Magyarországra jön a genderelméletről szóló tanulmányok tudománytalanságának leleplezője

Egyebek mellett a genderelméletről szóló tanulmányok tudománytalanságának leleplezéséről ismert az amerikai filozófus, Peter Boghossian, aki februártól egy teljes hónapon keresztül lesz a Mathias Corvinus Collegium vendégoktatója. A számos sikerkönyvet és nemzetközi visszhangot keltő publikációt is jegyző szerző egyik fő kutatási területe a kritikus gondolkodás és a tudományos szkepticizmus.

Kárpáti András (MWH)
2021. 10. 15. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő februártól újabb neves, nemzetközileg is elismert amerikai vendégoktató, Peter Boghossian érkezik a Mathias Corvinus Collegiumhoz, és egy hónapon keresztül erősíti tovább az intézmény eddig is kimagasló oktatókból álló nemzetközi gárdáját – tudta meg a Mediaworks Hírcentruma. A számos nemzetközileg is nagy visszhangot kiváltó publikációt és sikerkönyvet jegyző filozófus és pedagógus tíz évig tanított filozófiát a Portlandi Állami Egyetemen, ahol elsősorban a kritikus gondolkodással, a tudományos szkepticizmussal, valamint a szókratészi módszerrel foglalkozott. A szerző sikerkönyvei közül kiemelendő a How to Have Impossible Conversations: A Very Practical Guide (Lehetetlen beszélgetések módszertana – egy praktikus útmutató) című kötet.

Boghossian egyike az amerikai egyetemi szférát is megrázó leleplezés (az úgynevezett grievance studies affair, vagy „sérelembotrányok”) kirobbantójának. Munkatársaival – James A. Lindsay-vel és Helen Pluckrose-zal – 2018-ban számos értelmetlen tanulmányt tettek közzé tudományos folyóiratokban, amelyekkel kiparodizálták a társadalomtudományok mai nyelvezetét és témaválasztását.

Abszurd témákat mutattak be, ezzel is rávilágítva arra, hogy milyen egyszerű hamis információkat terjeszteni és azokat tudományosként bemutatni olyan területekkel összefüggésben is, mint például a genderelmélet. Egy vizsgálatot követően a portlandi egyetem korlátozta tevékenységében, ezt követően idén szeptemberben a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozására is hivatkozva nyílt levélben mondott fel.

A Portlandi Állami Egyetem mellett Boghossian korábban dolgozott egyebek mellett a University of Phoenix, a Linfield College és a DeVry University intézményekben is. 2019-től az 1978-ban alapított think-thank non-profit szervezetnek, a Reason Foundation-nek a vendégoktatója. Az elmúlt két évtizedben Boghossian számos más intézménynek is a vendégelőadója volt, például a Stanford Egyetemnek, az Oregoni Egyetemnek, a Texasi Egyetemnek, valamint a The Liberal Club-nak, a Sovereign Nations-nek és az Aspen Counterpoint-nak is. Nagy visszhangot kiváltó cikkek jelentek meg róla olyan nagy nemzetközi sajtótermékekben, mint az Economist, a Times vagy a Die Welt.

A Mathias Corvinus Collegiumban Peter Boghossian előadásokat és szemináriumokat fog tartani diákoknak, s emellett aktív részese lesz a tehetséggondozó intézmény szakmai programjainak Budapesten és az egyre bővülő regionális és külhoni képzési központokban is.

Borítóképen Peter Boghossian. Forrás: Facebook.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.