Ha a szigorú rendészek egyazon hozzászóláson egyazon bejegyzést értenek, akkor jelzem, hogy a csoport adminisztrátoraként a duplán felkerülő posztokból csak egyet szoktam meghagyni. A hamis kedvelésekről, megosztásokról viszont semmit nem tudok, miként azok koordinálásáról sem, így fogalmam sincs arról, hogyan vezessek félre másokat.
Persze sejtem, hogy a Facebook technológiai eszközei rendkívül fejlettek, s minden szempontból képesek szemügyre venni az általam közzétett tartalmat. Ha a cég szakemberei azt mondanák, hogy nem értenek egyet Reményik Sándor költészetének hazafias tartalmával, egy régi magyar nemesi (főnemesi) család címerének közlésével, illetve egy rettenthetetlen bátorságú magyar tábornok bemutatásával, mert ez sérti a magyarság ábrázolásával kapcsolatos alapelveiket, akkor érteném a dolgot.
Érteném, mert tudom, hogy sokan vannak, akiket manapság zavar a magyar történelem. Zavaró lehet az áldozatos küzdelem és helytállás, amellyel elődeink hozzájárultak a keresztény Európa megmaradásához, ráadásul emlékeztet a mai Magyarország elkötelezett nemzeti politikájára, hiszen az is a nagyszerű magyar múltból következik.
Érteném a dolgot azért is, mert tavaly a Facebook 2023 elejéig meghosszabbította Donald Trump fiókjának letiltását. Pedig most csak az a bűne, hogy az Egyesült Államokban idén lesznek a félidős választások, és – szólásszabadság ide vagy oda − Mark Zuckerberg úr nem szeretné, ha az ő hálózatán megszólalna a volt amerikai elnök. Köztudott, hogy Trump jóban van Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, én meg mondhatom – ez kevésbé köztudott −, hogy szimpatizálok velük. Azt ugyanis nagy megtiszteltetésnek tekinteném, ha engem ugyanaz a Facebook dorgálna meg, amelyik Donald Trumpot, elvégre a technikai eszközök rendelkezésre állnak.
Igaz, az Érdekfeszítő magyar történelem csoportot még nem függesztették fel, de már az is figyelemre méltó, hogy a nagy hatalmú globális közösségi hálózat ilyen mélységekig ereszkedve figyeli a kéretlen tartalmakkal kapcsolatos alapelvek megsértését.