Az Antall-kormány önfeladó nemzetpolitikáját joggal kárhoztató írása (A horvátoknak sikerült, Magyar Nemzet, augusztus 16.) elején Huth Gergely a „számunkra idegen, angolszász neokonzervativizmus ideológiai börtönébe” záródás veszélyére is felhívja a figyelmet. A felvetett gondolat jó alkalom, hogy visszapillantsunk saját magyar konzervatív hagyományainkra, gyökereinkre, amelyek az izgalmas és pezsgő reformkorig érnek.
Ezen időszakban különböző programokkal léptek föl olyan, gyakran egymással is vitázó személyiségek, mint gróf Széchenyi István, gróf Batthyány Lajos, Deák Ferenc, báró Wesselényi Miklós, később a radikális Kossuth Lajos és Lovassy László. Kevéssé ismert tény, hogy a viták során a jogos nemzeti törekvések mellett egyre több tipikusan baloldali belpolitikai követelés került elő, egészen a nyílt republikanizmusig és a jakobinusok által alkalmazott forradalmi terror szorgalmazásáig – utóbbi Madarász László, az Országos Honvédelmi Bizottmány rendőri és postaosztályának vezetőjének vesszőparipája volt. 1849-ben, az összeomlás napjaiban, amikor Szemere Bertalan kormánya a Szent Korona sorsáról tárgyalt, gróf Batthyány Kázmér külügyminiszter odáig ment, hogy annak összetörését vagy a Dunába dobását javasolta.
Az ide vezető folyamatok veszélyét idejekorán felismerő főrendi konzervatív tábor vezéralakja, gróf Dessewffy Aurél 1841-ben lépett a politika küzdőpástjára, szembehelyezkedve Kossuth radikális fellépésével, hitet téve a békés, szerves fejlődés mellett. Éles hangon ítélte el a bujtogatást, akárcsak a korabeli kormánykörök önkényes túlkapásait, más esetekben a túlzott engedékenységet.
E tábor határozottan támogatta a nemzeti kibontakozást, de megalkuvás nélkül küzdöttek az osztályharcos színezetet sem nélkülöző egalitáriánus demagógia és Magyarországnak a Közép-Európát uraló birodalomból való felelőtlen kiszakítására irányuló törekvések ellen.
Halála után öccse, Emil létrehozta a Konzervatív Pártot. Testvéréhez hasonlóan egyszerre küzdött a forradalmi hangulatkeltés és a kormányzati önkény ellen. „Változhatnak a kormányformák, de a király, a haza iránti hűség kötelessége nem változik” – vallotta. Ezért kárhoztatta az 1848-as forradalmat, ugyanakkor 1849 után határozottan lépett fel a diktatúra ellen is, sürgetve az 1847-es viszonyokhoz való visszatérést.