A környező országok beteges reflexei közé tartozik, hogy alkalmanként azt is le akarják tagadni, ami nyilvánvaló, amit Trianonban jogtalanul megkaptak Magyarországtól. Fittyet hánynak a régi térképekre, a történelmi határokra, a könyvészetre, az oklevelekre, az 1920 előtti közigazgatásra, a vármegyerendszerre, sőt a magyar királyi bélyegekkel és bélyegzőkkel ellátott békebeli képeslapok többrétű bizonyító erejére is. Ezek tagadása történelemhamisítás, a magyar múlt kiirtására tett kísérlet az elcsatolt területeken, amelynek egyértelmű célja a magyar nemzeti önbecsülés letörése, kivégzése.
Most Horvátországnál jött elő ez a kórság Orbán Viktor miniszterelnök egy történelmileg helytálló mondata miatt,
miszerint Magyarországnak is lenne tengere, ha nem vették volna el tőle. Az eset után a hazai nemzeti sajtó – igen helyesen – Fiume példáját hozta fel bizonyítandó, hiszen az adriai-tengeri kikötőváros, ami ma a horvátoké, hosszú ideig Magyarország része volt.
Erősen magyar vonatkozású, a múlt századfordulón kiadott fiumei képeslapok is megjelentek az újságokban és a közösségi oldalakon a történelmi hitelességet alátámasztandó és a kormányfőt megvédendő.
Mert ezek a lapok olyan magyar múltdarabkák, amelyeken általában csak magyar és olasz nyomtatott szöveg szerepel, horvát legfeljebb csak mutatóban.
Van, amelyiken feltűnik a Pannónia nevű gőzhajó a fiumei Szapáry-mólónál, de akad olyan is, amin magyar nemzetiszínű zászló leng egy halászbárkán a szomszédos Baross-kikötőben. Attól, mert ma Rijekának hívják Fiumét, az itteni magyar múltat sohasem lehet kiradírozni, ahogy az antik fiumei magyar képeslapokat sem fogja tudni Zágráb összegyűjteni és máglyára hajítani.
Itt feszít a kezemben egy a fiumei Piazza Andrássyt ábrázoló 115 éves képeslap, amelynek a hátulján az olvasható kiemelt helyen, hogy „Levelező-Lap”, s csak alatta sorakozik az olasz Cartolina Postale, és utolsónak a horvát Dopisnica megnevezés. Ezeket a régi képes levelezőlapokat nem érdekli, hogy magyar nagykövetet hívat be a mai túlérzékeny Zágráb, akkor sem fog eltűnni róluk a magyar felirat, ahogy az ötfilléres turulos magyar királyi postabélyeg sem, amelyre a magyar szent koronás fiumei bélyegző került.