Meglepődésemre kamaszkorú fiam vágta rá először kedvenc verssorát, az 1956-os forradalomra utalva: „Hol zsarnokság van, ott zsarnokság van” (Illyés Gyula: Egy mondat a zsarnokságról). Így válaszoltam neki: „Miért, hogy meghasadt az égbolt, mert egy nép azt mondta: Elég volt.” (Márai Sándor: Mennyből az angyal)
Kislányom ezt a verset kezdte mondani csengő-bongó szép kis hangján: „Ha hiszitek, ha nem is, volt egy kutyám nekem is, piros volt az orra, lapulevél nagy füle lelógott a porba. Csuda egy kutya volt: Holdsugáron lovagolt, s csillagfejű csikókat terelt udvaromba.” (Csoóri Sándor: Csodakutya)
Feleségem felidézte, mely verssel próbáltam elcsavarni a fejét. (Sikerült!): „Létem ha végleg lemerűlt, ki imád tücsök-hegedűt? Lángot ki lehel deres ágra? Ki feszül föl a szivárványra? Lágy hantu mezővé a szikla-csípőket ki öleli sírva? Ki becéz falban megeredt hajakat, verőereket? S dúlt hiteknek kicsoda állít káromkodásból katedrálist? Létem ha végleg lemerűlt, ki rettenti a keselyűt! S ki viszi át fogában tartva a Szerelmet a túlsó partra!” (Nagy László: Ki viszi át a szerelmet)
Születésemtől fogva kísérnek Petőfi Sándor költeményei, nagyszüleimnél kiemelt helye volt a könyvespolcon, így anyukám nagy rajongója a költőnek, számtalan versét hallottam tőlük.
Nem véletlen, hogy édesanyám kedvence ez: „Messze, hol az ég a földet éri, a homályból kék gyümölcsfák orma néz, s megetökk, mint halvány ködoszlop, egy város templomának tornya. Szép vagy, alföld, legalább nekem szép! Itt ringatták bölcsőm, itt születtem. Itt boruljon rám a szemfödél, itt domborodjék a sír is fölöttem.” (Petőfi Sándor: Az Alföld)
Édesapám szerint a magyar költészet egyik legszebb sora így hangzik: „Harminchat fokos lázban égek mindig s te nem ápolsz, anyám.” (József Attila: Kései sirató)
Mikor barátaimat is megkértem, hogy osszák meg velem kedvenc versüket, nem kértek gondolkodási időt.
Gyorsan pittyegett a telefonom, egy órán belül jöttek a válaszok.
Balázs, színész: „Adjon az Isten szerencsét, szerelmet, forró kemencét; üres vékámba gabonát, árva kezembe parolát. Lámpámba lángot, ne kelljen korán az ágyra hevernem. Kérdésre választ ő küldjön, hogy hitem széjjel ne dűljön. Adjon az Isten fényeket, temetők helyett életet –; nekem a kérés nagy szégyen, adjon úgyis, ha nem kérem.” (Nagy László: Adjon az Isten)
Zsolt, médiaszakember: „Kit törvény véd, felebarátnak még jó lehet; törvényen kívűl, mint az állat, olyan légy, hogy szeresselek. Mint lámpa, ha lecsavarom, ne élj, mikor nem akarom; ne szólj, ne sírj, e bonthatatlan börtönt ne lásd; és én majd elvégzem magamban, hogy zsarnokságom megbocsásd.” (Szabó Lőrinc: Semmiért egészen)
Balázs, jogtanácsos: „Kivül-belől leselkedő halál elől (mint lukba megriadt egérke) amíg hevülsz, az asszonyhoz ugy menekülsz, hogy óvjon karja, öle, térde. Nemcsak a lágy, meleg öl csal, nemcsak a vágy, de odataszit a muszáj is – ezért ölel minden, ami asszonyra lel, mig el nem fehérül a száj is.” (József Attila: Nagyon fáj)
Gábor, média-tanácsadó: „Az én apám harcos, nagy ember, Értünk ad gőgöt és erőt, De önmagát meg nem alázza A pénz előtt” (Ady Endre: Proletár fiú verse)
Bálint, biológus: „Szeretlek, mint anyját a gyermek, mint mélyüket a hallgatag vermek, szeretlek, mint a fényt a termek, mint lángot a lélek, test a nyugalmat! Szeretlek, mint élni szeretnek halandók, amíg meg nem halnak.” (József Attila: Óda)
Megannyi vers, idézet kerül elő nap mint nap folyamatosan a gondolataim között, az életemben. Borszeretőként ez a kedvencem: „Fölfelé megy borban a gyöngy; jól teszi. Tőle senki e jogát el nem veszi. Törjön is mind ég felé az ami gyöngy; Hadd maradjon gyáva földön a göröngy.” (Vörösmarty Mihály: Fóti dal)
Mióta először olvastam, kavarog bennem e gondolat, álmomból felkeltve is elszavalok egy hexameterben írt zseniális költeményt, mely egyszerre az élettől való búcsúzás és egy gyönyörű szerelmi vallomás.
Ilyen sorokat csak olyan ember tud leírni a halál kapujában, aki költőnek született:
„Csak én ülök ébren, féligszítt cigarettát érzek a számban a csókod íze helyett, és nem jön az álom, az enyhetadó, mert nem tudok én meghalni se, élni se nélküled immár.” (Radnóti Miklós: Hetedik ecloga)
Utóirat: Hölgyeim és uraim! A magyar költők, ezek a nyelv-, kultúra-, érzék- és értékvarázslók olyanok az időben, mint a sziklák: „A víz szalad, a kő marad, a kő marad.” (Wass Albert: Üzenet haza)
A szerző a Magyar Nemzet online címlapszerkesztője
Borítókép: Nagy László költő (Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán)