idezojelek

Saját érdekeinket nekünk kell megvédelmezni

Energiabiztonságunkat csak bátor és határozott kül- és gazdaságpolitikával tudjuk garantálni.

Cikk kép: undefined

A világpolitika porondján zajlik a félelmetes erőpróba. Az idős Joe Biden, aki az elnökválasztási kampány idején elfelejtette, kivel szemben indult az elnöki pozícióért, és olykor láthatatlan emberekkel fog kezet, időnként nyugtalanító bejelentéseket tesz. Ezek csak azért zavarnak bennünket (meg az egész világot), mert a legerősebb katonai nagyhatalom vezetőjétől származnak.

Biden úr láthatóan kedveli az ukrajnai háborút, és mindent megtesz azért, hogy ne legyen vége. Háborúpártisága érthető. Országa a Föld túloldalán távol van az eseményektől. Az ukránokat és az oroszokat pusztító folyamat jót tesz a dollárnak és az amerikai gazdaságnak, ezért aztán a „nagy öreg” rendre biztosítja Zelenszkij ukrán elnököt Amerika odaadó támogatásáról. 

Az Oroszországgal szembeni nyugati büntetőintézkedésekből az Amerikai Egyesült Államoknak óriási haszna van, és ha Európa keleti gazdasági kapcsolatai zátonyra futnak, az is az érdekeit szolgálja. Az Európát vezetékes gázzal ellátó Északi Áramlat robbantgatásáért az amerikai elnök (egyelőre) nem vállalt felelősséget, amely mégiscsak az ő egykori ígéretének megfelelően vált használhatatlanná.

Az oroszok azóta meghiúsítottak egy merényletkísérletet, amely a Déli Áramlat ellen irányult. Ebből is látszik, hogy nagyon komoly és aljas szándékok vannak az Oroszországból Európába érkező gáz erőszakos kiiktatására. Minden téren folyik a zavarkeltés. 

Az év elejei kazahsztáni zavargásokkal kapcsolatban – a korántsem békés tüntetők egy része akkor lőfegyverekkel ritkította a rendfenntartók sorait − Putyin orosz elnök kijelentette, hogy azokat külső erők beavatkozásának tulajdonítja. Az ukrajnai háborúra gondolva ennek még nagyobb a valószínűsége.

Egyre égetőbb szükség van annak megválaszolására, hogy mi keresnivalója van az Egyesült Államok támogatását élvező fegyveres provokátoroknak olyan országokban, amelyek Oroszország közvetlen közelében fekszenek. Idén hatvan éve, hogy 1962-ben a szovjetek közép-hatótávolságú ballisztikus rakétákat telepítettek Kubába. Az Egyesült Államok vezetése emiatt akkora patáliát csapott, hogy visszhangzott bele a Capitolium.

Igaz, azt a cirkuszt se az oroszok kezdték. Korábban az amerikai stratégáknak támadt az a nagyszerű ötlete, hogy nagy és közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat kell telepíteni Európa több államába. Megtették. Ezekkel aztán célba vették a Szovjetunió nyugati területeit, amit az oroszok sehogyan se tudtak baráti gesztusnak tekinteni. Válaszként vitték a rakétáikat Kubába, mire kitört az úgynevezett rakétaválság, az akkori hidegháború legveszélyesebb időszaka.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két csúcsvezető, Kennedy és Hruscsov egyaránt keménynek mutatta magát, s a világ csupán hajszálnyira volt egy nukleáris háborútól. Nem tudjuk, hogy Biden elnök minderre miként emlékszik, ha emlékszik, de az biztos, hogy a két szuperhatalomnak a világbéke szempontjából ma sem kellene tengelyt akasztania. Annak idején az oroszok végül meghátráltak, de Amerika is tett engedményeket, így egyik fél sem dicsekedhetett nagy diplomáciai győzelemmel. Viszont normalizálódott a helyzet, csillapodtak a kedélyek, a béke helyreállt.

Az egykori Szovjetunióval és a ránk kényszerített szovjetbarát rendszerrel rengeteg bajunk volt. A mai oroszokkal más a helyzet. Az ukrajnai háború ellenére nem tévesztjük össze őket a szovjetekkel. Az amerikaiakhoz fűződő kapcsolatainkat sem aszerint alakítjuk, hogy az elmúlt évtizedekben hány háborúban játszottak csúnya szerepet. 

Az ukrajnai háború kitörése előtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Moszkvában járt, ahol hangsúlyozta, hogy szövetségesi kötelezettségeink tiszteletben tartásával párhuzamosan fenn tudtuk tartani a nemzeti érdekeinknek megfelelő, kölcsönös bizalmon alapuló együttműködést Oroszországgal. Valóban ez a lényeg!

A globalista, balliberális politikai erők befolyása miatt nem minden nemzet tudja érvényesíteni saját gazdasági érdekeit. Magyarország viszont nagy súlyt helyez erre. Energiabiztonságunkat csak bátor és határozott kül- és gazdaságpolitikával tudjuk garantálni. Ebben nem minden szövetségesünk támogat minket, de számunkra nincs más út. Saját érdekeinket nekünk kell megvédelmezni.

A szerző író, újságíró

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Flickr)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Orjaleves, szárma, tarhonya

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Nem a kormány emeli a benzin árát

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Nézzük reálisan a 2025-ös évet!

Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

A hóhér, aki igazából nem is gyilkos

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.