Köztudott, hogy a koronavírus-járvány valamennyi állampolgár egészségét veszélyezteti. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a nemzeti kisebbségek fokozottan ki vannak téve a negatív hatásoknak, elegendő csak az anyanyelven való tájékoztatás kötelezettségének megszegésére gondolnunk. Nem véletlen tehát, hogy az Európa Tanács már március végén felhívta a tagjait, hogy az állami hatóságoknak kisebbségi nyelveken is tájékoztatniuk kell. A Kisebbségi Jogvédő Intézet ez alapján döntött úgy: a partnerei segítségével felméri, hogy mi a helyzet a nyelvhasználat terén a szomszédos országokban. Ennek érdekében egy olyan kérdőívet állítottunk össze, melyben többek között azt kérdeztük tőlük, hogy az anyanyelvi tájékoztatás a kormányzati, regionális vagy önkormányzati szinten, valamint a kórházak esetében megvalósul-e.
A kérdőívezés sikeresnek bizonyult: partnereink részletesen beszámoltak tapasztalataikról. Ennek alapján megállapíthatjuk, hogy egyedül Szlovénia esetében mondhatjuk el, hogy ezen jogok maradéktalanul érvényesülnek (Ausztriát nem számítva). Sajnos a többi országban viszont általános problémát jelent az érintett jogszabályok figyelmen kívül hagyása vagy esetenként durva megsértése. Utóbbit érdemes részletesen is bemutatnunk.
A kormányzati kommunikációban talán Szlovákiában volt a legjobb a helyzet, ahol a kisebbségi kormánybiztos hivatala lefordította a kormányzati oldalt. Azonban ez is csak április 15-re valósult meg, ráadásul hiányosan, és az oldalt nem frissítik. A többi régióban még rosszabb a helyzet. Például Romániában még magyar nyelvű sürgősségi segélyhívó és tájékoztató vonal sem létesült, valamint a lakhelyelhagyási nyilatkozatok is kizárólag román nyelvűek voltak.
Regionális szinten felemás a kép. A Vajdaság Autonóm Tartományban a távoktatást leszámítva, amiről a Tartományi Oktatási Titkárság gondoskodott – noha a magyar nyelv hivatalosnak számít –, nem valósult meg a magyar nyelven való tájékoztatás, a vajdasági kormány honlapján alig van bármiről magyar nyelvű információ. Kárpátalján viszont megyei szinten egyáltalán nem volt magyar nyelvű tájékoztatás. Romániában a magyar többségű megyékben nem volt gond, de Maros megyében már igen, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság honlapján kizárólag román nyelvű tájékoztatás volt.