idezojelek

VV Harry kalandjai

A királyság halott intézmény, és egészen addig az is marad, amíg az uralkodó és a nép között nem szövődik újra a családi kötelék.

Cikk kép: undefined

Vilmos nyakon ragadta öccsét, aki ráesett a kutya táljára, amely megsebezte a hátát – az efféle kalandok nem valamelyik kereskedelmi televízió reality show-jának a kellékei. Vagy talán éppen azok, csak illedelmesebben olvasgatjuk, ha tudjuk, hogy a brit királyi családban történt az eset, nem pedig valamilyen villában, ahol emberi testnedvek és trágár kiszólások jelzik a színvonalat?

Engem már régóta nem érdekelnek a különféle királyi családok bulvárhírei, tekintve, hogy ami királyi még maradt belőlük, láthatatlan számunkra. A társadalomtól legjobban sújtott Windsorokról sem valódi események, fajsúlyos döntések, jó példák jutnak eszünkbe, hiszen azoktól már megfosztotta őket a liberális demokrácia. A királyok, uralkodók sorsa ma pusztán annyi Európában, amit Ákos így fogalmazott meg a Majom a ketrecben című örökbecsűben: „Van olyan, aki nyugodt, hallgatag, / Jól kezelhető, néma rab, / De akad olyan, aki megvadul, / Ha börtönéből nem szabadul.” 

Ilyen elszabadult nagyágyú most VV Harry, aki tényleg megvadult, és hercegből celebbé változott.

Tudom persze, hogy sem abban a családban, sem más királyi famíliákban nem ma kezdődtek a furcsa esetek. Nyilván száz éve is akadt rejtegetnivaló, ahogyan minden más családban is előfordul. Azzal is tisztában vagyok, hogy a közvélemény nyomása miatt nekik sok mindent nem szabad, amit nekünk igen. De a baj nem is ezzel van. Hanem azzal, hogy nem okkal, hanem oktalanul bámuljuk őket.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamikor az ancien régime Franciaországában a király nyilvános reggeliket rendezett a családjával. Megnyitották a versailles-i palotát, egy zárt, de körbeállható pavilonban szépen leült az egész királyi család, majd az odasereglő nézők szeme láttára étkeztek. Szabólegények, szolgálólányok, matrózok és lóápolók tátották a szájukat, hogy íme, a király velünk, előttünk, értünk reggelizik. Csakhogy ez az esemény az uralkodó szakrális kötelezettségéből fakadt, a rendi Franciaország ugyanis a család és a közösség erejét közvetítette. Ahogyan létezett a valódi hazai környezetük, apával, anyával, testvérekkel, „feljebb”, állami szinten is családtagok lehettek az emberek. Pater familias, mindannyiuk atyja pedig a király, aki nem eltaszítja, hanem magához öleli népét, mert Istentől viselt kötelessége az országban élő nemzetségek és családok oltalmazása. Ezért a nyilvános étkezés, ezért beszélgetett el ilyenkor XV. Lajos az érdeklődőkkel, majd kínálta körbe személyesen a desszertet a megjelent nőknek. A francia király egyébként nyilvánosan megáldott és gyógyított is betegeket: erről is jó lenne többet tudni, nem csak arról, hogy mi az abszolutizmus, elnyomás, kizsákmányolás.

Ma, az egyenlősítés korában már nem az a lényeg, hogy a királyi család tagja végezhesse a kötelességét, megjelenítse az államot, a család fejét, hanem hogy egyéniség nélkül, rend elleni lázadóként kifejezze a bomlást. 

Azt, hogy már nincs hatalma, és rá sem érvényes semmi a kötelességekből. Valahogy úgy illik viselkednie, ahogyan Lady Diana feltárta a világnak a magánsérelmeit; és úgy, ahogyan VV Harry körbeturnézza Amerikát azzal a sovány sztorival, hogy senki sem szereti úgy igazán az ő szegény kis feleségét.

Hogy a brit monarchiának mikor lesz vége, nagyon rossz kérdés. Annak ugyanis de facto már réges-régen vége. Amit temetéskor, esküvőkön pozitív megnyilvánulásként érzékelünk a tömeg részéről, pusztán nosztalgia. Annak tévhite, hogy bármit is számít a ketrecbe zárt royalizmus. Valójában a királyság halott intézmény, és egészen addig az is marad, amíg az uralkodó és a nép között nem szövődik újra a családi kötelék. Ez ugyanis a királyság célja, értelme, rendeltetése, nem a bazári kirakatrendezés.

 

Borítókép: Harry sussexi herceg (Fotó: MTI/EPA/Neil Hall)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.