A politikus a műsorban azt mondta, szélesre kívánják tárni a demokrácia kapuját, ezért azt javasolják, hogy a megszűnő ajánlószelvények helyett kétszáz feliratkozó választópolgár aláírását legyen szükséges összegyűjteni a parlamenti választáson való képviselő-jelöltséghez. A tervek szerint többes jelölésre is lenne lehetőség, azaz egy választópolgár – ha előzetesen feliratkozott a szavazásra – akár két-három jelöltet is támogathatna. Az aláírásokat a helyi választási irodák ellenőriznék.
Kósa Lajos arról is beszélt, hogy az előzetes feliratkozás lehetősége az adott választás előtt tizenöt nappal zárul majd le, de a szavazás után újra megnyílik. Így ha 2014-ben – amikor mindhárom voksolás egy évre esik – egy választópolgár, aki az országgyűlési választásra nem regisztrált, de az azt követő európai parlamenti (EP-) vagy az önkormányzati szavazáson szeretne részt venni, az feliratkozhat majd azokra később is, aki pedig már egyszer regisztrált, annak nem kell ezt még egyszer megtennie – részletezte a politikus az új választási eljárási törvény tervezetét, amelyet várhatóan kedden terjeszt a Fidesz a Ház elé. A kormánypárt ügyvezető alelnöke megerősítette, hogy a kampánycsend megszűnik.
Személyesen, ügyfélkapun és levélben
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfői sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a feliratkozás 2013. szeptember 1-jével indul, és 2017 őszéig tart, ezen a parlamenti, a helyhatósági és az EP-választáson való részvételüket jelezhetik az állampolgárok. Feliratkozni személyesen, ügyfélkapun és levélben lehet majd. A politikus beszámolt arról is, hogy a határon túliak levélben szavazhatnak majd. Emlékeztetett arra, hogy a mostani rendszernek is része a feliratkozás, mivel a névjegyzékek kifüggesztését követően aki lemaradt róla, jelezheti a részvételét.
Álkonfliktus
A Fidesz-elnökségnek az előzetes választási feliratkozás intézményének bevezetéséről szóló döntését a Magyar Nemzet hozta nyilvánosságra. Először Kósa Lajos, a párt ügyvezető elnöke erősítette meg az információkat, majd Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy bevezetik a feliratkozást. Rogán Antal frakcióvezető a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta: álkonfliktusnak tartja a választói feliratkozásról kibontakozó vitát, de a készülő törvényről mindenképpen ki kell kérni az Alkotmánybíróság előzetes véleményét. Gulyás Gergely a lapnak korábban úgy nyilatkozott, hogy nem csökkentik a korhatárt, és az is kizártnak tekinthető, hogy az előzetesen feliratkozott, de a választástól távol maradó polgárokat eltiltsák a következő voksolástól.