázs, aki korábban a Nemzeti Sportügynökség sportszakmai és sportstratégiai vezérigazgató-helyetteseként tevékenykedett. Hozzátette,
a sportintézethez kerül a teljes sportszakma, beleértve a sporttámogatásokat is, az összes módszertani központ, valamint az 500 millió forintnál olcsóbban megvalósítható nemzetközi sportrendezvények megszervezése.
Schmidt Ádám ezt követően az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) főigazgatójának, Soós Ágnesnek adta át a szót, aki arról beszélt, hogy június 1-től a sportorvosi rendelőkben végzett sportorvosi vizsgálatok ingyenesek lesznek, és 18 életévről 16-ra vitték le az évente esedékes kötelező éves sportorvosi szűrővizsgálat korhatárát. Ennek célja, hogy az augusztus–szeptemberi, illetve februári–márciusi dömping helyett a minőségi vizsgálatok felé lépjenek el a szakterületen tevékenykedő orvosok.
A következő megszólaló Bíró Péter, a Nemzeti Sportügynökség (NSÜ) elnök-vezérigazgatója, volt, aki beszédében kiemelte, hogy az általa vezetett intézmény két évvel ezelőtt 175, mostanra pedig már 230 sportingatlant kezel. Uszodából már negyvenöttel több van a két évvel ezelőttihez képest. Az NSÜ fő céljai között a közszolgálat, a magas létesítmény-kihasználtság, a piaci eredményesség, az átlátható és fenntartható működés, valamint a hatékony belső működés szerepel.
– Ha nincs a struktúra mögött kultúra, akkor előbbi vacsorára megeszi utóbbit. Ez a kultúra, amit szeretnénk a jövőben is képviselni, valamint továbbvinni, mert a céljainkat csak így tudjuk megvalósítani – fejtette k Bíró Péter, majd hozzátette, hogy a feladatuk az, hogy a sportingatlanokból származó bevételekből minél hatékonyabban segítsék az államháztartást.
A magyar sportmodell nincs egyesületek nélkül
A sajtótájékoztató második felében a sportért felelős államtitkárság meghívására a hat köztestület, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB), a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB), a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ), a Nemzeti Diák-, Hallgatói- és Szabadidősport Szövetség (NDHSZ), a Magyar Edzők Társasága (MET), valamint Sportegyesületek Országos Szövetségének (SOSZ) elnöke vett részt Schmidt Ádám sportért felelős államtitkárral együtt. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy kényes kérdésekben is előremutató és hatékony megbeszéléseket tudnak folytatni a hat köztestülettel, amelyekkel az állami sportirányítás kivétel nélkül nagyon jól együtt tud működni.
Európán belül ma Magyarországon tudnak a szülők a legolcsóbban és a legkönnyebben színvonalas sportolási lehetőséget biztosítani gyermekeiknek
– hangsúlyozta Deutsch Tamás, a Sportegyesületek Országos Szövetségének (SOSZ) elnöke, aki hozzátette, hogy a magyar sportmodell, amely az európai sportmodell alapját adja, sportegyesületek nélkül nem képzelhető el. Ezeknek az egyesületeknek a támogatása az idén mindent összeadva majdnem 18 milliárd forint.
Szabó László, az MPB elnöke azt emelte ki, hogy a fogyatékosok sportjának és a parasportnak soha olyan ismertsége és elismertsége nem volt még, mint manapság, míg Czene Attila NDHSZ-elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy szervezetük kiemelt területe az egészségmegőrző testmozgás, és ez párhuzamban áll az államtitkárság Sportoló Nemzet-programjának törekvéseivel.