idezojelek

A franciaországi késelés kettős tragédiája

Nem hagy nyugodni a kérdés: miért nem lépett közbe több felnőtt, hogy megvédje a kicsiket?

Cikk kép: undefined

Két tragédia is történt egyszerre a franciaországi Annecy-ben. Az első a kisgyermekeket ért barbár támadás volt. A második pedig az, hogy ezzel a brutális támadással szembesülve számos felnőtt egyszerűen lefagyott, elfutott vagy úgy döntött, hogy kukkolóként filmre veszi a lejátszódó szörnyű drámát. Ahogy magam is megnézem az annecy-i játszótéren készült videófelvételt, az első reakciómmal elszörnyedek, amint egy késsel körberohangáló és gyerekeket szurkáló felnőttet látok.
A tudatosan kisgyerekekre támadó felnőtt látványa azóta sem hagyja nyugodni a képzeletemet. De aztán másvalami is zavarni kezdi a gondolataimat. A 31 éves szíriai késelő már-már lazán vadászik a következő áldozatára. 

Még amikor futásnak eredt is eközben, lépései viszonylag akkor is lassúak, mintha csak úgy vélné, senki nem áll halálos küldetése útjába. Később olvastam, hogy számos szülő felkapta a gyerekét, és elfutott. Ezt teljességgel meg tudom érteni. Gyermekeink védelme teljesen spontán és érthető reakció. Voltak azonban olyan felnőttek, akik azt nyilatkozták, hogy egyszerűen lefagytak. És aztán ott voltak a voyeurök, akik inkább filmre vették ezt az eszeveszett támadást ahelyett, hogy közbeavatkoztak volna.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hagy nyugodni a kérdés: miért nem lépett közbe több felnőtt, hogy megvédje a kicsiket? Szerencsére nem mindegyikük hagyta szabadon a késelőt. Láthatunk egy anyát, aki futva oltalmaz egy gyereket a támadástól. Egy fiatal férfi közbeavatkozik, és megüti a késelőt egy hátizsákkal. És ott van egy ifjú katolikus zarándok, a 24 éves Henri d’Anselme, aki úgy dönt, hogy szembeszáll az erőszakos támadóval. Tette azt mutatja, hogy még mindig nem halt ki az emberi késztetés a kisebbek védelmére. Olyan késztetés ez, amit már nem tekinthetünk magától értetődőnek, de szerencsére mindig van valaki, aki emlékeztet bennünket a gyermekeink iránti kötelezettségünkre.

Ennek a kötelezettségnek a felnőttek felelőssége a neve. A történelem során a közösségek arra a feltevésre építve működtek, hogy a felnőtteknek felelősségük van az ifjabb nemzedékeknek való iránymutatásban, nevelésükben és szocializációjukban. A felnőttek nem pusztán egyének, hanem egy általuk alkotott tágabb világ tagjai is. Már létezésük által is a felnőttséget jelenítik meg az ifjabb nemzedéknek, és viselkedésükkel nagyon világos jeleket adnak arról, hogy mit várhatunk el a gyermekektől.

A felnőttek felelősségének feltevése egy társadalmi szükségletre adott kollektív válasz, és nem pusztán felnőtt egyének önkényes válaszai, akik a saját személyiségjegyeiknek megfelelően cselekszenek. A kollektív felelősség egy típusa ez az ifjabb nemzedékek jövőbeni jólétéért. Osztott felelősségről van szó, mivel önmagukban sem az egyénektől, sem pedig egyetlen intézménytől – mint a családtól vagy az iskolától – nem várható el, hogy sikerrel fejlessze ki a fiatalok kívánt tulajdonságait és jellemét. A morális erények és a jellem kifejlődése előfeltételezi a felnőttek felelősségének gyakorlását.

Úgy tűnik, Franciaországban és a nyugati világ egészében már kisebb befolyást gyakorolnak a társadalomra azok a morális erények, amelyekre a felnőttek felelőssége épül. E fejleménynek a jelentőségét világosan fogalmazta meg Henri d’Anselme. A nyilvános elismerés dacára sem tekintett magára hősként. Kijelentette:

– Sokan nemzeti hősként kezelnek, ami számomra kissé abszurd, mert csak azt tettem, amit minden franciának tennie kellene. Ha mindenki úgy cselekedne, ahogyan én, akkor Franciaország sokkal biztonságosabb ország lenne, és minden sarkon lennének hőseink. Mindössze arra van szükség, hogy emelt fejjel járjunk, lássuk a nagyszerű és jó dolgokat, inspirációt merítsünk belőlük, és ennek megfelelően cselekedjünk!

Henri finom figyelmeztetése, miszerint ha mások is felelős felnőttként cselekednének, akkor Franciaország sokkal biztonságosabb ország lenne, nagyon is fején találja a szöget. Valóban, ha a felnőttek tudatában lennének a felnőttként betöltött szerepükkel, akkor nemcsak biztonságos társadalmat, de valódi közösséget is teremtenénk, amelyben a fiataloknak jól menne a soruk.

Sajnos azonban nem bővelkedünk az Henri viselkedését megalapozó erényekben: kötelességben, bátorságban, szolidaritásban, felelősségben és hazafiasságban. Érdemes megjegyezni, hogy egyes hírmagyarázók megütköztek Henri patrio­tizmusán. A francia publicisták egyes körei bírálták Henrit, amiért pólóján nemzetének zászlaja szerepelt! Daniel Schnei­dermann, a párizsi Libération újságírója gúnyosan fitymálta le a fiatal férfit, amikor Henri d’Arcnak nevezte. Azzal, hogy rosszmájúan Jeanne d’Arckal, a franciák nemzeti hősével állította párhuzamba, meg akarta őt alázni, amiért azt állította, hogy tettét a katolikus székesegyházak nagysága inspirálta, amelyeket Franciaországot zarándokként bejárva keresett fel.

Schneidermann szemében Henri és tettének vallási forrása érthetetlen. Henri kijelentése furcsának hat olyasvalaki számára, aki megvetéssel tekint a hazafiasságra, és éppen ezért érthetetlennek találja a megfogalmazást, hogy minden franciának felelősséggel és bátran kellene fellépnie! Az, hogy publicisták ezt furcsának találják, a francia publicistatársadalom egyes köreinek morális zavarodottságára és cinizmusára vall. Az annecy-i tragédiára adott válaszuk egy olyan társadalmat gyötrő morális rossz közérzet emlékeztetője, amelyben számos felnőtt elidegenedett a felelősségtől, amelyet pedig a gyermekek jólétéért visel.
 

A szerző professor emeritus, az MCC brüsszeli intézetének igazgatója

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Gombfocicsaták Andrásnál

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A Draghi-jelentés zsákutca!

Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Valóban megszületett!

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Milyen példát mutat az iszlám?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.