idezojelek

Sok hűhó Trump vámtarifái körül

Donald Trump személye a balliberális világelit számára elsősorban ideológiai okok miatt nem kívánatos.

Kiss Károly avatarja
Kiss Károly
Cikk kép: undefined

Donald Trump előző elnökségének egyik legvitatottabb intézkedése a kínai késztermékimportot sújtó vámok felemelése volt. Beiktatásának közeledtével pedig ezt megint sok, már-már hisztérikus kritika éri. Nézzük meg e téma világgazdasági-gazdaságtörténeti hátterét!

Az 1973–74-es nagy olajárrobbanás után átalakult a világgazdaság. A fejlett országok leépítették energiaigényes nehéziparukat, majd ezt követően feldolgozóiparukat. A nehézipar a fejlődő országokba települt át, úgyszintén a feldolgozóipar is. 

A fejlett országok a magasabb műszaki színvonalat képviselő termékek gyártására és a szolgáltatások fejlesztésére álltak át, a könnyűipari és feldolgozóipari termékeket egyre nagyobb mértékben a fejlődő országokból importálták: először a délkelet-ázsiai „kistigrisektől”, majd fokozódó mértékben Kínától;

az USA esetében Mexikó hasonlóan jelentős szerepet játszik a késztermékimportban.

Az információtechnológia (IT) forradalma eleinte még jobban kiélezte ezt a strukturális különbséget, de idővel abba Kína és a délkelet-ázsiaiak is bekapcsolódtak. A feldolgozóipari termelést is egyre inkább áthatotta az IT. (Erre utalnak a harmadik, majd a negyedik ipari forradalom kifejezések.) Tehát a késztermékimport már nemcsak textilipari és fémipari termékeket jelentett, hanem villamosipari, majd elektronikai és számítástechnikai eszközöket is. Például az Apple a gyártását nagyrészt – az olcsó munkaerő miatt – Kínába helyezte át. Így

a két szuperhatalom között szoros együttműködés, sőt összefonódás jött létre a gazdaságban, miközben a politika mindkét oldalról igyekezett és igyekszik azt korlátolni, mérsékelni.

Ezt tette Donald Trump is 2017-től 2021-ig tartó első elnöksége idején. A stratégiai megfontolások mellett a vámemelések mögött az állt, hogy Amerika külkereskedelmi mérlege erősen negatív Kínával szemben: az 2018-ban tetőzött, négyszázmilliárd dollár fölé emelkedett. Így a belső piac és a foglalkoztatás védelme is indokolja a kínai importra kivetett magasabb vámokat. (2018-ban a kínai import részesedése az amerikai késztermék-behozatalban 24 százalék volt.)
 

A Trump újraválasztását követő hisztéria része az is, hogy a világsajtó most megint Amerikát és a világgazdaságot félti a beígért további, kínai termékere kivetett vámoktól. Trump bejelentette, hogy megvonja a legnagyobb kedvezményes elbánás elvét Kínától, és ezáltal további, a kínai importot sújtó vámok kivetésére nyílik lehetősége.

A Biden-adminisztráció megtartotta a Trump idején a kínai importra kivetett vámokat, sőt még fokozta is azokat: a Kínából kerülő úton, például Mexikóból érkezett termékeket is megadóztatta. A Kínával szemben fennálló kereskedelmi deficit pedig 2023-ban 280 milliárd dollárra csökkent. Mindez azt támasztja alá, hogy 

Donald Trump személye a balliberális világelit számára elsősorban ideológiai okok miatt nem kívánatos, és még sikeres gazdaságpolitikai intézkedéseit is kétségbe vonják.

A szerző közgazdász, társadalomkutató

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Felelős és felelőtlen vezetők Európában

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.