A német médiában pedig arról értekeztek, hogy fennáll a veszélye annak, hogy a Németországban tanuló kínai diákok kémtevékenységet folytatnak. A szövetségi alkotmányvédelmi hivatal hírszerző ügynökségként jelölt meg egy kínai diákszervezetet, amely a kínai állam ösztöndíjával küldi ügyfeleit hozzájuk.
Jó reggelt kívánunk, mondhatnánk némi malíciával. Hiszen a nagyhatalmak titkosszolgálatai már a hidegháború óta igyekeznek kihasználni minden adódó lehetőséget. A kínaiakat leleplező hírek mellett persze az oroszok is címoldalon szerepelnek. A brit elhárítás három bolgárt leplezett le, akik az oroszoknak kémkednek. Egy olyan fedőszervezetet működtettek, amely a letelepülő bolgárok beilleszkedését volt hivatott segíteni a brit társadalomba. Meg természetesen az orosz ügynökök telepítését, fedését. Hasonló történetre nálunk is volt példa a Gyurcsány-kormány idején, amikor bolgár fedéssel orosz titkosszolgákat engedtek be a magyar elhárítás központjába. A fedőtörténet szerint tucatnyi magyar tisztet vetettek alá hazugságvizsgálatnak.
Az orosz titkosszolgálat nyugat-európai tevékenységének korlátozása érdekében egyfajta munkaverseny is elindult az európai szolgálatok között a múlt év során. A kiírás így szólt: ki tud vagy inkább ki mer több feltételezett orosz hírszerző diplomatát kiutasítani. A végén közel félezer orosz került fel erre a listára.
Nagy részük valószínűleg fedett pozícióban dolgozott, de ebben sincs túl sok újdonság. Az már érdekesebb, hogy a listákra kerüléshez elég volt a diplomata státus mögött feltételezni az illegális hírszerző munkát. Napjainkban viszont már arról írnak, hogy az orosz hírszerzés az illegális vonalait, alvó nyugati ügynökeit ébreszti fel, élesíti be. Az elmúlt év során hét ilyen mélyen fedett ügynököt lepleztek le Nyugaton. Ám közülük sem tudtak mindenkit elfogni, mert még időben haza tudtak menekülni. Persze ez egy nehezebb műfaj, mint a diplomaták kiutasítása státusuk alapján.
Egy szó mint száz, az orosz és a kínai hírszerzés elleni fellépés szükségessége, ezek veszélyességének a bemutatása többször is felbukkant ezen a nyáron. Ami érthető abból a szempontból, hogy a világhatalmi versenyfutásban a titkosszolgálatok is felértékelődtek, munkájukra egyre nagyobb igény mutatkozik. Az viszont kevésbé érthető, hogy ebből az aspektusból szemlélve vajon miért nem tesz fel alapvető kérdéseket a sajtó a Biden-család kétes pénzügyeinek vizsgálata során. Ugyanis azt már olvashatjuk, hogy az elmúlt évtized során húszmillió dollár érkezett hozzájuk ukrán, kazah és – figyelem! – orosz üzletek kapcsán. De ha ez nem lenne elég, hát tízmillió beesett román és – figyelem! – kínai irányból is.
Igaz, lehet erre azt mondani, hogy üzleti tanácsadásért kapott jutalékról van szó. Csak akkor felvetődik a kérdés, hogy maga Joe Biden vajon miért is használt ezeknél a manővereknél több álnevet is. Vagy, ahogy a titkosszolgálatoknál mondjuk, fedőnevet.