Az először 1925-ben megrendezett, immár 46. magyar körversenyen idén három sík, egy hegyi és egy átmeneti szakasz lesz. A nyitóetapon a fővárosból Győrbe teker a mezőny, majd a Veszprém–Siófok szakaszra kerül sor. Az összetett várhatóan a harmadik versenynapra eső királyetapon dől el, ekkor Gödöllőről indulnak és a Kékestetőn zárnak a kerekesek, hogy aztán a Tata–Székesfehérvár táv teljesítése után az Etyek–Esztergom szakasszal érjen véget a nemzetközi szövetség (UCI) ProSeries sorozatába tartozó, 885 kilométer össztávú Tour de Hongrie.
A 885 kilométer össztávú viadalon tíz kategorizált emelkedő állja a kerékpárosok útját: az első kategóriás Kékestető mellett négy második és öt harmadik kategóriás "kaptatón" szerezhetnek hegyi pontokat, összesen több mint 7000 méternyi szintemelkedést kell leküzdeniük. Az útvonal a főváros mellett Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Somogy, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves vármegyéket érinti, összesen 101 településen halad át.
A főszervező Eisenkrammer Károly ismertette: már a verseny nulladik napján, május 13-án kerékpáros napot tartanak csapatbemutatóval egybekötve. A nyitóetapon a fővárosból Győrbe teker a mezőny, a 210 kilométeres táv a leghosszabb lesz a magyar körversenyen 2008 óta. Ezt követően egy újabb, várhatóan ugyancsak mezőnyhajrát ígérő szakaszra kerül sor Veszprém és Siófok között. Az összetett várhatóan a harmadik versenynapra eső királyetapon dől el, ekkor Gödöllőről indulnak és a Kékestetőn zárnak a kerekesek, hogy aztán a Tata-Székesfehérvár táv teljesítése után az Etyek-Esztergom szakasszal érjen véget a nemzetközi szövetség (UCI) ProSeries sorozatába tartozó Tour de Hongrie, amelyet az M4 Sport teljes egészében élőben közvetít.
Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár felidézte: amikor tíz esztendővel ezelőtt, a 2015-ös újraindulás ötletével Eisenkrammer Károly megkereste, egyikük sem gondolt arra, hogy ekkora sikere lesz a magyar körversenynek, amelynek révén "az egész világ láthatja, milyen fantasztikus országban élünk".
"A versenyszervezők fantasztikus munkát végeztek, az egész világon nincs még egy ilyen kerékpárverseny, mint a Tour de Hongrie, amely tíz év alatt ekkorát tudott fejlődni" - fejtette ki. Majd azzal folytatta, nem gondolta volna, hogy a tavalyi évhez képest - amikor a Tour de France-on a szakaszgyőzelmek számát tekintve csúcstartó Mark Cavendish, illetve a háromszoros világbajnok Peter Sagan indult - az ideire is sikerül valami extrát hozniuk a szervezőknek, de ismét nagyot alkottak azzal, hogy minden korábbinál több magyar vesz majd részt a rangos viadalon, mivel "három és fél" magyar csapat lesz a mezőnyben - várakozásai szerint - 15 magyar versenyzővel.
A magyar kontinentális csapatok (Karcag Cycling ÉPKAR, Epronex-Hungary, United Shipping) mellett az olasz bejegyzésű, de magyar névadó szponzorral és öt magyar versenyzővel felálló MBH Bank Ballan CSB is részt vesz a Tour de Hongrie-n.
Révész Máriusz azt is elárulta, hogy reményei szerint magyar szakaszsikert és az összetettben legjobb tíz közé kerülést is ünnepelhetnek majd a hazai szurkolók.
Schmidt Gábor sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár köszöntőjében kiemelte: a kerékpársport kiemelkedő időszakát éli Magyarországon, példaként megemlítette a sportág magyar sikereit a párizsi olimpián, az "egyre erősödő stratégiai gondolkodást és szakmai programot a hazai szövetségben, és a kiemelkedő hazai rendezésű eseményeket, amelyek közül külön ékkő a Tour de Hongrie, ami az elmúlt időszakban igazi márkává nőtte ki magát". Kifejtette: ez a márka segítség abban, hogy Magyarország hírneve és értékei minél több helyre eljussanak, illetve egyre többekhez viszi el a sportot, hatására egyre többen kerékpároznak és mozognak a mindennapokban. "Egy születésnapon nem mondhatok mást, mint hogy Isten éltesse a Tour de Hongrie-t!" - hangsúlyozta.
Schneller Domonkos, a magyar szövetség (MKSZ) elnöke arról beszélt, hogy az elmúlt öt évben olyan események zajlottak le a magyar kerékpársportban "itt a szemünk előtt, amikről korábban talán még álmodni sem mertünk". A Tour de Hongrie-n várhatóan induló hazai versenyzők magas száma kapcsán azt emelte ki, soha még ilyen kategóriájú versenyen nem állt rajthoz 15 magyar kerékpáros. "Elmondhatjuk, hogy nincsen hiány lehetőségek terén a hazai kerékpársportban" - szögezte le, majd reményét fejezte ki, hogy "belátható időn belül" a nők számára is megrendezhetik a Tour de Hongrie-t.
Videóüzenetben jelentkezett be a gálán a viadal négyszeres fehér trikósa (az összetettben legjobb helyen végző magyar bringás) és korábbi (2019) ezüstérmese, Dina Márton, valamint a tavaly aktív versenyzőként még induló Peter Sagan is, aki az idei évtől a viadal egyik nagykövete lesz.
A 46. Tour de Hongrie programja:
május 14., szerda: 1. szakasz, Budapest-Győr, 210 km (szintemelkedés: 1042 m)
május 15., csütörtök: 2. szakasz, Veszprém-Siófok, 178 km (1244 m)
május 16., péntek: 3. szakasz, Gödöllő - Gyöngyös-Kékestető, 163 km (1974 m)
május 17., szombat: 4. szakasz, Tata-Székesfehérvár, 167 km (1035 m)
május 18., vasárnap: 5. szakasz, Etyek-Esztergom, 167 km (1858 m)