Célunk, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen hazánkban – hangoztatta Novák Katalin államtitkár asszony egy budapesti konferencián. Ehhez többek között az is kell – húzta alá az államtitkár asszony –, hogy a százötvenezer meddőségi problémával küzdő párnak segíteni tudjanak.
Mindezek okán a meddőségi kezelések gyorsabbak, olcsóbbak és mindenki számára hozzáférhetők lesznek. Nem merült fel azonban a Nézőpont Intézet által rendezett konferencián egy fontos kérdés: a hatalmas erőfeszítés és pénzügyi támogatás ellenére eredményesebbek lesznek-e a jövőben a lombikbébi-kezelések.
Az Egyesült Államokban nem oly rég napvilágot látott Nemzeti Regiszter adatai mélységesen elszomorítók: az asszisztált reprodukciós beavatkozások (lombikbébi-kezelések) 2016-ban elemzett sikerrátája a tizenöt-húsz évvel korábbi eredményességi mutatókkal megegyező szintre esett vissza. Ez a kedvezőtlen tendencia visszavezethető az itt nem részletezhető új típusú kezelések bevezetése miatti okokra, de keresendő a beavatkozások árucikké válásában és a kedvezőtlenül változott korösszetételben.
Hazánkban a befektetők által vezérelt „indusztriális” okok nem tételezhetők fel, ezt számos korábbi tanulmány igazolta, 2020. január elsejétől ezt el is kell vetnünk, hiszen az intézetek jelentős része állami tulajdonba került. Ami azonban markánsan csökkenti a várható eredményességi rátát, az nem más, mint a páciensek kedvezőtlen korösszetétele.
Demográfusok egyértelműen igazolták, hogy az elmúlt harminc-negyven évben a magyar nők a keleti típusú szülésekről (első gyermek születése az anya huszonhárom-huszonöt éves korában) a nyugati típusú szülésekre (első gyermek megszületése az anya huszonkilenc-harmincegy éves korában) álltak át, ami már nem vagy csak nehezen tudja biztosítani a nemzet fennmaradásához szükséges 2,1-es teljes termékenységi mutatót.
Hasonló, de még drámaibb korátalakulás ment végbe az asszisztált reprodukció területén: 2004-ben a harmincnyolc év feletti, beavatkozásra váró páciensek aránya 13-14 százalék volt, ami 2018-ra 55-61 százalékra emelkedett. Az életkor függvényében vizsgálva az IVF eredményességét (értsd: a hazavitt gyermekarány), hasonló trendet tapasztalhatunk, mint az Egyesült Államokban vagy Nyugat-Európában: harmincöt év alatt 47,6 százalék, míg ez a sikerességi mutató negyvenegy-negyvenkét év körül 11,2 százalékra, negyvenkettő év felett 3,3 százalékra zuhan vissza, negyvenöt éves korban pedig a saját petesejttel végzett beültetések után az eredményesség csupán 0,6 százalék.