A 280 oldalas elbeszéléskötet az irodalmi Nobel-díjas szerző korábbi, kevésbé ismert műveiből egy kisregényt, két elbeszélést, két novellát, egy esszét tartalmaz.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról
A 280 oldalas elbeszéléskötet az irodalmi Nobel-díjas szerző korábbi, kevésbé ismert műveiből egy kisregényt, két elbeszélést, két novellát, egy esszét tartalmaz.
A kötet tervét 1995-ben Kertész Imre állította össze és írt hozzá előszót, amely mindeddig publikálatlan maradt.
A Világvég-történetek című kötet zárszóként Hafner Zoltán szerkesztői jegyzetét és kommentárjait is közli – olvasható a közleményben.
Nobel-díjashoz méltó otthonban a Kertész-életmű
A Benczúr utca 46. szám alatti impozáns nagypolgári villa homlokzatán masszív betűkkel ez áll: Kertész Imre Intézet. A félemelet magasan nyíló főbejárat mellett tábla hirdeti: Orbán Viktor miniszterelnök támogatásával, Szalay Tihamér építész tervei alapján Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány igazgatója újíttatta fel.
A villát körbefutó keskeny kertben két csobogó hűsíti a koraősz nyárt idéző hőségét. A sétány melletti pázsiton mellszobrok: Kertész Imre, Arthur Koestler, Petri György, Pilinszky János, Sziveri János rezzenéstelen bronztekintete figyeli a látogatókat.
Nem véletlenül, a szerzők hagyatékának egy részét, illetve Sziveri János teljes hagyatékát a Kertész Imre Intézet gondozza. De erről majd később, most lépjünk be az épületbe.
Mindent megőriztek, felújítottak: a sötétre pácolt faburkolatot, falépcsőt, csempeborítást. Ugyanakkor art deco stílusban, a kort megidéző hangulati elemekről gondoskodott a belsőépítész. A villa tetőterét kényelmesen tágas előadóteremmé alakították.
– Nem múzeumot akartunk létrehozni – magyarázta Schmidt Mária, az intézetet fenntartó Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány igazgatója, megjegyezve: az értékmentés mellett 21. századi körülményeket igyekeztek biztosítani a munkához.
Mindemellett találkozópontnak, kultúrtérnek szánják a villát, ezért is áll a szalonban egy Bogányi-zongora, megelőlegezve a későbbi koncerteket, mesterkurzusokat.
A szalonból nyíló télikertben újabb két csobogó. Talán e tér is szolgálja majd a társművészeti programokat, legyen az képzőművészeti, zenei, irodalmi vagy oktatási, ismeretterjesztői tevékenység.
Schmidt Mária elmesélte, hogy az épület annak idején szociális otthonként szolgált.
– 1910-ben adták át, s 1948-ban államosították, végül a közalapítvány 2017-ben vásárolta meg 750 millió forintért, majd 2018-tól mostanáig tartó munkálatokkal alakították ki jelenlegi formájára – árulta el Szabó Tamás programigazgató.
Az emeletre kapaszkodó lépcső fordulójának egyik beugrójában megidézték Nobel-díjas írónk apró, 28 négyzetméteres lakását: zsúfolt könyvespolc, étkezőasztal, írógép, televízió.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról
Rejtélyes végrendeletet találtak a magdeburgi támadó kocsijában
„Számomra egyértelmű, hogy babát vártok” – felrobbantotta az internetet Rácz Jenő és Gyuricza Dóra közös fotója
Zelenszkij reagált Robert Fico moszkvai látogatására
A Liverpool edzője nem hagyta szó nélkül, amit Szoboszlai művelt
A több ezer négyzetméteres BYD-csarnok építése megdöbbentő léptékű + videó
Orosz teherhajó süllyedt el a Földközi-tengeren + videó
Karácsonyi sportműsor: angol és skót foci, NFL, NBA, jégkorong
Így vallatják az oroszok a külföldi zsoldosokat + videó
Jeff Bezos fizeti a magyar futballistát, aki a világ legrégebbi klubjába igazolt
Az üvöltözve „adakozó”
Magyar Péter csúnyán lebukott, fény derült a trükkjére
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.