idezojelek

A közgazdászok gyakran növelik, mert elfödik a bajt

Csak az a jó gazdaságpolitika, amely a társadalom valamennyi tagjának a testi és lelki javait szolgálja, a jelen és a jövő nemzedékek számára egyaránt.

Cikk kép: undefined

Sir Angus Stewart Deaton brit–amerikai közgazdász 2015-ben kapta meg a közgazdasági Nobel-emlékdíjat a fogyasztás, a szegénység és a jólét terén végzett kutatómunkájáért. A méltatásban azt mondták róla, hogy kutatóként a világban létező szegénység foglalkoztatja, az, hogy hogyan viselkednek az emberek, s miként tehetnek szert egy valóban helyes és jó életre. Azóta is e témákkal foglalkozik, kiemelten az egyenlőtlenségek, az egészségügy és a gazdasági fejlődés problémakörével. Felesége a kiemelkedő tudós, Anne Case az Amerikai Tudományos Akadémia tagja, Deatonnak egyenrangú alkotótársa. 2017-ben publikálták közösen az Emelkedő halandóság a fehér – nem hispán – amerikaiak között a XXI. században című tanulmányukat, amelyben rámutattak, hogy a kétségbeesett fehér középosztálybeli emberek a drogokba, alkoholba menekülnek, s igen magas közöttük a májbetegek aránya és az öngyilkosság.

Az elmúlt év végén Deaton igen kritikus írást publikált arról, hogy mi a közgazdaságtan és a közgazdászok szerepe a modern gazdaságban és társadalomban (Is Economic Failure an Economics Failure?, 2022. december 12., Project Syndicate.) Arra mutatott rá, hogy a közgazdász szakma nemcsak hogy nem tudta a válságokat előre jelezni, de még súlyosbították is képviselői a folyamatokat. A sajtó dicsőítette a pénzügyi vezetőket (Robert Rubint, Larry Summerst és Alan Green­spant) mint a világot megváltó triumvirátust, holott nagy baj okozói voltak. Azt hitte a világ, hogy kezükben vannak a szükséges eszközök a gazdasági válság megakadályozására, pedig ezek a személyek inkább csak abban jeleskedtek, hogy a pénzügyi innovációk előtt levő akadályokat elhárítva fellazítsák a szabályozást. Volt tehát egyes fontos pozíciót betöltő személyeknek jelentős befolyása, de inkább a rossz, mint a helyes irányban. Ritkán hallgatnak a kormányok a közgazdászokra, leginkább olyankor, ha az elit érdekeit támasztják alá. Joe Bidenre egyáltalán nem jellemző, hogy közgazdászoktól tanácsokat igényelne. De egyébként is ritkaság, hogy tudós szakemberek kerüljenek politikai döntési szerepkörbe. A közgazdászoké csak „egy hang a sok közül” a politikai döntéshozatalban, és nem is a legfontosabb.

Mintha ellentmondana ez John Maynard Keynes szavainak, hogy „mindnyájan egy halott közgazdász rabszolgái vagyunk”. Valójában azonban nincs itt ellentmondás, hiszen Amerikában a diákok valóban minden felsőoktatási képzésben (a college-ban) legalább negyven százalék arányban gazdasági kurzusokat hallgatnak, amelyek szinte kivétel nélkül a szabad piac tankönyvszerű reklámját tanítják. Az, hogy pénzügyi tudatosságuk nő, nem baj, sőt jó. De sajnos a főáram mindenütt a szabadpiac leegyszerűsített, valóságidegen tanait oktatja. A kormányzatoknál pedig a jobboldal a piac tévedhetetlenségében bízik, a baloldal meg a kormányzatéban. És mindkettő téves! Az amerikai kormány – így fogalmaz Deaton – egyáltalán nem a gazdasági megfontolások alapján működik. A maximum az, ha sikerül valami nagyon rossz irányú döntést megakadályozni az apparátus közgazdászainak, s ha a kongresszus pénzügyi bizottságának módja van némi realizmust vinni a politikába.

Annak azonban kétségkívül szerepe van, hogy milyen elvek válnak uralkodó eszmévé a társadalomban. Keynes azt emelte ki, hogy nem szabad a közgazdaságtant csak a szűkös erőforrások észszerű elosztására korlátozni, hanem meg kell teremteni a harmóniát a hatékonyság, a társadalmi igazságosság és az egyéni szabadság között. Az amerikai gyakorlat az utóbbi kettőt elfelejteni látszik. Több szociológiát és filozófiát kell beépíteni gazdaságpolitikai gyakorlatunkba, fogalmaz Deaton. Mondhatjuk: a közjó érdekében.

Nekünk, magyaroknak nem kell Keynesig elmennünk. Kitűnő magyar közgazdászunk, Heller Farkas már korábban így fogalmazott Közgazdaságtan című alapművében: „A gazdaságpolitika minden területének a szociálpolitikát kell szolgálnia.” Vagyis csak az a jó gazdaságpolitika, amely a társadalom valamennyi tagjának a testi és lelki javait szolgálja, a jelen és a jövő nemzedékek számára egyaránt.

A szerző közgazdász, professor emerita

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borítókép: illusztráció (Forrás:Shutterstock)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Magyarok sárga-kék szemüvegben

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Kosztolányi kétharmaddal győzött

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Dobrev Klára megújulása színjáték

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Egy posztkommunista kései búcsúja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.