„Még ha uborkát lop, akkor is lőhessék agyon”

Várhatóan több esetben szigorodik majd az új büntető törvénykönyv, de vannak még viták a kormánypárton belül is.

Kovács András
2012. 05. 16. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán a parlamentben megkezdődik az új büntetőtörvény könyv (Btk.) vitája, amely kapcsán jelentős viták várhatók a kormánypártok és a baloldali, valamint a jobboldali ellenzék között. A kormányváltás előtt a Fidesz egyik hangsúlyos kampányüzenete volt a közbiztonság megerősítése, ennek megfelelően még 2010 nyarán megkezdték a jelenlegi Btk. módosítását, és bevezették egyebek mellett a többszörös visszaesőket sújtó három csapást.

Az 1978-ban elfogadott Btk.-t leváltó új büntetőkódexet hosszú előkészítés után idén februárban hozták nyilvánosságra, majd a társadalmi vita után több ponton is módosították, mielőtt a kormány jóváhagyása után benyújtották a parlamentnek. A Btk. vitáját még nem zárta le a képviselőcsoport, a kódex szigorításában azonban mindenki egyetértett – mondta Lázár János a hétfői frakcióülés után újságíróknak. A frakcióvezető a vitás pontok közül kettőt nevezett meg: a jogos önvédelem szabályozását és a büntethetőségi korhatárt, mivel több frakciótag is kritizálta, hogy a tervezet 12 éves korra szállítaná le a büntethetőség alsó határát.

A kormánypárt és a Jobbik vitája a halálbüntetés kapcsán lángolhat föl. A szélsőjobboldali párt már korábban is szorgalmazta ennek a büntetési nemnek az újbóli bevezetését, de a Fidesz–KDNP természetesen elzárkózott ettől. A hazánk által aláírt nemzetközi szerződések és uniós tagságunk is tiltja a halálbüntetés bevezetését, így száz százalék, hogy a Jobbik e javaslatát könnyedén lesöprik majd a vitában.

Csak élet elleni bűncselekménynél számítana

Répássy Róbert egy április 27-ei sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a javaslat szerint a büntethetőség korhatára kizárólag az élet elleni bűncselekmények esetében csökkenne 12 évre, és az eljárás csak az elkövető beszámítási képességének vizsgálatát követően indítható meg. A 12–14 év közöttiekre ugyanakkor csak a fiatalkorúakkal szemben kiszabható intézkedések alkalmazhatók, közölte az államtitkár. Az eredeti tervezethez képest módosult a jogos védelem szabályozása is, amely megköveteli, hogy a támadás személy ellen irányuljon. A lakásba való behatolással ugyanakkor minden esetben az élet elleni támadást is feltételezné a törvény.

A KIM államtitkára a büntethetőségi korhatár 12 évre csökkentése kapcsán hangsúlyozta, hogy ez csak néhány, élet elleni cselekmény elkövetőjére vonatkozik, és minden esetben előfeltétel a beszámítási képesség vizsgálata. Ez a rendelkezés a Btk. tervezetének két hónappal ezelőtti társadalmi vitára bocsátását követően került be a tervezetbe. A kodifikáció célja a polgárok biztonságérzetének javítása, a rend helyreállítása volt, ezt szolgálják a szigorítások, amelyek főként a visszaesőket fenyegetik.

Orbán: Az élet a legfontosabb dolog

Az új Btk. kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök is megszólalt, aki egy, a Cozma-ügyben hozott ítéletet firtató képviselői kérdésre válaszolva elmondta, az emberi élet a legfontosabb dolog, ezért a mainál sokkal nagyobb védelmet érdemel. A kormányfő reméli, hogy a készülő Btk. kapcsán a képviselők támogatják majd a kormányzati előterjesztéseket. Emlékeztetett arra, hogy jelentősen szigorították a Btk.-t, és az erőszakos bűncselekmények visszaszorítására bevezették a háromcsapás-törvényt.

Az LMP azt szorgalmazza, hogy legyen kötelező legalább 20 év letöltendő szabadságvesztést kiszabni a különösen kegyetlen, előre eltervezett, aljas indokból, nyereségvágyból, illetve 14 év alattiakkal szemben elkövetett gyilkosságok után. „Aki baltával szétveri valakinek a fejét, ott nincs mese, legalább húsz évet kell adni” – fogalmazott Dorosz Dávid. Szabó Máté ombudsman ezzel szemben aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Btk. tervezete tartalmazza a büntethetőségi korhatár leszállításának rendelkezését, ami a gyermek bűnösségének megállapítása esetén akár a szabadságelvonás szankciójával is járhat.

Az állam rájuk bízza az ítéletet?

Hack Péter, volt szabad demokrata képviselő, balliberális politikus a jogos védelem új szabályozása kapcsán azt fejtegette: miután a halálbüntetés visszaállítása – melyet egyes politikai erők már a zászlajukra tűztek – az ország nemzetközi jogi kötelezettségei miatt lehetetlen, úgy tűnik, az állam a jogos védelem lehetőségének erőteljes kiszélesítésével állampolgáraira bízza az ítélet-végrehajtást.

Finszter Géza kriminológus, az ELTE egyetemi tanára úgy vélekedett az önvédelem kiterjesztéséről, hogy mindenekelőtt tág teret biztosíthat a jogtalanságnak. Arra adhat menlevelet, hogy egyesek túlléphessék a szükségesség és az arányosság kereteit. „Ez nem lehet jogpolitikai cél, ugyanis akit védeni akarok, annak a magatartása is meg kell hogy maradjon a jogkövetés követelményének sáncai között – hangsúlyozta a szakértő. – Magyarán minden jog legyen a megtámadotté, és minden kockázat a támadóé. Ez is egy felfogás: aki támad, az járjon pórul, még ha uborkát lop, akkor is lőhessék agyon, amivel neki számolnia is kell.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.