
A villát körbefutó keskeny kertben két csobogó hűsíti a koraősz nyárt idéző hőségét. A sétány melletti pázsiton mellszobrok: Kertész Imre, Arthur Koestler, Petri György, Pilinszky János, Sziveri János rezzenéstelen bronztekintete figyeli a látogatókat.
Nem véletlenül, a szerzők hagyatékának egy részét, illetve Sziveri János teljes hagyatékát a Kertész Imre Intézet gondozza. De erről majd később, most lépjünk be az épületbe.
Mindent megőriztek, felújítottak: a sötétre pácolt faburkolatot, falépcsőt, csempeborítást. Ugyanakkor art deco stílusban, a kort megidéző hangulati elemekről gondoskodott a belsőépítész. A villa tetőterét kényelmesen tágas előadóteremmé alakították.
– Nem múzeumot akartunk létrehozni – magyarázta Schmidt Mária, az intézetet fenntartó Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány igazgatója, megjegyezve: az értékmentés mellett 21. századi körülményeket igyekeztek biztosítani a munkához.
Mindemellett találkozópontnak, kultúrtérnek szánják a villát, ezért is áll a szalonban egy Bogányi-zongora, megelőlegezve a későbbi koncerteket, mesterkurzusokat.
A szalonból nyíló télikertben újabb két csobogó. Talán e tér is szolgálja majd a társművészeti programokat, legyen az képzőművészeti, zenei, irodalmi vagy oktatási, ismeretterjesztői tevékenység.
Schmidt Mária elmesélte, hogy az épület annak idején szociális otthonként szolgált.
– 1910-ben adták át, s 1948-ban államosították, végül a közalapítvány 2017-ben vásárolta meg 750 millió forintért, majd 2018-tól mostanáig tartó munkálatokkal alakították ki jelenlegi formájára – árulta el Szabó Tamás programigazgató.
Az emeletre kapaszkodó lépcső fordulójának egyik beugrójában megidézték Nobel-díjas írónk apró, 28 négyzetméteres lakását: zsúfolt könyvespolc, étkezőasztal, írógép, televízió.
Hafner Zoltán kutatási igazgató az intézet létrejöttéről elmondta:
– Kertész Imre olyan nagy mennyiségű, meg nem jelent kéziratot hagyott hátra, amit egyik nagy intézmény, közgyűjtemény sem tudna felkarolni, feldolgozni.
– Nem pusztán tároljuk szerzőink kéziratait, de gondoskodunk azok tudományos igényű feldolgozásáról, szöveggondozásáról, megjelentetéséről, illetve ápoljuk szellemi örökségüket, s gyűjtjük a magánkézben lévő dokumentumokat – fogalmazott a kutatási igazgató, aki Kertész életművével kapcsolatban megjegyezte: 25-30 kiadatlan kötet maradt utána, köztük olyanok, amelyek kéziratát maga sem őrizte. Egyébként valamennyi Kertész-mű publikálási jogával az intézet rendelkezik.
Az eltelt három esztendőben, amióta kormányhatározat biztosítja működésüket, felkutatták Magyarországon és Berlinben ezeket az írásokat: műfordításokat, zenés vígjátékokat, az 1948 és ’56 között írt újságcikkeit, vele készült interjúkat, továbbá gondozzák felesége és édesanyja hagyatékát. Ugyanakkor az életmű jelentős hányada még ismeretlen a kutatók előtt. A közeljövőben tervezik a kiadatlan művek sajtó alá rendezését, mint az 1958 és ’62 közti naplójegyzetekét.
– Irodalomtörténeti kuriózum a Kertész Imre által összeállított Lét és írás című, a Sorstalansághoz született naplójegyzetek kiadása – hangsúlyozta Hafner Zoltán.
Most térjünk át a cikk elején felsorolt többi szerzőre. Felmerül a kérdés, miért pont ők, mi közük egymáshoz? Noha nem volt tudatos a választás, a közös pont a diktatúrához való viszonyuk.
Sziveri János évtizedeken keresztül kallódó hagyatéka két éve került az intézethez. Nem tétlenkedtek, múlt héten adták ki a délvidéki alkotó válogatott verseskötetét.
– Október 8-án Sziveri-estet tartunk, itt mutatjuk be a könyvet – mondta Szabó Tamás az első nyilvános rendezvényükről, hozzáfűzve: kiírnak a költő verseinek megzenésítését támogató pályázatot.
Addig az intézet Facebook-oldalán napi rendszerességgel ismertetik meg a látogatókat a harminc esztendeje elhunyt alkotóval.
Egyik legnagyobb királyunk történetével folytatódhat a sorozat.
Különleges rendezvénysorozattal emlékeznek idén a Nemzeti Összetartozás Napjára
A koncerten több neves magyar művész is fellép.
Tizenötödik születésnapi koncertjére készül az együttes.
Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben
A Liverpool szándékosan keresztbe tehet a távozó játékosának
Szabó Zsófi elkezdhet félni a dühös feleségtől: Kasza Tibi kamerák előtt próbálta leteperni
Kemény levélben kérdezték fel a belga miniszterelnököt Magyarországról – figyelmeztették is, „tegye a dolgát!” (VIDEÓ)
Xabi Alonso nem viccel, madridi ikonokat vág ki a Realból
Az éjjel Magyarországra érkezett a BYD legfőbb vezetője, valami rendkívüli készül: ő fogadta a ferihegyi repülőtéren
Orbán Viktor Bognár Györgynek üzent a kupadöntő után
Bognárék ütik-verik a Fradit, Böde csak berúgni akart
Kubatov Gábor szerencsejátékról beszélt, Bognár György érdemét emelte ki a paksi gólszerző
Robbie Keane elárulta, kire haragszik; Bognár György a csalást hiányolta
A magyaroknak kedvező eredmények születtek a jégkorong-vb-n
Ez már nem játék: Bognár György udvari bolondnak nevezte Kubatov Gábort
Egyik legnagyobb királyunk történetével folytatódhat a sorozat.
Különleges rendezvénysorozattal emlékeznek idén a Nemzeti Összetartozás Napjára
A koncerten több neves magyar művész is fellép.
Tizenötödik születésnapi koncertjére készül az együttes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.