Másfél évvel ezelőtt az egyik pillanatról a másikra megváltozott az életünk, elveszítettük a szabadságunkat, az életünk egy részét, amelyet annyira szerettünk. Bajba kerültek a vállalkozásaink, a turisztikai ágazat pedig egyik pillanatról a másikra megszűnt létezni – a kibocsájtása a nullához közelített.
A szektor minden nehézség ellenére túlélte a válságot, és azt látom, hogy mindenki dolgozni szeretne. Szeretnénk visszakapni azt, ami a miénk volt. Ezt azonban csak szeretettel, végtelen türelemmel és összefogással lehet. No meg, persze, sok munkával és kellő bátorsággal.
Régi bölcsesség, hogy nem érdemes elkövetnünk a hibáinkat, ha nem tanulunk belőlük. Nézzük, milyen tanulságokkal szolgált az elmúlt másfél esztendő!
Sötétség nélkül nincsen értelme a világosságnak
A magyar turizmus-vendéglátás 2008-ban is összeomlott, a polgári kormányzás második évében indult növekedésnek, és egy évvel később a kibocsájtása meghaladta az összeomlás előtti szintet. Onnantól kezdve folyamatosan nőttek a számok, 2019-re a 2010-es érték másfélszeresét állította elő a turizmus.
Naponta százszámra jöttek a repülőgépek, megháromszorozódott a turistáknak kiadott lakások száma, megteltek a strandok, az éttermek teraszai, sokszor úgy érezhettük, megtelt az ország is. Majdnem kétszer annyian üdültek és pihentek nálunk, mint ahányan Magyarországon élünk.
A turisztikai vállalkozások virágoztak, újabb és jobb éttermek nyíltak, újabb és izgalmasabb helyeket fedeztünk fel saját hazánkban. Ha az elmúlt másfél év nem történt volna meg velünk, talán nem értékelnénk azt, ami azelőtt volt, és talán nem várnánk annyira azt, ami előttünk áll. Sötétség nélkül nincsen értelme a világosságnak.
Magyarok nélkül nem fog menni
A legnagyobb tanulság talán Budapest ügye, ahol 2019-ben a turisták 93 százaléka külföldről érkezett. Nincs még egy ilyen méretű európai főváros, ahol ez így lett volna. Bécsben a külföldiek száma 80 százalék, Londonban, Párizsban 60 százalék körüli. Miközben a vidéki Magyarország reneszánszát élte tavaly nyáron, a budapesti szálláshelyek kongtak az ürességtől. A budapesti, csak külföldiekre épülő modell megbukott, paradigmaváltásra van szükség, csak külföldiekből nem lehet fenntartani a budapesti turizmust, szállodát, éttermet, attrakciót vagy éppen fesztivált.