Ahhoz, hogy megfelelő képet kapjunk, az uniós csatlakozást megelőző másfél évtized történéseit is meg kell vizsgálnunk. 1989-től Európában megnyílt a lehetőség, hogy a kontinens keleti és nyugati fele közös politikai és gazdasági szövetséget alkosson. A kelet-közép-európai rendszerváltozások után a térség államai azt hitték, végre saját kezükbe vehetik a sorsukat, a kommunista diktatúrák által rájuk erőltetett alattvalói szerep után Európa teljes jogú, szabad tagjaivá szerettek volna válni. Nagy reménnyel tekintettek tehát az unióra, és bizalommal vállaltak mindent, amit a szerencsésebb nyugati államok meghatároztak ahhoz, hogy egy közösséggé válhassanak velük.
Nyugat-Európa is meglátta a politikai és gazdasági lehetőséget a csatlakozási folyamatban. Ez azt eredményezte, hogy a tagjelölteknek egyoldalúan el kellett fogadniuk a közösségi joganyagot, még azt megelőzően ki kellett nyitniuk a piacaikat, hogy az átmenetben meggyengült gazdaságaikat megerősíthették volna, és el kellett fogadniuk a liberálisnak nevezett demokrácia általuk diktált feltételeit is. A csatlakozási versenyt hirdető uniós retorika eredményeként rettentően káros versengés kezdődött a közép-európai államok között. Az Európai Unió 2004-ben azonban felülírta korábbi álláspontját, és blokkosítva vette fel tagjai közé a tíz országot.
Az akkori balliberális kormány a lehető legnagyobb károkat okozta ebben a helyzetben. Nem fogalmazta meg, hogy mi a nemzeti érdek, és nem is érvényesítette azt. Mindenben az uniós előírásokat és javaslatokat igyekezett követni, kritika nélkül vette át a neoliberális gazdaságpolitikát. Fel sem merült a kérdés, hogy vajon a nyugati tagállamok javaslatai egyeznek-e azokkal a módszerekkel, amelyek mentén Nyugat-Európa annak idején felemelkedett. A Fidesz–KDNP-szövetség, illetve a polgári-nemzeti kormány felismerte a visszásságokat, szembesült az okozott károkkal, és 2010-ben a magyar érdekeknek megfelelően irányt váltott.
Az elmúlt kétszer 15 év fő tanulságai öt pontban foglalhatók össze. Ha ezeket szem előtt tartjuk, támpontul szolgálhatnak a következő évtizedekhez.