idezojelek

Duray Maecenas halálára

A személyében akkumulálódott erkölcsi tőkét sorstársai segítésére, magyar identitásuk egyenrangú kifejezésének a támogatására fordította.

Cikk kép: undefined
Fotó: Szigetváry Zsolt

Miklósnak keresztelték. Losoncon jött a világra 1945. július 18-án. Krisztusi korára pénz-, ingatlanvagyon és politikai hatalom nélkül lett a magyarság Maecenasa.

Harminchárom éves, amikor létrehozza a Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottságát. Teszi ezt egy magyarfób szocialista köztársaságban. Akar és mer fellépni az etnikai és politikai elnyomás ellen.

A Charta ’77 aláírója, az Egyesült Államokban megjelentetett Kutyaszorító és számos más munka szerzője.

Első letartóztatásától – 1982-től – kezdődően 1985-ig 470 napot tölt vizsgálati fogságban. Tőle származik az 1993-as szlovákiai magyar társnemzet koncepció.

Ő szakít először a bűntudatra alapozott kisebbségi magatartással.

Trianon óta – ahogyan Csoóri Sándor vallja a Duray-könyvhöz írott előszavában – „a tragikus számlák végösszege nem a magyarok lelkiismeretét terheli”.

S hogy Miklós létére miért neveztük Maecenasnak? Hát éppen a fentiekért. Azért, mert a személyében akkumulálódott erkölcsi tőkét nem magamutogatásra, hanem sorstársai segítésére fordította. Emberi önérzetük, méltóságuk emelésére, magyar identitásuk egyenrangú kifejezésének a támogatására.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maecenas atavis edite regibus, / O et praesidium et dulce decus meum! – azaz Maecenas, Te dicső, régi királyi sarj, /Ó, nagy támaszom és hőn szeretett díszem! – köszöntötte 2030 évvel ezelőtt nagylelkű támogatóját Horatius. Tizenhét éve, 2005-ben így köszöntöttük a magyarság Maecenasát, a 60 éves Duray Miklóst, Maecenas volt az, aki a felszabadított rabszolga tehetséges gyermekét, Horatiust írói szabadsághoz, alkotói függetlenséghez segítette. Duray Maecenas a maga tehetségével, lehetőségeivel ugyanezt tette magyarságunkkal – éljük meg azt az ország határain kívül vagy belül. Tette mindezt olykor kegyetlen támadások, árulások közepette. 

Az egyik honi áruló (H. J.), mindannyiunk mély megdöbbenésére a 80-as évek elején az MTV A Hét műsorvezetőjeként gagyogta és ragyogta el vádjait. Lelkesen csatlakozott a Csehszlovák Szocialista Köztársaságban éppen börtönbüntetését töltő Duray Miklós vádlóihoz. Ugyanő az ÉS 1983. szeptember 16-i számában másfél kolumnás cikkében így ír róla: „…egy félig polgári, félig dzsentri család 1945-ben született sarja […] Duray a szocialista rendszer elvi alapjait gyűlöli, kisebbségi panaszainak előadása csak az intonációhoz szükséges hangulati elem.” „Összeakadtam nemrég az egykori cikk eleven szerzőjével – említi Tamás Gáspár Miklós az ÉS 2005/6. számában –, aki megkérdezte tőlem: hát nem volt igazam? Nem. Nem volt. És nem csak azért – teszi hozzá TGM –, mert Duray nem válaszolhatott a támadásra…, hanem azért, mert egyszerűen igaza volt, ő állt a jó oldalon, nem a támadói, és ez utólag sincs másként. Akkor – szögezi le TGM – Duraynak és Csoórinak igaza volt, akkor én Duray és Csoóri szövetségese voltam, az ÉS pedig ellenség volt, vagy szerencsésebb esetben: áruló.”

Az akkori árulókról ennyit. A korabeli magyar sajtó 1982. november 10-én Brezsnyev halálával foglalkozott: „Elhunyt Leonyid Iljics Brezsnyev szovjet államfő, a SZU legfelső Tanácsa Elnökségének elnöke, pártvezető.” Agyonhallgatták, hogy Csehszlovákiában ugyanaznap tartóztatták le Duray Miklós magyar ellenzéki politikust. A volt Szovjetunió a szemünk előtt hasonlott meg önmagával s szakadt darabokra.

Duray Miklós hű maradt önmagához, „aki azért élt, harsogott – ahogy Ady írja Petőfiről –, hogy hamar végezzen el mindent s hogy ne legyen belőle megalkuvó”.

Borítókép: Duray Miklós szlovákiai magyar politikus (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Magyarok sárga-kék szemüvegben

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Kosztolányi kétharmaddal győzött

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Dobrev Klára megújulása színjáték

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Egy posztkommunista kései búcsúja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.