Miközben mi itt, Európában még mindig az unió sok évtizedes uborkagörbületi rendelkezésein röhögünk, mint a bürokrácia csimborasszóján, azalatt a földgolyó túlsó felén az új-zélandi kormány azt tervezi, környezetvédelmi adóval sújtja a tehenek böfögését. Nem vicc. Az ottani kabinet úgy ítélte meg, hogy a rengeteg tehénkárosanyag-kibocsátás veszélyezteti a lakosság egészségét.
A tervezet szerint a farmerek átháríthatnák a többletköltséget a fogyasztókra (mondván, klímabarát élelmiszert forgalmaznak), így aztán a lakosság kitörő lelkesedéséről nem lehet beszélni – írja az Abcnews. Az ellenzék szerint a böfögési adó nem érné el a célját, mert ebben az esetben az érintettek alighanem visszafognák az állattartást, ez pedig szabad utat adna azon országok gazdáinak, akiket nem sújtanak efféle ökörségekkel. (De ez még nem minden. Menet közben rájöttek, hogy a teheneknek nemcsak a böfögése, hanem a vizelése is üvegházhatású gázokat termel.)
Az új-zélandi kabinet mindenesetre eltökélt: a böfögési adó tervezett bevezetésével 2050-re jelentősen csökkenteni tudja majd a tehenek metánkibocsátását.
A tehenek véleményét nem ismerjük, csupán a kommentelőkét. „A hülyeséget kellene megadóztatni” – vélekedik egyikük, hozzátéve, azt a marhát kell a tehenek mellé (vagy a bikák elé) állítani böfögésszámlálónak, aki kitalálta ezt az ökörséget. „Ennél marhább kormányról még nem hallottam” – hüledezik egy másik, aki egy versikét is közread: „Tejeljen, kit tehene lehele! / Bikája buktat, le vele! / Riskája pukkant, böfög. / Ily ökrökön az ember röhög!” És így tovább…
Hol van ehhez képest a mi uniónk uborkagörbülete?