Több ponton módosulhat a tervezet

Több ponton módosulhat az új Polgári törvénykönyv Országgyűlés elé kerülő tervezete.

NT
2012. 06. 02. 6:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint kifejtette: a tervezet eredeti szövege szerint egy jogi személy tartozásaiért – jogutód nélküli megszűnés esetén – annak alapítóját, illetve tagjait akkor is felelősség terhelte volna, ha alultőkésítés miatt a rendelkezésre álló vagyon nem lett volna elegendő a működés fenntartásához.

A rendelkezéssel kapcsolatban az AmCham mellett több szakmai szervezet is jelezte, hogy a gyakorlatban számos problémát okozhat, ezért előreláthatólag ez kikerül a tervezetből. Másik példaként említette, hogy a tervezet a jogi személyek szervezetére, valamint a tagok egymás közötti és a jogi személy közötti viszonyára a diszpozitivitást rendeli főszabályként, azaz eltérhetnek a törvényben meghatározottaktól, amely alól azonban van néhány kivétel is.

Az egyeztetések során az AmCham is jelezte, hogy a kivételek meghatározása nem teljesen egyértelmű, ennek megfelelően az erre vonatkozó szabályok további pontosítása várható. Emellett az AmChamnek a jogi személy határozatainak felülvizsgálatára nyitva álló határidővel kapcsolatos észrevételeit is komolyan megfontolják – jelezte Rétvári Bence, aki kitért arra is, hogy a szervezet 48 oldalas véleménycsomagot küldött a KIM-nek.

Az államtitkár felidézte, hogy az új Ptk. tervezetét február közepén bocsátották társadalmi egyeztetésre, amelynek keretében március végéig bárki elküldhette észrevételét, a minisztérium pedig több körben folytatott egyeztetéseket stratégiai partnereivel, így az AmChammel is. Az államtitkár tájékoztatása szerint a beérkezett észrevételekről 2012. április 21-én egyeztetést is tartottak a szakmai szervezetekkel.

Emlékeztetett, hogy közel másfél éve – 2011. január 1-jén – lépett hatályba a társadalmi egyeztetéseket szabályozó részvételi törvény. Rétvári Bence közlése szerint azóta több tucat törvényt és rendeletet bocsátottak társadalmi egyeztetésre, amelynek keretében számtalan észrevétel érkezett az interneten keresztül, valamint a stratégiai partnereinktől is.

A stratégiai partnerség lényege, hogy olyan szervezeteket vonjanak be a jogszabályok kidolgozásába, amelyek konkrét tapasztalatokkal rendelkeznek egy adott terület életviszonyairól, az azokat szabályozó jogszabályok alkalmazásáról és így gyakorlati javaslatokat tudnak adni a terület szabályozására vonatkozóan. Éppen ezért a polgároktól érkezett észrevételek mellett rendkívül fontosnak tartják stratégiai partnereik visszajelzéseit, észrevételeit.

A minisztérium 2011. február 24-én elsőként az Amerikai Kereskedelmi Kamarával kötött stratégiai partnerségi megállapodást. Ennek eredménye a már több mint egy éve tartó szoros együttműködés a minisztérium és az AmCham között – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.