Száz éve, 1922. április 1-jén madeirai száműzetésben meghalt az utolsó magyar király, (Boldog) IV. Károly. XX. századi történelmünk sok sorstragédiája közül ez az esemény 1945 után szinte teljesen kikopott az emlékezetből, annak ellenére, hogy a Habsburg-uralkodó balsorsa, különösen a megelőző drámai évek történései, amelyek személyében is sújtották a királyt, szinte leképezték hazánk ekkori szenvedéseit.
A trianoni csapást elszenvedő, nyomortól, nemzetközi izolációtól kínlódó száz évvel ezelőtti Magyarország azonban még értette, hogy a nemzet Károly súlyos adósa maradt.
Károly császár és király igen nehéz időszakban volt az ország államfője. 1916. november 21. és 1918. november 13. között irányította az 52 millió fős, és csaknem 700 ezer négyzetkilométer nagyságú Osztrák‒Magyar Monarchiát.
Károly magyar királlyá történő koronázása, amely az utolsó ilyen ceremónia lett, 1916. december 30-án még egy szinte utolsó történeti pillanatra felvillantotta a régi Magyarország erejét és dicsőségét.
Aki ezen a szertartáson részt vehetett, későbbi politikai hozzáállásától függetlenül élete egyik legfontosabb eseményének tartotta a budavári királykoronázást.
Az agg I. Ferenc József halála után a 29 éves Károly azonnal hozzálátott a Monarchia politikai elitjének átalakításához. A békeszerető uralkodó nem pusztán le kívánta zárni a háborút, hanem aktív reformokba is kezdett. E folyamatban energikus és határozott felesége, Zita királyné is támogatta.
Néhány hónap alatt az új uralkodó lecserélte a birodalom szinte összes jelentős vezetőjét, végül pedig gróf Tisza István magyar királyi miniszterelnököt is. Ezekben a hónapokban ragadt rá a „hirtelen Károly” (Karl der Plötzliche) jelző, amely elsődlegesen is döntéshozatali stílusát jellemezte.