Alig több mint egy éve kezdődött elnökségének egyik legkényesebb feladata előtt áll Klaus Johannis román államfő. Az erdélyi szász származású elnöknek arról kell határoznia, megfosztja-e Tőkés László európai parlamenti képviselőt magas állami kitüntetésétől. Bármelyik megoldást választja is, Johannis éles bírálatokra és helyeslő támogatásra egyaránt számíthat. Ennél is fontosabb azonban, hogy döntése Románia jogállamiságáról állít majd ki bizonyítványt, egyúttal pedig a román–magyar kapcsolatokat is befolyásolhatja.
A történet egészen 2009-ig nyúlik vissza, amikor Traian Basescu akkori államfő az 1989-es romániai rendszerváltás elindításában játszott történelmi szerepéért a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatával tüntette ki az egykori temesvári lelkészt. A Ceausescu-diktatúra megdöntését kiváltó temesvári forradalom hőseként Tőkés László egyértelműen kiérdemelte az elismerést annak az országnak a hivatalos vezetésétől, amely végeredményben neki köszönheti, hogy megszabadult a kommunizmus béklyójától. Csak hát tudjuk, hogy a hála nem politikai kategória. Bár Tőkést 1990-ben Nobel-díjra jelölték, a romániai magyarság jogaiért és önrendelkezéséért tanúsított kiállása miatt a bukaresti politikusok jelentős része szélsőséges, a román államiságot veszélyeztető elemként könyveli el, akinek kitüntetése az 1989-ben megbukott kommunista rezsim meg-annyi apparatcsikja által létrehozott Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányzása idején szóba sem jöhetett. Nem véletlen, hogy a legmagasabb rangú állami érdemrendet végül a román baloldal ádáz ellenfele, a kommunizmust tíz évvel ezelőtt a parlamentben elmondott beszédében gyilkos és törvénytelen rendszernek nyilvánító Basescu ítélte oda számára, kivíva ezzel nacionalista honfitársai ellenérzését.
A Tőkés kitüntetésének visszavonását célzó kezdeményezés azután született, hogy az EP-képviselő 2013-ban a 24. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen azt javasolta: Magyarország vállaljon védhatalmi státust az erdélyi magyarság fölött. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a Tusványosként közismert rendezvényen Ausztria és Dél-Tirol viszonyára hivatkozva ajánlotta a szabadegyetem állandó meghívottjának számító Orbán Viktor miniszterelnök figyelmébe a kezdeményezést. Bár Tőkés nem először rukkolt elő az erdélyi magyar politikai-társadalmi szervezetek által is felkarolt javaslatával, a román politikusok heves bírálatának kereszttüzébe került, akik „primitív, alkotmányellenes” kezdeményezésnek nevezték az ötletet. Végül Victor Ponta volt miniszterelnök, a PSD akkori elnöke a Románia Csillaga érdemrend visszavonását javasolta Basescu elnöknek, mivel szerinte Tőkés megkérdőjelezte Románia egységes és oszthatatlan nemzetállami jellegét.