Szabó Attila idén nyolcadszor rendezte meg Ráckevén az immár tehát hagyományosnak mondható ergométeres versenyt. A kajak-kenu szerelmeseinek szükségtelen bemutatni a versenyzőként Szöulban, 1988-ban olimpiai negyedik helyezett, továbbá háromszoros világbajnok egykori kenust, aki edzőként is kiváló eredményekkel büszkélkedhet, dolgozott együtt többek között az olimpiai bajnok Pulai Imre, Novák Ferenc duóval, valamint a 2008-ban, Pekingben olimpiai bajnok Vajda Attila az ő irányításával szerzett ötkarikás bronzérmet 2004-ben, Athénben.
Miért éppen Ráckeve?
Az kevésbé közismert, hogy Szabó Attila immár tíz éve Ráckevén dolgozik, irányítja a nevét viselő kenuakadémiát. Hogy sikeres edzőként miért kezdett szinte új életet és kezdett el gyerekekkel foglalkozni?
– Kitörölhetetlen emlékek egész sora fűz Ráckevéhez. Fiatalon versenyzőként, majd edzőként is több nyarat töltöttem itt. De ez nem minden.
Az ország valamennyi folyóján, taván eveztem, talán szerénytelenség nélkül mondhatom, megfordultam a világ valamennyi kajak-kenus versenypályáján, de olyan adottságokkal, mint Ráckevénél a Kis-Duna, egyik sem rendelkezik
– még a helybéliek sem gondolnák, micsoda kincs a Kis-Duna, amelynek két partján elterül a tízezer fős város.
A kajak-kenu alapvetően nyári sportág, bár amióta nincsenek igazi telek, s nem borítja jég a vizeket, kis túlzással egész évben űzhető. A száraz alapozás persze így is elengedhetetlen része a felkészülésnek, az ergométer pedig kiváló kiegészítő sportág. Ez adta az ötletet Szabó Attilának ahhoz, hogy minden évben megrendezze az ergométeres versenyt. Vendégként anno elcsábította Ráckevére Wichmann Tamást, a sportág öt évvel ezelőtt elhunyt legendás alakját, most szombaton pedig hét korábbi világbajnok kenus tanítványa adott inspirációt a fiataloknak, mi több, vállalta, hogy egy futamban összeméri az erejét.
A megjelenteket a ráckevei kötődésű köznevelési helyettes államtitkár, Balatoni Katalin köszöntötte, majd ő adta át az érmeket, emléklapokat a bajnokoknak.
Szabó Attila leghíresebb kenus tanítványai
Íme, a veretes névsor:
- Pulai Imre: Legnagyobb sikereként 2000-ben Sydneyben Novák Ferenccel C–2 500 méteren olimpiai bajnok, továbbá olimpia bronzérmes C–1 500-on Atlantában és négyszeres világbajnok.
- Vajda Attila: 2008-ban Pekingben olimpiai bajnok C–1 1000 méteren, ugyanezen a távon Athénben bronzérmes, valamint háromszoros világbajnok.
- Hüttner Csaba: négyszeres világbajnok, 2016–24 között a magyar kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya.
- Hoffman Ervin: Kivételes fizikai erejéről is híres négyszeres világbajnok kenus.
- Csabai Edvin: A maratoni szakágban rekorderként 17-szeres világbajnok, 2012–16 között a Magyar Kajak-kenu Szövetség szakmai igazgatója.
- Györe Attila: A maratoni szakágban (többnyire Csaba Edvin párjaként) 11-szeres világbajnok.
- Végh Attila: Az 1998-as szegedi világbajnokságon C–2 200 méteren Buzál Miklóssal ezüsérmes.
Vajda Attila is jól érzi magá Ráckevén
Mind a hét korábbi bajnok kitett magáért, az 500 méteren kiírt versenyt végül Vajda Attila nyerte meg, aki öt éve még kacérkodott a visszatéréssel. Méghozzá 1:34 perces remek idővel. Hiába, a hazai pálya kötelez, immár évek óta Vajda Attila is Ráckevén él.
− Már megszoktuk a feleségemmel Ráckevét, szeretek itt élni. A szomszédos településen, Kiskunlacházán viszem a kajak-kenu egyesületet.
Elsődlegesen azt a célom, hogy minél több gyereket ismertessek meg a csodálatos vízi élettel, vegyek rá a sportos, egészséges életmódra.
A profi versenysport más, összetett kérdés, nem kimondott célom, hogy világ-, netán olimpiai bajnok tanítványom legyen, de ha egyikükben a tehetség, a szorgalom és elhivatottság együtt lesz és ezt a célt tűzi ki maga elé, akkor minden erőmmel támogatom – mondta Vajda Attila az érdeklődésünkre.
Sumák, akinek lelógott a lába az ágyról
Anno Pulai Imre is a fél életét Ráckevén töltötte, később téli sportágakkal, a bobbal és a szánkóval kacérkodott, s 57 évesen is aktívan sportol.
– Ha az időjárás megengedi, ma is evezem mindennap hat-hét kilométert, mellette futok és erősítek. Van egy tehetséges kenus és két bobos, szánkós tanítványom, manapság is e két sportág a szenvedélyem. Hogy mi a legkedvesebb ráckevei emlékem? Rengeteget tréfálkoztunk annak idején, hogy csak egy sztorit említsek, egyik társunknak eltemettük a kenuját, s amikor kezdődött az edzés, kétségbeesetten rohangált a hajóját keresve. Kicsit sajnálom a mai fiatalokat, hogy nekik a sport szinte csak a profizmust jelenti – nosztalgiázott a kétméteres Sumák.
Anno Pulai úgy fért el a Honvéd ráckevei edzőtáborában a csak kutyaólnak nevezett faházikóban, hogy lelógott a lába az ágyról, ám luxus híján is olimpiai bajnok lett belőle.
Szabó Attila: A siker motivál
– Remélem, élménnyel szolgált a gyerekeknek a korábbi hírességek jelenléte – összegezte a jó hangulatú, több száz sportoló és szülő részvételével megrendezett versenyt Szabó Attila, majd megfogalmazta a hitvallását: – Engem a mai napig a siker motivál. Természetesen edzőként Pulai Imre és Novák Ferenc olimpiai aranyérmére vagyok a legbüszkébb, s megtiszteltetés, hogy Vajda Attila eredményeihez is hozzájárulhattam. Ráckevén eddig Kereszturi-Méri Marcell vitte a legtöbbre, aki tavaly nyáron az ifjúságiak között világbajnoki aranyérmet szerzett a maratoni szakágban.
Fontos a tehetség, de én elsősorban a munkában hiszek, azért dolgozom, hogy akár a ma itt »lapátoló« gyerekek közül valamelyik a bajnokok nyomába érjen.