Európa a második világháború óta a legnagyobb tömegmozgás megélője és elszenvedője. Az Európai Unió rákényszerült a két évtizeddel korábban született ideiglenes védelem irányelv aktiválására. Ennek értelmében az Ukrajnából menekültek megválaszthatják befogadó országukat, dolgozhatnak és különféle szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Még akkor is, amikor a menekültek nagy száma már kezd gondokat okozni a befogadóknak. A tagállamok egyelőre ragaszkodnak az önkéntes kezdeményezésekhez és azokhoz az előnyökhöz, amelyeket a menekültek kapcsolatai és civil társadalmi támogatásai jelentenek. Az ukránok esetében az uniós szintű elosztási kvóta az önkéntes mobilitáshoz képest rosszabb megoldás lenne. Mert ez a mód úgy teszi kezelhetővé a menekülthullámot, hogy mintegy automatikusan megteremti a költségek megoszlását a tagállamok között. Mindemellett természetes módon létrejöhetnek a hosszabb távú tartózkodás feltételei is.
A lakosság humanitárius szükségletei Ukrajnában folyamatosan növekszenek. A harcok következtében pusztul az infrastruktúra (víz, áram, fűtés), az élelmiszer- és gyógyszerkészletek kimerülnek. A belső menekültek és azok helyzete, akik nem tudnak vagy nem akarnak menekülni, egyre bizonytalanabb. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint már a katonai offenzívát megelőzően 1,46 millió belső menekültet regisztráltak Ukrajnában, ebből 854 ezret a Donbászban.
A szervezet becslése szerint az országon belüli menekültek száma időközben 6,5 millióra nőtt, de a következő hetekben, hónapokban további növekedés várható. Ukrajnából 2022 októberéig több mint hatmillió ember menekült külföldre, ebből mintegy 4,2 millióan az Európai Unió tagállamaiba. Az Európai Bizottság becslése szerint az ukrán menedékkérők mintegy fele, legalábbis kezdetben, a már létező társadalmi, családi kapcsolatait használja ki lakóhelye megválasztásakor. Sokuknak van olyan családtagja, barátja vagy ismerőse, aki az egyik tagállamban él. Ezt a potenciált érdemes hasznosítani a befogadásnál és az esetleges hosszú távú társadalmi beilleszkedésnél. Nálunk különösen érvényes ez a kárpátaljai magyarok esetére.