A magyarság egészét képviseli a művészeti életben az MMA
Legfontosabb idei terveit ismertette a köztestület a Pesti Vigadóban.
A villát körbefutó keskeny kertben két csobogó hűsíti a koraősz nyárt idéző hőségét. A sétány melletti pázsiton mellszobrok: Kertész Imre, Arthur Koestler, Petri György, Pilinszky János, Sziveri János rezzenéstelen bronztekintete figyeli a látogatókat.
Nem véletlenül, a szerzők hagyatékának egy részét, illetve Sziveri János teljes hagyatékát a Kertész Imre Intézet gondozza. De erről majd később, most lépjünk be az épületbe.
Mindent megőriztek, felújítottak: a sötétre pácolt faburkolatot, falépcsőt, csempeborítást. Ugyanakkor art deco stílusban, a kort megidéző hangulati elemekről gondoskodott a belsőépítész. A villa tetőterét kényelmesen tágas előadóteremmé alakították.
– Nem múzeumot akartunk létrehozni – magyarázta Schmidt Mária, az intézetet fenntartó Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány igazgatója, megjegyezve: az értékmentés mellett 21. századi körülményeket igyekeztek biztosítani a munkához.
Mindemellett találkozópontnak, kultúrtérnek szánják a villát, ezért is áll a szalonban egy Bogányi-zongora, megelőlegezve a későbbi koncerteket, mesterkurzusokat.
A szalonból nyíló télikertben újabb két csobogó. Talán e tér is szolgálja majd a társművészeti programokat, legyen az képzőművészeti, zenei, irodalmi vagy oktatási, ismeretterjesztői tevékenység.
Schmidt Mária elmesélte, hogy az épület annak idején szociális otthonként szolgált.
– 1910-ben adták át, s 1948-ban államosították, végül a közalapítvány 2017-ben vásárolta meg 750 millió forintért, majd 2018-tól mostanáig tartó munkálatokkal alakították ki jelenlegi formájára – árulta el Szabó Tamás programigazgató.
Az emeletre kapaszkodó lépcső fordulójának egyik beugrójában megidézték Nobel-díjas írónk apró, 28 négyzetméteres lakását: zsúfolt könyvespolc, étkezőasztal, írógép, televízió.
Hafner Zoltán kutatási igazgató az intézet létrejöttéről elmondta:
– Kertész Imre olyan nagy mennyiségű, meg nem jelent kéziratot hagyott hátra, amit egyik nagy intézmény, közgyűjtemény sem tudna felkarolni, feldolgozni.
– Nem pusztán tároljuk szerzőink kéziratait, de gondoskodunk azok tudományos igényű feldolgozásáról, szöveggondozásáról, megjelentetéséről, illetve ápoljuk szellemi örökségüket, s gyűjtjük a magánkézben lévő dokumentumokat – fogalmazott a kutatási igazgató, aki Kertész életművével kapcsolatban megjegyezte: 25-30 kiadatlan kötet maradt utána, köztük olyanok, amelyek kéziratát maga sem őrizte. Egyébként valamennyi Kertész-mű publikálási jogával az intézet rendelkezik.
Az eltelt három esztendőben, amióta kormányhatározat biztosítja működésüket, felkutatták Magyarországon és Berlinben ezeket az írásokat: műfordításokat, zenés vígjátékokat, az 1948 és ’56 között írt újságcikkeit, vele készült interjúkat, továbbá gondozzák felesége és édesanyja hagyatékát. Ugyanakkor az életmű jelentős hányada még ismeretlen a kutatók előtt. A közeljövőben tervezik a kiadatlan művek sajtó alá rendezését, mint az 1958 és ’62 közti naplójegyzetekét.
– Irodalomtörténeti kuriózum a Kertész Imre által összeállított Lét és írás című, a Sorstalansághoz született naplójegyzetek kiadása – hangsúlyozta Hafner Zoltán.
Most térjünk át a cikk elején felsorolt többi szerzőre. Felmerül a kérdés, miért pont ők, mi közük egymáshoz? Noha nem volt tudatos a választás, a közös pont a diktatúrához való viszonyuk.
Sziveri János évtizedeken keresztül kallódó hagyatéka két éve került az intézethez. Nem tétlenkedtek, múlt héten adták ki a délvidéki alkotó válogatott verseskötetét.
– Október 8-án Sziveri-estet tartunk, itt mutatjuk be a könyvet – mondta Szabó Tamás az első nyilvános rendezvényükről, hozzáfűzve: kiírnak a költő verseinek megzenésítését támogató pályázatot.
Addig az intézet Facebook-oldalán napi rendszerességgel ismertetik meg a látogatókat a harminc esztendeje elhunyt alkotóval.
Legfontosabb idei terveit ismertette a köztestület a Pesti Vigadóban.
A magyar kultúra napján kedvezményes tárlatlátogatás, Hangfoglaló Minifeszt, több metróállomáson pedig négy órától meglepetésprogramok is várják az érdeklődőket a fővárosban.
Két férfi verseng egymással egy harmadik férfi feleségének szerelméért, bár egyikük nem is sejti, hogy verseny van.
Ma ünnepli harmadik születésnapját a Magyar Zene Háza, Horn Márton intézményigazgatóval beszélgettünk.
Magyar Péter nem teszi zsebre, amit a Fidesz képviselőjétől kapott
Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
Puha, rózsaszín apróság volt: elviselhetetlen a gyász Vajna Timi szívében, nem szűnik a bánat
Még szerdán is eshet ónos eső
Újabb legenda távozott: elhunyt a népszerű zenekar tagja
Vezércikk - A hivatalába beiktatott amerikai elnök csupán két biológiai nem létezését ismeri el + videó
„Mindenkit áldozatszerepbe tesz” – újabb hangfelvétel került elő Magyar Péterről
Így keltheted életre a hervadó karácsonyi kaktuszt
Egy tahó matekzseni a pozsonyi elnöki palotában + videó
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Bayer Zsolt: Erősödjünk!
Washingtoni mennydörgés
Legfontosabb idei terveit ismertette a köztestület a Pesti Vigadóban.
A magyar kultúra napján kedvezményes tárlatlátogatás, Hangfoglaló Minifeszt, több metróállomáson pedig négy órától meglepetésprogramok is várják az érdeklődőket a fővárosban.
Két férfi verseng egymással egy harmadik férfi feleségének szerelméért, bár egyikük nem is sejti, hogy verseny van.
Ma ünnepli harmadik születésnapját a Magyar Zene Háza, Horn Márton intézményigazgatóval beszélgettünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.